
Naujausios
Tėvystės jausmas gimė su pirmuoju vaiku
Gydytojui neurologui Antanui Lukošaičiui tėvystės jausmas yra vienas gražiausių, kokius teko patirti. Ir trijų vaikų meilė su niekuo nepalyginama. Jam malonu, kai namai ūžia nuo šešių anūkų, septinto laukiama. Sūnus Vytautas, pats nesenai tapęs tėvu, pasirinko tėčio – gydytojo – kelią.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Lyg ant sparnų
Šiauliuose dirbantis gydytojas A. Lukošaitis iš pradžių nustemba, kad kalbėsime ne apie mediciną, o apie tėvystę ir vaikus. Šypteli. Dažnas medikas taip paskendęs darbuose, jog dirbdamas keliais etatais šeimai laiko randa minimaliai; „Uždirbi pinigų pragyvenimui, o gyventi, būti su vaikais nebėra kada“.
Jausmo, kai su žmona gyveno kūdikio laukimu, neužmiršęs – jautė besimezgantį ryšį su į pasaulį besibeldžiančiu žmogučiu. Šį jausmą išgyveno prieš trisdešimt penkeris metus.
Pirmagimę Ievą ėmė ant rankų su meile ir, tikina, kad tėvystės jausmas jau buvo atsibudęs. Po ketverių metų tėvu tapo antrą kartą – gimė sūnus Vytautas.
„Ligoninėje iš manęs visi juokėsi, matė, kad iš laimės skraidžiau lyg ant sparnų. Norėjosi porelės – mergaitės ir berniuko. O po ketverių metų gimė dar viena duktė – Aušra. Tada jau solidžiau elgiausi“, – prisimena A. Lukošaitis.
Augindamas vaikus, augo su jais kartu, ne tik mokė mažuosius, bet ir pats iš jų mokėsi. Sutarti su vaikais nebūdavo sunku, tačiau su dukterimis būdavo sudėtingiau: juokiasi, kad „jų niekada neperprasi“.
Į žvejybą – su tėčiu
Lukošaičių šeima kiekvieną vasarą išvažiuodavo į Tytuvėnus – tėvelių tėviškę vasaroti, aplankydavo Nidą. Tėvas neįsivaizduodavo savo atostogų be meškerės vaikų apsuptyje.
Žvejybos įmantrybių žino ne tik sūnus, bet ir duktė. „Jai nėra lygių, vyrai pavydi“, – juokiasi tėvas, užkrėtęs žvejyba ir dukterį.
Šypsodamasis ponas Antanas vis peržiūri brangias artimųjų nuotraukas – akys švyti. Mobiliajame telefone ištisos nuotraukų serijos iš jo šeimos gyvenimo: duktė su meškere, fone matosi vaikiškas vežimėlis su kūdikiu, anūkas laiko didžiulį karpį, visa šeima žvejyboje, vienas iš anūkų su skrybėle ir šakėmis bulvių lauke – padeda seneliams nukasti derlių, kitoje – mažiausias anūkas su pirmaisiais dantukais ir taip toliau.
„Tik dabar supratau, koks svarbus ir reikalingas vaikams tėvo dėmesys“, – pripažįsta gydytojas ir nusišypso, kad ir jo su tėvu bendravimas buvo gražus.
Senelis – naujas statusas
Visi su šeimomis pas jį į namus suguža per didžiąsias metų šventes, Jonines bei Antanines, tada viskas aidi nuo anūkų šurmulio. Sveikinimų sulaukia ir Tėvo dieną.
„Juokavome, kad anksčiau mūsų šeima buvo lyg krepšinio, o dabar greit būsime futbolo komanda su visais atsarginiais. Nežinau, kiek dar anūkų sulauksime“, – šypsosi prieš 12 metų seneliu tapęs medikas.
Tapti seneliu jam buvo sudėtingiau nei tėvu, tačiau ne mažiau malonu. Pagaudavo save galvojant: „Kaip čia dabar – senelis?“
Atmintin įsirėžė telefono skambutis naktį viešbutyje Berlyne, išvykus į medikų kongresą. Išgirdo ragelyje dukters balsą: „Labas, seneli“.
„Iš pradžių sunku buvo priimti tą mintį, kad aš esu senelis. Keistai jaučiausi. Visam laikui įstrigo tie žodžiai naktyje, jausmas, kai guli ir galvoji apie tai. Norėjosi būti su šeima, šalia dukters. Tokie jausmai išlieka visam gyvenimui“, – sakė A. Lukošaitis.
Viena komanda
Sūnus Vyrautas pasirinko tėvo kelią – tapo gydytoju neurologu. Dabar abu dažniausiai susitinka konferencijose, kongresuose ir kitokiuose medikų moksliniuose susibūrimuose.
„Apie tai, kad ketina tapti gydytoju, pareiškė būdamas aštuntoje klasėje. Bandžiau perkalbėti, tada pasakė: „Tėvai, nesuk man galvos, nevark, aš būsiu gydytojas“.
Duktė Aušra dirba dėstytoja Klaipėdoje, Ieva Vilniuje dirba su informacinėmis technologijomis Santariškių ligoninėje.
Yra ko pasimokyti
Sūnus Vytautas Lukošaitis dirba Vilniuje, sukūrė savo šeimą, augina sūnų ir dukrą, pas tėvus tapo retu svečiu. Kalbant telefonu ištaria tėvo frazę: darbo tiek daug, jog laiko šeimai lieka tikrai mažai.
„Tėvo diena dabar ir man aktuali. Tapęs tėvu supratau ir savo tėtį, kitaip vertinu daugelį dalykų, jau suprantu, kad ne taip ir paprasta tai, ką jis darė. Yra ko pasimokyti“, – sakė sūnus Vytautas.
Vaikystės prisiminimuose tėtis – visuomet užsiėmęs gydytojas, tačiau džiugindavo savo dėmesiu, kai tik atsirasdavo laisvo laiko, patikina, kad pramogaujama buvo visuomet su tėčiu.
V. Lukošaitis iš tėčio perėmė pomėgį žūklei, juokiasi, kad visada malonu kartu su tėčiu susėsti su meškerėmis prie vandens.
„Natūralu, kad tapau gydytoju. Visada galiu su tėčiu pasitarti, jis man yra stabilumo, tvirtumo, pastovumo, stiprybės pavyzdys. Jis nuramins, jei kas nesiseka, patars. Jis davė tvirtą pagrindą“, – apie tėvą sako sūnus Vytautas.
Jono TAMULIO nuotr.
ŠEIMA: Gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis ne tik trijų vaikų – dviejų dukterų ir sūnaus – tėvas, bet ir šešių anūkų senelis, septintojo laukia.
DŽIAUGSMAS: „Smagiausia, kai per šventes į namus suvažiuoja visi vaikai su savo šeimomis. Namai ūžia nuo vaikų“, – šypsojosi Antanas Lukošaitis.
Asmeninė nuotr.
SUSITIKIMAI: Tėvas Antanas ir sūnus Vytautas Lukošaičiai abu yra gydytojai neurologai, dažniausiai kartu vyksta į mokslines medikų konferencijas, kur turi galimybę daugiau pabendrauti.