
Naujausios
Grįžo baladės
„Grotuvo lentynoje – 21 albumas. Ar reikia dar vieno – šito? Taip. Nes tai yra mano pradžia. Pirmieji profesionalūs leidybiniai žingsniai (negaliu nutylėti, kad iki to dar buvo ir 9 mėgėjiški)... Akustinis Virgis – vienas su gitara prie mikrofono… Čia laimi žodis, jo prasmė, pajunti gelmę, nes iki siekiamo dugno – toli. Ir nesislepi po kviestinių instrumentų aranžuotėmis…“ – šiais žodžiais plokštelės viršelyje į klausytojus kreipiasi V. Stakėnas, sukūręs per 300 baladžių.
„Baladyne“ skamba 14 dainų, sukurtų nuo 1973-iųjų iki 1989 metų, įrašytų albumuose „Gyvenimas“ (1979), „Vakaras“ (1986), „Čia tavo namai“ (1989) ir „Šiauliai“ (1991). Atramine medžiaga albumui „Baladynas“ V. Stakėnas įvardija 1995 metais išleistą audiokasetę „Dainynas“ – leidinius skiria lygiai 30 metų.
„Kadangi „Baladyno“ sudėtis skiriasi nuo šaknies 45 procentais (o dar ir atrankos principu išimti visi kūriniai, kuriuose yra daugiau pritarimo instrumentu nei autoriaus gitara), tai, pasak leidėjo, albumas visiškai turi moralinę teisę ir vadintis kitu vardu“, – sako V. Stakėnas, lietuvių kalbai padovanojęs naują žodį „baladynas“.
Ir „Dainyno“, ir „Baladyno“ viršeliuose – ta pati šiauliečio fotografo Rolando Parafinavičiaus nuotrauka. Šiam fotomenininkui jau 35 metus yra patikėtas Stakėnų šeimos istoriografo vardas.
Vinilinį albumą „Baladynas“ išleido „Green Repress“ – jis pateko tarp penkių pirmųjų serijos albumų. Albumai suskirstyti į tris kategorijas: amžiams, sielai ir masėms. „Baladyną“ leidėjai skyrė sielai.
Kiekvienas albumas turi ir specialų leidimą, skirtą kolekcininkams – unikalios, atlikėjui pritaikytos spalvos, paženklintą holografiniu numeruotu lipduku. Šių tiražas – tik po 50 vienetų. V. Stakėno „Baladynui“ teko žalia spalva. Kūrėjas pasidžiaugia sutapimu: žalia buvo ne vienerius metus jo su bendraminčiais Kulautuvoje organizuoto bardų festivalio „Akacijų alėja“ spalva.
„Baladyno“ A pusė pavadinta „Paukščio“, B – „Medžio“.
„Akustinė muzika – gyva muzika, o gyva muzika labai susijusi su gyvybe, natūralumu. Paukštis yra tos gyvybės nešėjas giesmininkas“, – sako V. Stakėnas.
Paukštukas ant kūrėjo galvos tupi ir albumo nuotraukoje – kaip ir tais 1995-aisiais. V. Stakėnas patikina, kad tas paukštis niekur nenuskrido: „Jis saugiai tūno manyje. Po skrybėle.“
Pirmasis V. Stakėno albumas „Gyvenimas“ buvo išleistas 1979 metais. Pasak muzikanto, įrašytas buvo 1978-aisiais, bet metų sandūroje plokštelių įrašų studija nurodė vėlesnius metus.
„Kad ir praėjus daug laiko, vis sutikdavau žmonių, kurie sakydavo: „Pas mano tėvus (o dabar jau ir pas senelius) buvo tokia mažutė, juoda, nugrota plokštelytė.“ Mano prigimtis yra baladės, aš nuo jų pradėjau, tik paskui atsirado kantri muzika, – sako V. Stakėnas. – Virgio kūrybinė virtuvė susideda iš dviejų komponentų: amerikietiškos muzikos tradicijos ir lietuviškos liaudies muzikos temų išminties, visa tai perleista per šiuolaikinio gyvenimo sietą ir įvairiais santykiais iškepta kūrybinėje virtuvėje. Bet baladės buvo manyje visada.“
V. Stakėnas primena: dainuojamosios poezijos studija Šiauliuose buvo įkurta 1978 metais. Aštuntajame dešimtmetyje baladės buvo savotiška rezistencija – per balades buvo galima kalbėti filosofinėmis, jaunimo temomis, nors ideologiniai vadai ir bandė tai pakreipti, organizuodami pilietinės arba politinės dainos konkursus.
„Bet paskui, kai lyg ir baladžių buvo mažiau klausomasi, atsirado personažas Tadas Padas, jo dizaino autorius – Ramutė Stakėnienė. Aš turėjau ir linksmų dainų, kurioms per ankštas baladinis rūbas, o štai kaip „baikos“ gali būti. Tadas Padas egzistavo 5–6 metus. Paskui palaipsniui atsirado kantri muzika, o baladės kaip ir pasitraukė į antrą planą, nors jų niekada nebuvau užmiršęs – toliau kūriau, grojau, pasirodė tokio žanro albumai. Viliuosi – į kantri muziką atsinešiau ir tekstų prasmės svarbą.“
Kaip atgimė vinilas
V. Stakėnas sako buvęs itin sujaudintas, sulaukęs Vytauto Juozapavičiaus, muzikiniame pasaulyje žinomo „Zenkos“ pseudonimu, kelių ankstesnių V. Stakėno albumų leidėjo, skambučio su pasiūlymu išleisti vinilinę plokštelę.
„Kaip pažiūrėtum, jei pabandytume surinkti tavo pirmuosius įrašus ir išleisti?“ – tokį netikėtą klausimą išgirdo V. Stakėnas, tąkart susiruošęs į savo namų „SPA Vijoliai“ – pirtį.
V. Juozapavičius paaiškino, kad Vilniuje yra šiuolaikinė, moderni vinilinių plokštelių gamykla „Green Lakes Pressing“, o prie gamyklos įsteigta ir leidybinė kompanija „Green Repress“, jų sumanymas – perleisti anksčiau išleistus populiarius albumus.
„Nukrito iš dangaus, nenoriu vadinti dovana, nes žodis „dovana“ čia per silpnai skamba. Mane paveikė taip, kad tik iš pirties grįžęs supratau, kad nusišluosčiau ir persirengiau nenusiplovęs muilo!“ – juokdamasis prisimena V. Stakėnas.
Po stulbinamai geros naujienos prasidėjo rimtas darbas.
„Jie sumanė atkartoti mano kasetę, kurią buvo išleidusi „Bomba Records“ – vadinosi „Dainynas“, o po metų dar išėjo ir knygutė albumo tekstais ir gaidomis „Baladės“. Kasetėje buvo sudėti kūriniai iš pirmųjų plokštelių. Apsisprendžiau, kad naujasis vinilas bus vien tik baladės: tik Virgis, jo balsas, gitara, armonikėlė, na, dar parašiau, kad kairės kojos batas, nes ritmą mėgdavau pamušti. Dar „išsiderėjau“ su leidėju, kad į plokštelę patektų visi keturi pirmosios plokštelės „Gyvenimas“ kūriniai“, – prisimena V. Stakėnas.
Visi kūriniai buvo restauruoti, šį darbą atliko žinomas garso režisierius Artūras Pugačiauskas. Taip V. Stakėno diskografijoje atsirado ketvirtas vinilinis albumas – pirmi trys išleisti „aname tūkstantmetyje“.
V. Stakėnas džiaugiasi, kad jau anuomet turėjo prodiuserio geną ir sugebėdavo sutarti su garso režisieriais, kad gautų čia pat, studijoje, ką tik įrašyto albumo profesionalią magnetofoninę kopiją. Vėliau šviesaus atminimo Valstybinio Šiaulių dramos teatro garso technikas ir režisierius Virginijus Jasiūnas perkėlė įrašus į kompaktines plokšteles.
„Šie įrašai labai pravertė: garso nereikėjo „imti“ iš plokštelių, buvo pirminis kokybiškas šaltinis. Dabar labai džiaugiuosi, kad turiu profesionaliu įrašu užfiksuotą savo, galima sakyti, kūrybinę pradžią.“
Vinilinės plokštelės, pasak V. Stakėno, dabar įgauna naują kvėpavimą, vis augantį populiarumą. O savo naująją plokštelę bardas tebegroja „iš anų laikų“ tebeveikiančiu šveicarišku grotuvu.
Pakeliui – ir knyga
V. Stakėno „Baladynas“ kartu su kitomis keturiomis vinilinėmis plokštelėmis (ŽAS „Ū-Žas“, Varveklis, Atsuktuvas, WC, „Už tėvynę“, Arina &Veto Bank „How are you A.M.E.R.I.K.A.“, Lukas „Nekaltas kraujas“) buvo pristatyti Vilniuje, Knygų mugėje.
„Garbė ten būti“, – apie dalyvavimą Knygų mugėje sako V. Stakėnas. Šiemet jis itin populiariame renginyje surengė ir koncertą, ir dalyvavo naujuosius vinilinius albumus pristačiusiame pokalbyje, kurį vedė žurnalistas Ramūnas Zilnys. O paskui laukė ilgas autografų dalijimas, bendravimas su gerbėjais ir kolegomis.
Šiuo metu V. Stakėnas ne tik džiaugiasi 22-uoju „vaiku“, bet ir galvoja apie būsimus darbus. Viniliniame albume „Baladynas“ galima rasti anonsą-skrajutę, joje pasufleruojama, kad albumo baladžių tekstai bus tarp visų 63 jo knygoje „Baladės po skrybėle“. Ir ne tik tekstai.
„Rasit ir jų istorijas – kaip kūriniai gimė, kaip kito, kaip juos veikė laikas... ir kaip jie veikė autorių. Taip, tai drauge ir užkoduota lietuviškos dainuojamosios poezijos, bardų p i r m o s i o s kartos nario biografija. Ieškojimai, atradimai... – kaip be jų! – klaidžiojimai. Čia ir garsių šalies meno vardų lydimieji žodžiai, steampunk stiliaus piešiniai, sukurti konkrečių kūrinių temomis, jų istorijoms! Gausa nuotraukų, bibliografinių detalių, vardų rodyklė, detali diskografija… Galbūt ir receptas – kaip likt kūryboje, scenoje daugiau nei pusę amžiaus“, – būsimiems skaitytojams žada V. Stakėnas.
Dar vienas unikumas – knygoje bus labai daug muzikos: kiekvienas kūrinys skambės nuskaičius QR kodą.
V. Stakėnas būsimai knygai skyrė ketverius metus, dabar ji perduota į knygos dailininko, maketuotojo Vilmanto Dambrausko rankas.
„Labai stabdau save, kad dabar nekurčiau naujų baladžių, nežiūrint į tai, užpraėjusią savaitę iš stygų išslydo „Senas siuvėjas“. Žinau, jei vėl „atleisiu“ save, atsitrauksiu nuo knygos reikalų“, – sako V. Stakėnas. Šių metų tikslas – knygą parengti arba jau turėti ant stalo Kalėdoms. O kitąmet ją pristatyti Knygų mugėje sostinėje ir Šiauliuose.