
Naujausios
Zita Kelmickaitė – nuo tradicijų iki karstų
Nuo mėsos iki karstų, nuo Aukštaitijos kaimo iki Australijos didmiesčio, nuo televizijos užkulisių iki etnografijos išsaugojimo – margas temas susitikime su gausiai susirinkusiais šiauliečiais aptarė etnomuzikologė, televizijos, radijo laidų ir renginių vedėja doc. Zita Kelmickaitė.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Įsimintiniausias susitikimas
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriaus salė sausakimša – Z. Kelmickaitės charizma traukia. Ji kaip kunkuliuojantis vulkanas spragsi ir vieną po kitos pasakoja istorijas.
„Jūs neįsivaizduojate, koks yra įdomus mūsų Lietuvos žmonių gyvenimas! Kartais jie tokie įdomūs, kad aš nesugalvočiau tokio siužeto, jei reikėtų romaną rašyti“, – patikina Z. Kelmickaitė.
Filmuoti vieną iš savo televizijos laidų ji nuvyko į Aukštaitijos kaimą, kur pagal rekomendacijas žmonės namuose turi daug senovinių daiktų. 80-metis pašnekovas aprodo savo valdas, o jo žmona vis kartkartėm pasiguodžia, kad gyvenime vis pažeminta buvo.
„Nusistebėjau ir užklausiau, kodėl. Ji sako: aš mergos vaikas buvau, mes septyni mergos vaikai... „Net pritūpiau! Anais laikais!“ – emocingai pasakoja Zita.
Paaiškėja, kad šeši vaikai buvo nuo vieno vyro, o paskutinioji – nuo kito. Vertėsi šeima sunkiai. Vaikai matydavo, kaip žmonės valgo vištieną, o skūrelę numeta ir svajojo, kad jiems atiduotų. Mama neleisdavo imti, sakydavo apsieiti su tuo, kas namie.
Kas jos tėvas moteris nežinojo, nes mama apie tai prisipažino tik pribuvėjai prieš gimdymą – ji grasinosi nepriimti gimdymo, jei nepasakys. Kiti šeši vaikai buvo nuo kaimyno.
Ar suaugusi pati nieko mamos neklausė? „Mama pasakė, kad negarbinga apie tai kalbėti...“ – prisipažino moteris. „Kas dabar taip pasakytų? Įsivaizduokite, kiek tuo metu buvo garbingumo, žmonių supratimo“, – žavėjosi Z. Kelmickaitė. Šis susitikimas pernai jai buvo vienas labiausiai įsiminusių.
Čia pat priduria, Aukštaitijai esanti šiek tiek skolinga – vis į Dzūkiją ar Žemaitiją važiuoja. Į Suvalkiją labai retai, nes ten sudėtingiau žmones prakalbinti: „Dzūkelis atsiduoda iškart – cakt ir viskas! O suvalkietis, vaikeli, nikaip! Visada pagalvos, ar gerai atrodo, ką pasakys kaimynai, jei pakalbės, o kai pradeda pasakoti nuo Adomo ir Ievos...“
Televizijos darbo užkulisiai
Z. Kelmickaitė atskleidė televizijos darbo užkulisius – montavimo niuansus, vaizdo svarbą. Laidų vedėja niekada negali parodyti žmogaus negražaus, visus styrančius plaukus sužiūri. Kartą viena moteris primygtinai norėjo sėdėti būtent taip, o ne kitaip, o ant jos skruosto – didžiulė karpa.
„Kai ji šonu atsisuks – jos karpa bus penkis kartus didesnė ir visa ekrane. Įkalbinėju ją pasisukti į kitą pusę, o ji vis tiek ne. Kaip man jai dabar pasakyti, kad dėl tos karpos?“ – keblią situaciją prisiminė Z. Kelmickaitė. Tokiais atvejais tenka imtis subtilios diplomatijos. „Televizijoje viskas penkis kartus didinasi. Tai yra didžiulė iliuzija, didžioji apgaulė, – priduria. – Kuo bjauriau, tuo ryškiau matosi.“
Rengiant reportažą itin svarbus visos komandos susiklausymas ir susikalbėjimas – skirtingi žmonės tą pačią situaciją, vaizdą mato kitaip. Visuomet esi priklausomas nuo kito.
Kartą studentė pasakojo, kokia jai svarbi etnomuzikologija. „Ji čia, širdy“, – rankos mostu priglausdama prie krūtinės, sustiprina pasakymą. Žurnalistė Z. Kelmickaitė mintyse jau apsidžiaugia, matydama galutinį rezultatą: „Va, taip ir pabaigsiu laidą!“
Parsivežusi filmuotą medžiagą žiūri – kadangi buvo jaunas operatorius, studentė jauna pana, tai operatorius merginą iki pusės nufilmavo, veidą akcentavo, o norimo rankos mosto – nėra.
„Tenka įvairiai suktis iš situacijų, kol žmogų praraki, kol jis tavimi patiki. Kartais daug kartų apsimesti, kad galėtum jam įtaigiai pasakyti, jis nebijotų, būtų nuoširdus“, – darbo niuansus atskleidžia žurnalistė.
Žino pinigo kainą
Bendravimas su užsienio šalyse gyvenančiais lietuviais Z. Kelmickaitei suteikė galimybę pamatyti požiūrių skirtumus. „Jie žino pinigo kainą“, – sako.
Pavyzdžiui, Amerikoje darė interviu su mokytoju, trisdešimtmečiu vaikinu, dirbančiu ateitininkų stovyklose. Keltis 7 ryte, gultis tik 23.30, visą dieną prižiūrėti dideles vaikų grupes, per savaitę moka tik 100 dolerių.
„Aš beveik garantuota, ką jis atsakys – dėl lietuvybės. Nė velnio. Jis sako, pirmiausia – draugai visoje Amerikoje. Tai labai didelis dalykas – jei kur nuvažiuoji, nemokamai pas juos gali apsistoti. Dirbant ateitininkų stovyklose tris savaites susitaupo – namie nekainuoja šviesa, vanduo, valgyti nereikia gamintis. O iš pirmo žvilgsnio mums atrodo, kad niekas nieko neskaičiuoja“, – pasakoja Z. Kelmickaitė.
Ji pastebi, jog Amerikoje pašnekovai gyvena ne dėl vaikų, anūkų, bet sau – iš to lietuviai galėtų pasimokyti. „Kartą važiuojant troleibusu priėjęs vyras dėl tokios propagandos per televiziją man pasakė pastabą“, – juokiasi laidų vedėja.
„Pas mus visi dejuoja, kad nėr pinigų!“ – pažymi Z. Kelmickaitė. Kanadoje ji susidūrė su situacija, kaip pinigų prasimanyti. Vietos bendruomenės senjorai savanoriauja skirstydami daiktus, kuriuos kaip nebereikalingus visi suneša. Kalėdiniu laikotarpiu iš daiktų sporto salėje surengiamas turgelis, kuriame galima įsigyti nuo pusės buteliuko kvepalų iki surūdijusių vinių, paveikslo, dviračio ar muzikinės dėžutės. Taip bendruomenė užsidirba.
Mėsa ir karstas
Australijoje bendraujant su tenykščiais pensinio amžiaus žmonėmis žurnalistei įsiminė jų pragmatiškumas – jie gyvena ramiai surašę testamentą, žinodami, kam jų turtas atiteks po mirties, kokie giedotojai turės būti, kokios šeimininkės gamins maistą.
„Kodėl lietuviai bijo kalbėti apie mirtį?“ – svarstė Z. Kelmickaitė. Prisiminė situaciją, kuomet kartą turguje pirko gabaliuką mėsos.
„Tai jau tamsta galit įpirkti tokią brangią mėsą“, – pareplikavo šalimais pagyvenusi moteris. „Ir jūs galit sau leisti, tik keturi litai!“ – šyptelėjo Zita. Moteris purtė galvą – ne ne, ji taupys pinigus.
„Sakau, o kur dėsi pinigus? Negi karstui taupai? Sakyk, kiek dabar smerčiui reikia pasidėti? Septynių tūkstančių?“ – kontraatakuoja Z. Kelmickaitė. Moteris nesutinka – reikia 15 tūkstančių litų.
„Negi auksinį karstą pirksi?!“ – klausia Zita. Moteris aiškina, kad reikia baliui po laidotuvių, nes koks šimtas žmonių greičiausiai ateis. Pradėjusios nuo keturių litų už mėsos gabaliuką, abi moterys dar aptarė karstų kainas ir privalumus.
Tradicijų saugojimas Norvegijoje
Norvegijos Rogalando saloje lietuvių bendruomenė Z. Kelmickaitei įsiminė kaip stipri, nes išlaiko tradicijas, gerbia tenykščius papročius. Geriausia dovana per Pirmąją komuniją – tautinis kostiumas, kuriam pirkti pinigus dedasi visa giminė. Kostiumą, tautines juostas paprastai siuvinėja tailandietės moterys, nes Norvegijoje labai brangiai apmokamas darbas, kostiumo kaštai išaugtų.
Šiemet didžiausią įspūdį Z. Kelmickaitei padarė susitikimas su norvegų šeima, kurioje ji suprato itin vertinamą tradicijos tęstinumą. Norvegas, pas kurį atitekėjo žemaitė marti, parodė savo mylimiausią skaitomą knygą. Ant jos parašyta „1546-1900“, kita knyga tokia pat, su užrašais „1990-1964“. Knygose surašytos pavardės, statistiniai dalykai.
Atsivertęs pačią anksčiausią knygą norvegas parodė, kur prasidėjo jo protėviai. Knygose – to regiono visas žmonių sąvadas, kas kur gimė, kur tekėjo, kažkas panašaus į bažnytinę registracijos knygą. „Man taip įdomu, aš su jais pažindinuosi“, – pasakojo norvegas.
Knygoje nufotografuoti visi proseneliai, proproseneliai. Pavyzdžiui, prosenelio lazda su paukščio galvute. Norvegas svarstė, galbūt lazdą jis iš kažkur atsivežė, nes kraštui tokie motyvai nebūdingi.
Vyro žmona didžiuodamasi papasakojo, jog yra krikšto suknelės saugotoja. Ją jai patikėjo jos močiutė. Suknelę pasiuvo 1900 metais teta, kuri pati neturėjo vaikų, visa linijos giminė krikštijosi su ta suknele.
Suknelę moteris skolina, bet neduoda niekam kitam skalbti, lyginti. Galbūt jaunimas nekantrus, sugadins. Vėliau ji nuspręs, kam iš savo vaikų drabužį perleisti saugoti.
„Tada supranti, kad tradicija ateina labai paprastai, gebėjimas pasidžiaugti paprastais dalykais“, – žavėjosi Z. Kelmickaitė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
EMOCIJOS: Emocingai pasakodama etnomuzikologė, televizijos, radijo laidų ir renginių vedėja doc. Zita Kelmickaitė aptarė gausybę temų: televizijos užkulisius, tradicijų išsaugojimo, emigrantų gyvenimo.
PUBLIKA: Šiauliečiai gausiai susirinko į susitikimą su Zita Kelmickaite.