
Naujausios
IŠEINANČIŲ KAIMŲ ISTORIJOS (8)
Ugnimi paženklintas gyvenimas
Teresė ir Pranas Bartkai – vieninteliai Kelmės rajono Liolių seniūnijos Senliolių kaimo gyventojai. Jų gyvenimas du kartus skaudžiai paženklintas ugnimi. Pirmąkart supleškėjo daržinė su šienu ir šiaudais, kitą – liepsnose ir dūmuose užduso beveik visi gyvuliai.
Ištvėrė kaimynų, artimųjų dėka. Pakilo iš pelenų – vėl laiko būrį gyvulių, paukščių, svajoja susitvarkyti namą. „Mes tapome stipresni. Mūsų gyvenimo ugnis nesunaikino, tik užgrūdino“, – sako Teresė Bartkienė.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Atvažiavus nuo Kelmės, kalvotame Liolių miestelyje pasisukus į dešinę, pasitinka ryški rodyklė su užrašu „Vaišviliškiai“. Pro Vaišviliškius, pasikračius žvyruotu ir duobėtu keleliu, – užrašas „Kuzokai“. Abiejose pusėse – krūmeliai ir dailiai įdirbti laukai, juose stypčioja murzini ir dar lietaus prausiami gandrai. Kur ne kur – platybėse tarytum pasiklydusios sodybėlės.
Nuo Kuzokų Senlioliai – jau ranka pasiekiami. Staigus kalnelis, pakalnė, į šonus pasklidę keleliai. Senlioliai – kairėje. Kaime likusi vos viena sodyba. Ilgus metus buvusiame dvaro pastate, įtrauktame į Kultūros paveldo registrą, gyvena Teresė ir Pranas Bartkai.
Sodybą ant kalnelio gaivina pavasariški vėjai, išsklaidantys šunų garsų lojimą. Bet tvarkingo ir labai aukšto namo viduje – tyla ir ramybė. Traška tik malkos židinyje. T. Bartkienė apgailestauja, kad vis nelieka pinigų rimtam remontui.
Kažkada Senlioliuose gyvenę dideli dvarininkai Artmonai. Dar seniau – lyg ir Kazlauskai. Taip T. Bartkienei yra seneliai pasakoję.
Moteris yra gimusi tame pačiame Senliolių kaime, tik tolėliau. Už miškelio – jos tėviškė ir prisiminimai.
Bartkai Senlioliuose senokai vieni. Tarybiniais metais iš to paties kaimelio į Liolių miestelį už maždaug trijų kilometrų išsikėlė T. Bartkienės tėvai, dar – kaimynai Kazlauskai, Šimkai. O Bartkai liko.
Niekuomet kaimas nebuvo gausus trobų ir žmonių. Senlioliuose paprastai gyvendavo po 5–6 šeimas.
T. Bartkienė ištekėjo jauna. Buvo tik baigusi Kelmėje prekybos mokyklą. Bet pagal specialybę neteko dirbti. „Mano vyras Pranas iš Jurbarko. Tame mieste gyveno mano giminės, taip ir susipažinome. Po kiek laiko žiūriu, jaunikis su piršliu ateina. Suėjome šeimon, likimui lėmus. Tikriausiai visi dalykai yra kažkieno, aukštesnio už mus, nulemti. Ir geri, ir labai daug skausmo atnešantys“, – įsitikinusi.
Senlioliuose Bartkai susilaukė dukrų Loretos, Jolantos ir sūnaus Remigijaus, turi dvidešimtmetį anūką Audrių.
Jauniausioji dukra Jolanta, tėvų džiaugsmui, kuriasi gretimame Vaišviliškių kaime. Loreta įsikūrė Lioliuose, savo senelių namuose. Kai dideli darbai, visi supuola tėvams ir seneliams, likusiems Senlioliuose, į talką.
Bartkų ūkis – nemažas. Senlioliškiai laiko 13 karvių, aštuonias telyčias, beveik 30 veršelių, turi apie 70 hektarų nuosavos ir nuomojamos žemės. Bet žemė – pelkėta, nemelioruota. Grūdas menkai dera. Derėtų gal ir daugiau, jei trąšomis apverstų. Tačiau senlioliškiai nenori nei žemės, nei savęs, nei kitų chemija maitinti.
„Mes tiesiogine prasme du kartus kilome iš pelenų. Nors ugnis Senlioliuose siautėjo daugiau kaip prieš dešimtmetį, negaliu ramiai kalbėti, prisiminimai – baisūs. Bet, teisingai sakoma, jog tos nelaimės, kurios nenužudo, užgrūdina“, – braukė ašarą moteris.
Pirmasis gaisras Senlioliuose kilo daržinėje vėlų rudenį. Tuomet sudegė visas pašaras: šienas, šiaudai. Po kelerių metų ugnis buvo dar negailestingesnė. Liepsnos įsiplieskė fermoje, dūmuose užduso aštuonios karvės, trys telyčios, penki buliukai ir tiek pat kiaulių, šeši veršeliai. Vos porą karvių ir telyčią pavyko išgelbėti. Žmonės patyrė nemenkų nuostolių, nes gyvulių nebuvo apdraudę, tik pastatus.
Bartkai prieš gaisrą buvo ketinę remontuoti namo išorę. Teko svajones atidėti į šalį, taupyti kiekvieną centą. Kad reiktų kuo mažiau išleisti maistui, augino daržoves, grūdus, paukščius, truputį didino ir karvių bandą. Norėdami atstatyti sudegusius tvartus, keletą metų laikė dešimt paršavedžių, parduodavo paršelius.
Nelaimėje Bartkų nepaliko ir kaimynai. Jiems moteris visą gyvenimą liks dėkinga. Vieni kaimynai padovanojo karvę. Kai T. Bartkienė iš dovanoto gyvulio užaugino telyčaitę ir norėjo geradariams atiduoti, neėmė. Kiti dovanojo keturias karvytes, kurios dabar – jau pieningos karvės. Dar kiti šeimai aukojo pinigų. Už juos Bartkai nusipirko tris karves.
T. Bartkienei prieš devynerius metus dar teko išbandymas ir sunkia liga. Bet moteris nė neketino pasiduoti, kovojo, kol su liga susidraugavo. Pernai Bartkų kieme iškilo kryžius, kitąmet jį ketina vežti į Kryžių kalną. Kaip padėką Dievui už šeimai teikiamą stiprybę.
Apie ateitį T. Bartkienė kalba atsargiai, kad Dievas iš svajonių nepasijuoktų. Viena tvirtino – žemės ūkyje perspektyvų nematanti. Ypač sunku pradėti ūkininkauti nuo nulio jauniems, neturintiems tvirto pagrindo. Senesni ūkininkai jau trūksta sveikatos.
Moteriai labai gaila savo sunkaus, atsakingo darbo, kasdienio kėlimosi su gaidžiais. O labiausiai liūdna dėl atlygio. „Kažkas baisaus. Dirbi, dirbi, ir nieko gero nematai. Vakare – tik nusiprausi ir – į lovą. Ko gali benorėti? O juk mėgdavau seniau ir siuvinėti. Dabar rankos nebekyla“, – liūdnokai šypsojosi.
Aplinkui Bartkų sodybą, nemenkame plote stiebiasi jaunas miškas. Savo senelių Šimkų žemę juodalksniais ir ąžuolais apsodino Kaune gyvenantis anūkas. T. Bartkienė mano, jog taip ir reikėtų saugoti prisiminimą apie brangius žmones.
„Mes vaikams esame prisakę niekuomet tėviškės namų neparduoti. Kai su vyru visai nebeturėsime sveikatos, tikriausiai ryšimės atsisakyti gyvulių ir apsigyventi mieste. Bet sodyba tegul lieka nors trumpiems sugrįžimams, apsilankymams“, – sakė.
Senlioliai jiems su vyru kaip atskiras pasaulis, kuriame nėra triukšmo. Svarbiausia – ramybė žmogaus viduje ir aplinkui.
Juokaudama moteris sakė: nėra net su kuo pasiginčyti. Vyras – vis prie technikos. Nebent su žvėriukais susišūkautum. Į Senliolius, į keturis hektarus užimančią Bartkų sodybą, užeina pasivaikščioti elniukai, stirnaitės. „Seniau pasitaikydavo ir briedžių – didelių ir gražių žvėrių. Mano amžiną atilsį tėvelis žvėrims į pamiškę pašaro veždavo. Žiemos juk būdavo daug šaltesnės ir snieguotesnės anais laikais, žvėrims nebūdavo saldu“, – pasakojo.
Nekviesti užsuka ir plėšrūnai. Kai Bartkai laikė avių, sykį rado vieną greičiausiai vilko papjautą. Lapių „draugystė“ – nuolatinė, todėl šeimininkai paukščius laiko aptvertus, o nakčiai uždaro būdelėse. Dar ir šunelius paleidžia, kad lapes pabaidytų.
„Turėjau povų šeimynėlę, nuo mažiukų užauginau, išpopinau. Porą metų didžiulį džiaugsmą mums paukščiai teikė. Bet lapė net pro aptvarą prasikasė, nuo kopėčių povus nutraukė ir nusitempė miškan. Labai gailėjau, kad kiaušinukų povė nespėjo padėti“, – vienkiemio pamiškėje gyvenimą pasakojo moteris.
Pro Senliolius galima nuvažiuoti ir į Liolius, ir į Pakražantį. Žiemą, būna, kelias tampa dėl sniego nebeįveikiamas. Tačiau užtenka tik paskambinti Liolių seniūnui Vytautui Mikalauskui.
Senliolių kaimynystėje – nedideli Vaišviliškių, Elenavos, Kanopėnų, Kuzokų kaimeliai. Pastarojo sodyba dėl liepų gausos pasivadinusi „Liepyne“.
„Miškai, pelkėtos vietovės, akivariukai – tokie tie mūsų kaimai“, – sakė T. Bartkienė.
Autorės nuotr.
SENLIOLIAI: Liolių seniūnijos Senliolių kaime belikusi vos viena Bartkų sodyba.
NORAS: Teresė Bartkienė sakė: su vyru labai norėtų, kad namų Senlioliuose niekuomet neparduotų jų vaikai.
KRYŽIUS: Bartkų sodybos kieme stovi kryžius – padėka Dievui už šeimai teikiamą stiprybę ištverti nelaimes, ligas ir vėl gyventi. Kitąmet kryžių šeimininkai ketina nuvežti į Kryžių kalną.
POMĖGIS: Anksčiau Teresė Bartkienė mėgo siuvinėti, bet dabar visą laiką priversta atiduoti ūkiui ir namams. Namus puošia tik keletas siuvinėtų pagalvėlių.
MIŠKAS: Aplinkui erdvią Bartkų sodybą kyla naujas miškas, kurį kaimyno Šimkaus, savo senelio žemėje apsodino anūkas, gyvenantis Kaune. Gražiai kyla juodalksniai, kabinasi ir ąžuolai. Bartkams maloni jauno miško kaimynystė.