
Naujausios
Ženkliukų karalius turi savo karalystę
Šiaulietis Sigitas Račkauskas visada žino, ko norėtų dovanų Kalėdoms. Geriausia dovana – ženkliukas. Nesvarbu koks – senas ar naujas, metalinis ar plastikinis, reklaminis ar jubiliejinis. Vyro kolekcija užima kone visas namo sienas antrame aukšte.
Alvydas JANUŠEVIČIUS
alvydas@skrastas.lt
Ženkliukas su abėcėle
S. Račkauskas kadaise buvo užsibrėžęs tikslą – iki savo 50 metų jubiliejaus surinkti 5000 ženkliukų. Buvo praradęs viltį, tačiau visai neseniai sūnus Svajūnas visus ženkliukus kruopščiai perskaičiavo – 5100.
„Visi skirtingi. Dublikatų neskaičiuoju, tačiau jokiu būdu neišmetu. Nežaidžiu jokių mainų žaidimų. Tiesiog renku, – sako vyras, lydėdamas laiptais į antrą aukštą, kuriame yra sava ženkliukų karalystė. – Džiaugiuosi persikėlęs į namą. Bute ženkliukams jau nebuvo vietos.“
Vienas pirmųjų ženkliukų S. Račkausko kolekcijoje buvo gana vertingas praktine prasme. Ant jo išlieta rusiška abėcėlė: „Geriausiai iš klasės mokėjau abėcėlę, nes viską nuo atlapo skaičiau“.
Vyras niekaip nepaaiškintų, kodėl jis pradėjo rinkti ženkliukus. Surinko šiek tiek. Užsikabino. O dabar daugybė pažįstamų ir artimųjų neša jam šiuos mažus ir kažką simbolizuojančius daikčiukus. „Dažnas prisipažįsta, kad ženkliukus vis tiek būtų išmetęs. Tai jau geriau atiduoda man – nė vieno neišmetu“, – sako kolekcionierius.
Sega ženkliukus į drobines austas juostas. Taip solidžiau. Tokių juostų jau beveik visa giminė nebeturi. Vyras žino, kad jo kolekcija sparčiai nebeaugs. Šiuolaikiniai ženkliukai dažnai būna ne metaliniai – per keletą metų nublunka ar visai suyra.
Kiekvienam ženkliukui – sava vieta
Prieš dešimtmetį S. Račkauskas darė „generalinę reviziją“ – pabandė surūšiuoti ženkliukus pagal temas: miestai, šventės, kariniai, reklaminiai, gamyklos, įstaigos, būreliai, sportas.
Dabar po truputį plečiasi partijų ir įvairių firmų ženkliukai. Jie dažniausiai būna solidūs, maži ir metaliniai. Tik jų labai sunku gauti.
Dabar, gavęs naują eksponatą, vyras jau žino, kurioje vietoje įsegti. Tiesa, tuščios vietos ant juostų mažoka.
Iškalbinga sovietinių ženkliukų kolekcijos dalis: „Paminklų nebėra, o ženkliukai viską „prisimena“. Taip pat daugelis pamena miestų ženklelius, kuriuos pirkdavome kaip suvenyrus. Pamenate, Palangos ir Lietuvos ženkliukai buvo su priklijuotu gintaro gabalėliu?“.
Raudonomis žvaigždėmis pažymėta kolekcijos dalis – kone gausiausia. „Tokie buvo laikai. Medalius ir garbės ženklus dalijo, norėdami paskatinti ar kitaip pagerbti nusipelniusį žmogų. Štai medaliai daugiavaikėms šeimoms, darbo pirmūnams. Gamino ženkliukus kiekvienai šventei – net Naujiesiems metams paminėti.“
S. Račkauskui pavyko gauti ne tik sovietinių, bet ir įvairių nepriklausomos Lietuvos pareigūnų ženkliukų: „Jei tam žmogui prireiktų šio ženkliuko kada gyvenime – visada jį gali rasti pas mane“.
Olimpinių ženkliukų kolekcija prasideda nuo 1980-ųjų Maskvos olimpinių žaidynių simbolio meškiuko. Naujausias olimpinis ženkliukas – taip pat skirtas olimpinėms žaidynėms Rusijoje, kurios vyks 2014 metais Sočyje.
Geriausia dovana
Pati geriausia dovana kolekcionieriui – ženkliukas. Proga nesvarbu. Vyras rodo švarką, kurio atlapai nusagstyti įvairių formų „blyneliais“ ir žvaigždutėmis. Rado pažįstami dėvėtų prekių parduotuvėje. Panašu, kad švarkas galėjo priklausyti kokios girininkijos darbuotojui.
Yra žmonių, kurie per Kalėdas ir gimtadienį atneša pagalvėlę ar servetėlę, nusagstytą ženkliukais. Didžiąją kolekcijos dalį žmonės kolekcininkui padovanojo. Tik dalį pirko.
Dovanoja ir nepažįstami žmonės. Pavyzdžiui, žvejybos prekių parduotuvėje vyras pastebėjo ant valo kabančią žuvytę: „Ji ten kabojo reklaminiais tikslais. Išprašiau – atidavė. Skaudžiausia būna, kai pavėluoji – atiduoda žmogus paskutinius ženkliukus ir prisipažįsta, kad maišą jų išmetė į šiukšlyną“.
Kartą, pamatęs unikalų egzempliorių, vyras išleido paskutinius pinigus, nors jie buvo skirti benzinui grįžti iki namų. Gerai, kad tame mieste gyveno artimųjų„ kurie paskolino kelionei.
Vyro šeimai kolekcija trukdė tik tada, kai visi gyveno bute. Dabar iš to visiems tik dar daugiau džiaugsmo ir temų naujiems pokalbiams.
Prieš keletą metų dalį savo kolekcijos S. Račkauskas laikė garaže. Kartą įsilaužė vagys: „Daug eibių pridirbo, tačiau ženkliukų net nepalietė. Kaip tada džiaugiaus! Net į policiją nesikreipiau“, – prisimena kolekcionierius.
Jono TAMULIO nuotr.
KARALIUS: Gal švarkas ir ne karališkas, tačiau S. Račkauską galima vadinti ženkliukų karaliumi.
PRABA: Bene sunkiausiai gauti pavyksta tarnybinių ženklelių.
ISTORIJA: Propagandiniai ženkliukai jau beveik nublukę. Rusiškas užrašas „Miša, tu ne idealas“ yra skirtas Sovietų sąjungos vadovui Michailui Gorbačiovui.
MĮSLĖ: Kone seniausias kolekcijos egzempliorius, kurio reikšmės S. Račkauskas nežino. 1939 metų liepos 8-9 diena.
MADA: Prieš keletą dešimtmečių buvo madinga turėti savo ženkliuką miestams, šventėms, draugijoms.
EGZEMPLIORIUS: Olimpiada dar neįvyko, o ženklelis jau kolekcijoje.