Valentinas Masalskis: gal ne aš Kulius, o jie mane pasirinko

Valentinas Masalskis: gal ne aš Kulius, o jie mane pasirinko

Va­len­ti­nas Ma­sals­kis: gal ne aš Ku­lius, o jie ma­ne pa­si­rin­ko

Vie­nas gar­siau­sių Lie­tu­vos ki­no ir teat­ro ak­to­rių, re­ži­sie­rius Va­len­ti­nas Ma­sals­kis prieš sep­ty­ne­rius me­tus Vil­nių iš­kei­tė į Klai­pė­dą. Bet tuo jo gy­ve­ni­mo per­mai­nos ne­si­bai­gė. Ieš­ko­da­mas šir­džiai ar­ti­mos gy­ve­na­mo­sios vie­tos, jis at­ra­do Ku­lius (Plun­gės r.), įsi­gi­jo so­dy­bą ir jau ant­rą va­sa­rą jo­je gy­ve­na. Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius, Na­cio­na­li­nės kul­tū­ros ir me­no pre­mi­jos lau­rea­tas, gar­bės ženk­lo „Nešk sa­vo švie­są ir ti­kėk“ no­mi­nan­tas džiau­gia­si at­ras­tuo­ju mies­te­liu, o Ku­liai džiau­gia­si juo – vi­suo­me­niš­ku ir ini­cia­ty­viu me­ni­nin­ku, ku­ris į vie­tos kul­tū­ri­nį gy­ve­ni­mą jau spė­jo įneš­ti daug gai­vaus vė­jo.

Li­na LIŪ­NIE­NĖ

Ku­liai tur­tin­ges­ni už Klai­pė­dą

Vis­kas pra­si­dė­jo 2011-ai­siais, kai V. Ma­sals­kis kar­tu su tuo­me­ti­niais sa­vo stu­den­tais – Vil­niaus ko­le­gi­jos ak­to­riais – per­si­kė­lė į Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tą. Vi­si jie tu­rė­jo tą pa­tį sie­kį – bend­rą to­les­nę kū­ry­bą ir no­rą, kad tas jau­ni­mas įgy­tų ne ko­le­gi­ji­nį, o aukš­tą­jį uni­ver­si­te­ti­nį iš­si­la­vi­ni­mą. Tuo­met dvy­li­ka jau­nų žmo­nių ta­po Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to Me­nų fa­kul­te­to stu­den­tais ir V. Ma­sals­kio su­bur­to Klai­pė­dos jau­ni­mo teat­ro ak­to­riais, o jų dės­ty­to­jas – uni­ver­si­te­to pro­fe­so­riu­mi.

Įsit­vir­ti­nęs Klai­pė­dos uni­ver­si­te­te, V. Ma­sals­kis ėmė dai­ry­tis sau gy­ve­na­mo­sios vie­tos.

„Nors esu daug me­tų Vil­niu­je pra­lei­dęs kau­nie­tis, bet „dū­šio­je“ aš – kai­mo žmo­gus. Man pa­tin­ka gam­ta, ra­my­bė ir ne­sus­ve­ti­mė­ję žmo­nės. To­kie, ko­kių tik kai­me ga­li­ma su­tik­ti, nes mies­tuo­se nie­kas ne­be­bend­rau­ja, vi­si gy­ve­na sa­vuo­se kiau­tuo­se“, – min­ti­mis da­li­jo­si me­ni­nin­kas.

Ku­lius jam re­ko­men­da­vo Plun­gės kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rius ir ko­le­ga uni­ver­si­te­te Ro­mas Ma­tu­lis. „Jo idė­ja pa­si­tei­si­no – Ku­liuo­se, ku­rie už pus­va­lan­džio ke­lio nuo Klai­pė­dos, kar­tu su žmo­na Rai­mon­da dar už li­tus įsi­gi­jo­me me­di­nę tro­bą, at­nau­ji­no­me ją ir ku­ria­me čia jau­kius sa­vo na­mus“, – pa­sa­ko­jo V. Ma­sals­kis.

Ak­to­rius ir re­ži­sie­rius ti­ki­na Ku­liais ne­nu­si­vy­lęs. Pa­sak jo, kaip ga­li­ma nu­si­vil­ti mies­te­liu, ku­ris sa­vo praei­ti­mi tur­tin­ges­nis už Klai­pė­dą, ku­ris tu­ri to­kių sva­rių pa­ma­ti­nių as­me­ny­bių kaip Juo­zas Tu­mas-Vaiž­gan­tas, So­fi­ja Ky­man­tai­tė-Čiur­lio­nie­nė, Mi­ka­lo­jus Kons­tan­ti­nas Čiur­lio­nis, knyg­ne­šys Jur­gis Gu­das, vi­są pa­ra­pi­ją raš­to iš­mo­kęs ku­ni­gas Ka­zi­mie­ras Skrods­kis ir dau­ge­lis ki­tų.

„Tai ma­ne ir ža­vi, ir įkve­pia, – sa­ko V. Ma­sals­kis. – Apsk­ri­tai į gy­ve­ni­mo reiš­ki­nius ir įvy­kius aš lin­kęs žvelg­ti fi­lo­so­fiš­kai, pri­pa­žin­da­mas, kad vis­kas pla­nuo­ja­ma kaž­kur aukš­čiau, kad mes esa­me tik už­duo­čių vyk­dy­to­jai. Tai­gi ga­li bū­ti, kad ne aš Ku­lius, o jie ma­ne pa­si­rin­ko ir pas sa­ve pa­si­kvie­tė.“

Ak­ty­vus nuo pir­mų­jų die­nų

Vos įsi­kū­ręs Ku­liuo­se, me­ni­nin­kas grei­tai įsi­lie­jo į vie­tos žmo­nių gy­ve­ni­mą, pra­dė­jo juos ak­ty­vin­ti, vie­ny­ti. Siek­da­mas su­si­pa­žin­ti ir su­si­bi­čiu­liau­ti su ap­lin­ki­niais, jis su­ren­gė kai­my­nų iš­ky­lą. Šie­met jį pa­kar­to­jo ir pa­si­džiau­gė, kad į jo na­mus su­si­rin­ko jau kur kas dau­giau žmo­nių nei per­nai.

„Vis­kas la­bai pa­pras­ta. Aš tik at­ke­liu žmo­nėms sa­vo kie­mo var­tus. Vi­si su­si­ren­kam, kar­tu pa­val­gom, pa­si­da­li­jam min­ti­mis ir tai mus da­ro vie­nin­ges­nius, bend­ruo­me­niš­kes­nius“, – įsi­ti­ki­nęs ak­to­rius.

Kai­my­nų suei­gos – tai tik ma­žy­tė da­lis to, ką V. Ma­sals­kis nu­vei­kė Ku­lių la­bui. Vos at­vy­kęs čia ir su­ži­no­jęs, kad iš šio mies­te­lio yra ki­lu­si S. Ky­man­tai­tė-Čiur­lio­nie­nė, jis ėmė aus­ti min­tį apie So­fi­jos fes­ti­va­lį Ku­liuo­se. Ją pa­lai­kė ir ge­ras me­ni­nin­ko drau­gas – žy­mus pia­nis­tas, Čiur­lio­nių proa­nū­kis Ro­kas Zu­bo­vas su žmo­na So­na­ta. Pir­ma­sis So­fi­jos fes­ti­va­lis įvy­ko per­nai ru­de­nį, o šie­met pla­nuo­ja­mas jau ant­ra­sis.

„Džiau­giuo­si ne tik Ku­liais, gar­bin­ga jų praei­ti­mi, bet ir čia su­tik­tais žmo­nė­mis. Jei ne jie, juk aš vie­nas nie­ko ir ne­pa­da­ry­čiau“, – sa­ko me­ni­nin­kas.

Ant­ra­jam fes­ti­va­liui ar­tė­jant

Ant­ra­sis So­fi­jos fes­ti­va­lis – jau ne už kal­nų. Ir jam ak­ty­viai ruo­šia­ma­si. Šie­met jis bus dvie­jų da­lių. Pir­mo­ji – sa­vai­tę truk­sian­tis ple­ne­ras – star­tuos lie­pos 23-ią­ją, iš­kart po ku­liš­kiams pa­čių svar­biau­sių Šven­čiau­sio­sios Mer­ge­lės Ma­ri­jos Škap­lie­ri­nės at­lai­dų.

V. Ma­sals­kio pla­nai gra­žūs: į ple­ne­rą ža­da­ma kvies­ti per­nai So­fi­jos suo­le­lį Ku­liuo­se su­kū­ru­sį skulp­to­rių My­ko­lą Sau­ką, me­džio meist­rą Da­nie­lių So­dei­ką, ke­ra­mi­ką Jo­ną Ar­či­kaus­ką ir dau­ge­lį ki­tų. Ant­ro­ji da­lis nu­ma­ty­ta rug­sė­jo 14–16 die­no­mis ir ji ne­bus vien tik mu­zi­ki­nė. Pla­nuo­ja­ma or­ga­ni­zuo­ti ap­skri­to­jo sta­lo dis­ku­si­ją, ku­rios me­tu ti­ki­ma­si su­for­muo­ti vi­zi­ją: ką da­ry­ti, ko­kių veiks­mų ir per­mai­nų im­tis, kad Ku­liai tap­tų pa­trauk­lia vie­ta gy­ven­ti, kad čia kur­tų­si jau­ni­mas, kad žmo­nės čia leis­tų sa­vo šak­nis, kur­tų so­cia­lų vers­lą, gal­būt vie­ny­tų­si su baž­ny­čia.

Ži­no­ma, ne­trūks ir me­no. Kaip ir per­nai, įsi­lies So­na­ta ir Ro­kas Zu­bo­vai su ka­me­ri­niu cho­ru „Ai­du­va“, bus su­reng­ta Mu­zie­jaus nak­tis, ku­rios me­tu vi­si no­rin­tie­ji kar­tu su is­to­ri­ke Z. Jan­ke­vi­čie­ne ga­lės su­si­pa­žin­ti ne tik su Ku­liais, bet ir su ne­to­lie­se esan­čiu Reis­kių ty­ru, bus pa­ro­dy­tas fil­mas „100 me­tų kar­tu“, Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to stu­den­tai at­veš spek­tak­lį „Pra­ras­tas lai­kas“, vyks Plun­gės kul­tū­ros cent­ro sim­fo­ni­nio or­kest­ro kon­cer­tas.

Be to, bus tę­sia­ma suo­le­lio te­ma. Per­nai su­kur­tas S. Ky­man­tai­tės-Čiur­lio­nie­nės suo­le­lis, šie­met kū­ri­nys bus de­di­kuo­tas ku­riai nors ki­tai su Ku­liais su­si­ju­siai žy­miai as­me­ny­bei. Ir dar – į fes­ti­va­lį bus pa­kvies­ta di­zai­no agen­tū­ra „Cri­ti­cal“, per tris die­nas ban­dy­sian­ti su­kur­ti Ku­lių įvaiz­dį. Aiš­ku, ren­gi­nys neap­sieis ir be iš­ky­los, ku­ri per­nai ypač pa­si­tei­si­no.

Tai­gi fes­ti­va­lis – pla­tus, pra­smin­gas ir įdo­mus. No­rint to­kį suor­ga­ni­zuo­ti, su­mo­kė­ti ho­no­ra­rus da­ly­viams, ko ge­ro, rei­kia ne­men­kų fi­nan­si­nių iš­tek­lių. Ir kur jų gau­na?

„Dau­ge­lis pas mus at­vyks­ta už dy­ką, ne­pra­šy­da­mi jo­kio ho­no­ra­ro. Aš lai­kau­si prin­ci­po: kaip į žmo­gų kreip­sies, taip jis ir at­si­lieps. Ne vis­kas ma­tuo­ja­ma pi­ni­gais. Aš pa­ts daug ką pa­da­rau iš idė­jos, neim­da­mas at­ly­gio, o pa­skui tai su­grįž­ta – kai pa­pra­šau, pa­kvie­čiu, tai ir at­si­lie­pia. Ir be ho­no­ra­ro. Kaip sa­ko­ma, ran­ka ran­ką plau­na“, – sa­ko V. Ma­sals­kis.

Pro­fe­so­riau­ja, re­ži­suo­ja, vai­di­na

Be to, kad ak­ty­viai ruo­šia­si So­fi­jos fes­ti­va­liui, V. Ma­sals­kis tu­ri ir be­ga­lę ki­tų dar­bų. „Taip, moks­lo me­tai uni­ver­si­te­te bai­gė­si, bet gy­ve­ni­mas dėl to ne­sus­to­ja. Tu­riu dau­gy­bę už­siė­mi­mų, kar­tais net ne­be­ži­nau, kaip vis­ką su­spė­ti“, – apie sa­vo veik­las pa­sa­ko­jo V. Ma­sals­kis.

Me­ni­nin­kas pa­si­džiau­gė, kad jo stu­den­tai lai­mė­jo du pro­jek­tus, pa­gal ku­riuos iki rug­sė­jo tu­ri pa­sta­ty­ti spek­tak­lius „Stik­lo pa­sa­ka“ ir „Su­die, de­rin­to­jau!“

Dar­bo ne­trūks­ta ir Klai­pė­dos jau­ni­mo teat­re, kur prem­je­rai ruo­šia­mas V. Ma­sals­kio re­ži­suo­ja­mas spek­tak­lis „Hel­ve­rio nak­tis“. Be to, ar­ti­miau­siu me­tu no­ri­ma už­baig­ti fil­mą „Tva­no ne­bus“, prem­je­rai ruo­šia­mas ir spek­tak­lis „Rau­do­na“.

Kaip pa­sa­ko­jo pro­fe­so­rius, da­bar­ti­niai jo stu­den­tai, uni­ver­si­te­tą pa­lik­sian­tys po me­tų, pra­de­da ruoš­ti dip­lo­mi­nį dar­bą. Ir tai bus Gied­riaus Kup­re­vi­čiaus siui­ta „Ug­nies me­džiok­lė su va­ro­vais“. V. Ma­sals­kis sa­ko: „Tai di­de­lis ir rim­tas dar­bas – juk ak­to­riai tu­rės ne tik vai­din­ti, bet ir dai­nuo­ti. Kol kas ari­jų jie neišt­rau­kia, bet, ma­nau, tik­rai iš­moks, juo­lab kad tu­ri pui­kius pa­gal­bi­nin­kus – kom­po­zi­to­rę Ni­jo­lę Sin­ke­vi­čiū­tę ir Plun­gės sim­fo­ni­nį or­kest­rą.“

At­vy­kęs į Klai­pė­dą, V. Ma­sals­kis ge­ro­kai pa­gy­vi­no te­nykš­tį kul­tū­ri­nį gy­ve­ni­mą. Pir­miau­sia įkū­rė ten Jau­ni­mo teat­rą, ku­ria­me vai­di­na pir­mie­ji jo ab­sol­ven­tai. Pa­ma­žu įsi­bė­gė­ja ir teat­ro „Taš­kas“, į ku­rį su­si­bū­rę da­bar­ti­niai pro­fe­so­riaus stu­den­tai, veik­la.

„Man svar­bu, kad bai­gę moks­lus jau­nie­ji ak­to­riai tu­rė­tų veik­los, kad jiems bū­tų iš ko rink­tis. To­dėl stei­gia­me teat­rus, kei­čia­mės stu­den­tais su ki­tais dės­ty­to­jais, or­ga­ni­zuo­ja­me fes­ti­va­lį „Jau­no teat­ro die­nos“. Sie­kis tas pa­ts – su­ves­ti jau­nus ak­to­rius, leis­ti jiems kur­ti ir at­si­skleis­ti“, – pa­sa­ko­jo me­ni­nin­kas.

Be to, kad pro­fe­so­riau­ja ir re­ži­suo­ja, V. Ma­sals­kis ir pa­ts dar krem­ta ak­to­riaus duo­ną – vai­di­na spek­tak­liuo­se „Did­vy­rių aikš­tė“, „Di­dis blo­gis“, „Au­to­no­mi­ja“, Mū­sų mies­te­lis“ ir 18 me­tų ro­do­mo­je, bet vis dar po­pu­lia­rio­je pje­sė­je „Nuo­lan­kio­ji“.

„Man dar­bo tik­rai ne­trūks­ta. No­riu, kad jo tu­rė­tų ir jau­ni žmo­nės, kad ga­lė­tų ei­ti iš vie­no teat­ro į ki­tą, kad jiems ne­tap­tų nuo­bo­du, kad ieš­ko­tų ir at­ras­tų sa­ve“, – min­ti­mis da­li­jo­si V. Ma­sals­kis.

Ok­sa­nos ŠU­KIE­NĖS nuo­tr.

Va­len­ti­nas Ma­sals­kis jau ant­rus me­tus yra Ku­lių mies­te­lio gy­ven­to­jas

Va­len­ti­nas Ma­sals­kis tarp dau­gy­bės sa­vo dar­bų ran­da lai­ko ir Ku­liams. Po mė­ne­sio čia pra­si­dės jau ant­ra­sis „So­fi­jos fes­ti­va­lis“, ku­rio su­ma­ny­to­jas – gar­su­sis ki­no ir teat­ro ak­to­rius bei re­ži­sie­rius.