
Naujausios
Žvakių kūrėja išlaisvina užrakintą augalo sielą
Iš Šiaulių kilusiai aromaterapijos specialistei Jorūnei Gaučaitei į gimtinę visuomet smagu sugrįžti, nes čia kvepia vaikyste ir maloniais prisiminimais. Deja, dėl darbų tai būna retai. Susižavėjusi kvapų pasauliu moteris Londone baigė profesionalios aromaterapijos studijas, kuria ypatingas žvakes.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Kvapai padėjo įveikti sunkumus
– Kaip jūsų gyvenime atsirado aromaterapija?
– Netikėtai. Vytauto Didžiojo universitete studijavau viešąją komunikaciją bei gretutinėse teisės studijose. Dvigubos studijos, aktyvus dalyvavimas neformalioje studentiškoje veikloje buvo nelengvas iššūkis, patyriau daug įtampos. Ypač sesijų metu buvo sunku save „sustyguoti“, įveikti nuovargį.
Būtent vienu iš tokių periodų netikėtai atradau eterinius aliejus, kurių raminanti, sutelkianti, aktyvinanti, o kartais ir įvairius sveikatos negalavimus gydanti galia padėjo įveikti atsiradusius sunkumus. Pamėgau tokią savo būsenos harmonizavimo praktiką.Ilgainiui tai tapo ne tik mano hobiu, bet ir profesinės veiklos pamatu.
– Londone baigėte profesionalios aromaterapijos studijas. Ką svarbiausio ten sužinojote apie kvapus?
– Šiose studijose atradimas buvo tai, kad aromaterapija – sunkus ir nemažai pastangų reikalaujantis mokslas. Dažnai manome, kad vienoks eterinis aliejus ramina, kitoks – suteikia energijos, tačiau efektyviai naudoti eterinius aliejus, juos maišyti reikia išmanyti ne tik aromatologiją, bet ir chemiją bei anatomiją. Kitaip galima ne tik nepadėti, bet ir pakenkti.
Iki tol aromatų galia mėgėjiškai domėjausi pati, skaičiau daug tiek populiariosios, tiek profesionalios su aromaterapija susijusios literatūros, lankiausi seminaruose, tačiau ilgainiui supratau, kad norint tapti šios srities profesionale, reikia akademinio lygio žinių.
Dabar labai džiaugiuosi galimybe būti vieno garsiausio ir pasaulyje labiausiai vertinamo aromaterapijos specialisto Gabriel Mojay mokine, su kuriuo ir dabar palaikome puikius ryšius.
– Kaip kiekvienas žmogus gali atrasti sau labiausiai tinkantį eterinį aliejų? Kaip jūs atradote savąjį?
– Manau, nėra jokių specialių taisyklių tam, kad atrastum savo kvapą. Ko gero, geriausias būdas, bent jau man, yra nebijoti degustuoti ir išbandyti daug kvapų, plėtoti savo „nosies biblioteką“ ir kalbėtis su savimi. Tame pokalbyje reikia būti laisvam ir atviram prieš patį save, svarbu įsiklausyti į tai, ką sako tavo širdis, išgirsti ir suprasti savo vidinius pojūčius. Tai ir padės nuspręsti, koks kvapas tinka, o koks ne.
Ieško braškių eterinių aliejų
– Kaip tinkamai, saugiai, atsakingai naudoti kvapus, kad jie nepakenktų?
– Studijuojant ypatingas dėmesys buvo skiriamas saugiam eterinių aliejų naudojimui. Čia kaip ir medicinoje – svarbiausia nepakenkti.
Visų pirma nerekomenduoju eterinių aliejų pilti tiesiai ant odos, juos derėtų maišyti su natūraliais baziniais aliejais, sviestais, pienu ar net medumi. Taip pat įvertinti, kokiai tikslinei auditorijai juos norite naudoti.
Pavyzdžiui, jei tai vaikai ar senjorai, kurių oda plonesnė, eteriniai aliejai per tokią odą greičiau absorbuojasi ir patenka į kraujotaką, tad jų koncentracija turėtų būti mažesnė. Besilaukiančios moterys taip pat turėtų labai atsargiai naudoti eterinius aliejus, nes tokiu metu moters organizmas visai kitaip juos priima.
Eterinių aliejų naudojimas yra labai individualus dalykas, nes kiekvienas turime specifinių sveikatos problemų, skirtingai reaguojame į aplinkoje esančius alergenus. Be to, svarbu žinoti, kokiais tikslais ir koks konkretus eterinis aliejus yra naudojamas. Siekiant išvengti nemalonių šalutinių poveikių saugus eterinių aliejų parinkimas turėtų būti paliktas profesionalams, siūlau bent jau pasikonsultuoti su jais.
– Kaip atskirti sintetinius aliejus nuo natūralių eterinių aliejų?
– Renkantis eterinį aliejų pirmiausia siūlyčiau skaityti etiketes, pasidomėti daugiau apie gamintoją: ar tai pramoninė įmonė, ar mažas ūkis. Prekiautojų galite paprašyti pateikti dokumentus, įrodančius eterinių aliejų kilmę.
Labai svarbu ir kaina – kokybiško eterinio aliejaus nenusipirksite labai pigiai, nes jo išgavimo būdas, išeigos paprastai nėra didelės, tad kaina paprastai nėra maža.
Apie eterinius aliejus reikėtų pasidomėti apskritai: kokios jų rūšys, kokiu būdu jie išgaunami, nes kartais žmonės ieško braškių ar obuolių eterinių aliejų.
– Kokios svarbiausios taisyklės naudojant eterinius aliejus namuose?
– Svarbiausia taisyklė – naudoti kokybišką, tikrą eterinį aliejų, kuris neturėtų jokių cheminių priedų, jų naudojimas kurtų malonią ir saugią atmosferą namams, kartu suteiktų terapinį poveikį.
Namuose siūlyčiau naudoti antibakterinį, antivirusinį poveikį turinčius eterinius aliejus, tokius, kaip žaliųjų citrinų, citrinžolių, arbatmedžių, eukaliptų, levandų ar pušų. Kaip ir minėjau, nepilkite jų tiesiai ant odos, o aromato sklaidos šaltinį, nepriklausomai, kokį naudosite, padėkite taip, kad jie būtų nepasiekiami nei vaikams, nei jūsų augintiniams. Jei naudojate tam skirtas aromalempas, sekite gamintojo nurodymus.
– Kokius kvapus rekomenduotumėte pavasarį?
– Jei norisi šiek tiek ramesnio pavasarinio aromato namams ir naudojate žvakidės principo aromaterapinę lempą, galima pasigaminti tokį mišinį lašinant 3-6 lašus į aromalempą: 3 žaliųjų citrinų (Citrus limon), 2 levandų (Lavandula angustifolia), 2 rozmarinų (Rosmarinus officinalis).
Jei esate daugiau „gėlinė“ asmenybė, puikiai tiks mišinys su gėliniais eteriniais aliejais: 3 lašai bergamočių (Citrus aurantium), 2 kvapiųjų kanangų žiedų (Ylang Ylang), 1 rožės (Rosa damascena).
Eterinių aliejų magija
– Ar kvapai gali „pritraukti“ meilę, sėkmę, pinigus, pagerinti sveikatą?
– Tikiu, kad kvapai daro didelę įtaką ne tik mūsų fizinei būklei, bet ir mintims. Į aromaterapiją žvelgiu plačiau. Pasirenkant kvapus ir juos naudojant tikslingai, jie mums gali ne tik sustiprinti pasitikėjimą savimi, pritraukti sėkmę, bet ir pakoreguoti finansinę būklę. Tai priklausys nuo to, kaip nukreipsime savo mintis – apie ką ir kaip mąstysime, tą ir pritrauksime. Tinkamai parinkti aromatai tas mintis ir gali nukreipti pageidaujama linkme.
Čia didelės magijos nėra, juk, pavyzdžiui, efektyviai naudojami afrodiziakiniai eteriniai aliejai, tokie kaip jazminas, rožė, kvapiųjų kanangų žiedai ar vanilė gali lengvai suvilioti priešingos lyties atstovą, o sykiu pritraukti ir meilę.
– Kuriate išskirtines žvakes – pasitikėjimui savo jėgomis aktyvuoti, pritraukti angelo sargo energiją, proto energijai ir koncentracijai. Kuo jos stebuklingos?
– Kiekvienas eterinis aliejus turi savo energiją. Ne veltui sakoma „augalo siela, užrakinta buteliuke“. Sumaišius tam tikrus eterinius aliejus ir „užrakinus“ žvakėje, jai degant, jie atsiskleidžia, nes sojų pupelių vaškas tampa skysta konsistencija eterių mišiniui „išlaisvinti“. Taip namų erdvė ar aplinka, kurioje deginama žvakė, prisipildo tam tikros subalansuotos energijos.
Šios žvakės kuriamos ir brandinamos tik per tam tikrą mėnulio fazę, visiškoje ramybėje ir pilnatvėje. Už jų kūrimą esu dėkinga nuostabiai savo komandai.
Tikiu, kad žmonės, paėmę į rankas šią žvakę, jaučia tą šilumą ir gėrį, kurį jos kūrimo procese įdedame. Mūsų kuriamos žvakės yra visiškai saugios, nes naudojame tik natūralius sertifikuotus ingredientus, dedame 100 procentų medvilnės dagtis. Kuriame ir masažines žvakes, tad jų ištirpusį aromatizuotą vašką galima drąsiai tepti ant kūno ar naudoti SPA procedūroms.
– Aromaterapiją vadinate sielos gydymo menu, kodėl?
– Aromaterapija remiasi tradicine kinų medicina – ja aš ir tikiu. Šios filosofijos pagrindas yra 5 elementų teorija, kurioje siekiama darnos ir balanso vyraujant dviem vienas kitą papildantiems ir sykiu priešingiems pradams: Yin ir Yang.
Kiekvienas elementas turi simbolinį fizinį atitikmenį mūsų organizme. Pavyzdžiui, Ugnies elemento Yin organas – širdis, širdaplėvė, Yang – plonoji žarna.
Sunegalavus, atsiradus tam tikrai simptomatikai ir siekiant balanso bei harmonijos organizme, reikia rinktis tam tikrus gėlinius, aštresnius prieskoninius eterius. Tai – ištisas mokslas.
Asmeninės nuotr.
Įkūrusi įmonę „Freshdeli“ eterinių aliejų žinovė Jorūnė Gaučaitė gamina ypatingas aromaterapines žvakes, kuriose slypi užrakinti eteriniai aliejai, deginama žvakė prisipildo tam tikros energijos.
Aromaterapijos specialistė Jorūnė Gaučaitė tiki, kad kvapai daro didelę įtaką žmonių fizinei būklei, mintims – tikslingai pasirenkant ir naudojant tam tikrus kvapus, jie gali sustiprinti pasitikėjimą savimi, pritraukti sėkmę.