Vyskupas kviečia atsigręžti į šeimas

Vyskupas kviečia atsigręžti į šeimas

Vyskupas kviečia atsigręžti į šeimas

Šiaulių vyskupui Eugenijui Bartuliui praėjusius ir šiuos metus sujungė šeimų šventės. Romoje popiežiaus Pranciškaus kvietimu jis pernai dalyvavo Šeimų dienose. Šiuos metus E. Bartulis pradeda tradicine Šiaulių vyskupijos Šeimų švente.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Kuo užpildyti dvasinę tuštumą?

– Kai lankėtės Romoje pas popiežių Pranciškų, kokį įspūdį paliko susitikimas?

– Kartu su grupe piligrimų autobusu važiavome į Romą, kur į susitikimą su popiežiumi jo kvietimu vyko šeimos iš viso pasaulio.

Paskutinįjį spalio šeštadienį ir sekmadienį Romoje buvo švenčiamos Tikėjimo metų šeimų dienos. Tūkstančiai šeimų iš 75 pasaulio šalių šeštadienį po pietų dalyvavo susitikime, vykusiame šv. Petro aikštėje.

Vigilijoje dalyvavusios šeimos liudijo, kad jų gyvenimas visiškai pasikeitė po to, kai jos priėmė Santuokos sakramentą. Įvairių išgyvenimų turėję žmonės liudijo, kad po santuokos jie dvasiškai sustiprėjo. Tikintieji tvirtino, kad Kristaus meilė, meilė Dievui juos suartino, sujungė, leido ištverti išmėginimus ir šeimoje neprarasti tikrosios meilės ir ištikimybės.

Bene įspūdingiausias susitikimas vyko dalyvaujant vaikučiams, kai šv. Petro aikštėje buvo paleista daugybė balionų.

Sekmadienį su popiežiumi susitikome šventų Mišių aukoje. Popiežius pabrėžė, kaip svarbu patirti tikėjimo džiaugsmą šeimoje, kviesdamas žmones nuoširdžiai maldai.

Ganytojas sakė, kad mes kartais nutolstame vieni nuo kitų, nes niekas mūsų nejungia šeimose. Šią dvasinę tuštumą Pranciškus ragino užpildyti nuoširdžia visos šeimos malda rytą, vakare ir prie bendro stalo.

Savo Šventų Kalėdų sveikinime Šiaulių vyskupijos žmonėms taip pat rašiau: „Šeima, gyvenk tikėjimo džiaugsmu!“

– Kokią kryptį katalikų bažnyčiai brėžia popiežius Pranciškus?

– Popiežius mus labai kviečia į artimesnį ryšį, bendravimą su žmonėmis. Šiaulių vyskupijoje tai ne kartą esu pabrėžęs. Turiu ne vieną šeimų būrelį – bendraujame su sutuoktiniais. Kartais atsitinka taip, kad bažnyčioje susituokusios poros išsibarsto ir nutolsta, todėl mes, dvasininkai, turime patys artintis prie šeimų. Tai labai svarbu – ir popiežiaus asmenyje tai aiškiai matoma.

To linkiu ir mūsų kunigams: kad bendravimas su žmonėmis būtų kuo artimesnis, kuo nuoširdesnis.

Pokalbis padeda kurti santarvę

– Ką patariate šeimoms, kurios ieškodamos būdų, kaip kuo geriau sutarti, kreipiasi į jus?

– Bendraudamas šeimų būreliuose duodu namų darbų: iki kito susitikimo vyras ir žmona savo šeimose turi paskirti po valandą asmeniškam pokalbiui. Tada kiekvienas išsisako, kas skaudu, ką norėtų pakeisti. Ir tai nėra smerkimas ar teisimas, o troškimas padaryti taip, kad šeimoje būtų gera.

Išsikalbėjimas labai padeda, nes kartais žmonės vieni kitiems neranda laiko.

Man labai patiko prieš keletą dienų „Šiaulių krašte“ publikuotas krepšinio trenerio Antano Sireikos pasisakymas. Jis atskleidė, kad nuvykęs į Japoniją suprato, kad ten gerbiamas žmogus – negalima ant jo rėkti. Su kiekvienu sportininku dabar treneris kalbasi asmeniškai. Įdomu, kad Japonijoje treneris vertinamas ne tik už sportinius rezultatus, bet ir už tai, kaip bendrauja savo šeimoje ir visuomenėje, kaip sutaria su kitais žmonėmis.

Manau, kad Japonijos pavyzdys mums turėtų būti užkrečiantis. Matome, kiek daug šeimų Lietuvoje išsiskiria, o tai rodo, kad mes nemokame bendrauti tarpusavyje, laisvai liejasi pikti žodžiai.

Blogį reikėtų „išvalyti“

– Dažniausiai žmonės įsižeidžia už piktoką toną, o ne už kalbos turinį. Jeigu tas pats pasakoma mandagiai ir pagarbiai, pašnekovas neįsižeidžia?

– Taip, juk jeigu myliu kitą žmogų, aš negaliu jo įskaudinti ar įžeisti. Galiu draugiškai pasakyti, kad jis nesielgtų vienaip ar kitaip. Bet, matyt, mūsų kultūra kažkokia ne tokia.

Mums, lietuviams, reikėtų iš esmės keistis. Net keiksmažodžiai dažni kalboje, tiesiog baisu!

Aną dieną vaikštinėjau prie Nemuno. Skardis, apačioje daug žvejų. Girdžiu, kaip vyrai kalbasi ir nuolat keikiasi. Pagalvojau, kodėl pas mus taip priimta – tarpusavyje kalbantis vartoti keiksmažodžius? Pirmiausia, negerbiame savęs ir to žmogaus, su kuriuo kalbamės.

Toks elgesys rodo, kad žmonių širdyse nėra gyvojo Kristaus. Turime išvalyti visą blogį, kad būtų gera tam, kuris ateina į mūsų širdį.

Šeimų šventė ypatinga

– Šiemet šeimas vėl kviečiate į šventę. Kuo ji išsiskirs?

– Manau, kad šiemet bus pati nuostabiausia šeimų šventė, nes šiuos metus Lietuvos vyskupai paskelbė Šeimos metais.

Sausio 5 dieną, 12 valandą, Šiaulių arenoje šv. Mišiomis prasidėsiančios iškilmės vadinsis „Leiskite mažutėliams ateiti pas mane“.

Dar vienas jaudinantis momentas – bažnyčioje susituokusios poros galės atnaujinti santuokos įžadus. Sutuoktiniai vienas kitam vėl paduos ranką ir tars panašius žodžius, kuriuos ištarė per santuokos priesaiką. Vėl atgims meilės, tikėjimo ir pasitikėjimo vienas kitu dvasia. Troškimas vienas kitą vėl iš naujo pamilti.

Manau, kad ši šventė labai visus suartina ir sujungia, o vėliau, po pertraukos bus atliekamas labai gražus miuziklas, premjera „Don Bosko“ (Achille Oliva ir Alessandro Aliscioni. Italija).

Don Bosco partiją atliks Egidijus Bavikinas, Mamos Margaritos – Doloresa Kazragytė, Kardinolo – Liubomiras Laucevičius, Marijos – Karina Krysko Skambinė, Piktojo – Liudas Mikalauskas.

Jaunas kunigas Bosco Italijoje pasižymėjo savo oratorijomis ir talentu visus neklaužadas vaikus atvesti į doros kelią. Jis sakydavo, kad tik išpažintis, gyvas bendravimas su Kristumi ir atsiprašymas Dievo ir vienas kito gali pakeisti gyvenimus.

Jono TAMULIO nuotr.

RYŠYS: Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis sako, kad dvasininkai patys turi artintis prie šeimų.