Žvakių kūrėja išlaisvina užrakintą augalo sielą

Žvakių kūrėja išlaisvina užrakintą augalo sielą

Žva­kių kū­rė­ja iš­lais­vi­na už­ra­kin­tą au­ga­lo sie­lą

Iš Šiau­lių ki­lu­siai aro­ma­te­ra­pi­jos spe­cia­lis­tei Jo­rū­nei Gau­čai­tei į gim­ti­nę vi­suo­met sma­gu su­grįž­ti, nes čia kve­pia vai­kys­te ir ma­lo­niais pri­si­mi­ni­mais. De­ja, dėl dar­bų tai bū­na re­tai. Su­si­ža­vė­ju­si kva­pų pa­sau­liu mo­te­ris Lon­do­ne bai­gė pro­fe­sio­na­lios aro­ma­te­ra­pi­jos stu­di­jas, ku­ria ypa­tin­gas žva­kes.

Si­mo­na SI­MO­NA­VI­ČĖ

simona@skrastas.lt

Kva­pai pa­dė­jo įveik­ti sun­ku­mus

– Kaip jū­sų gy­ve­ni­me at­si­ra­do aro­ma­te­ra­pi­ja?

– Ne­ti­kė­tai. Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­te stu­di­ja­vau vie­šą­ją ko­mu­ni­ka­ci­ją bei gre­tu­ti­nė­se tei­sės stu­di­jo­se. Dvi­gu­bos stu­di­jos, ak­ty­vus da­ly­va­vi­mas ne­for­ma­lio­je stu­den­tiš­ko­je veik­lo­je bu­vo ne­leng­vas iš­šū­kis, pa­ty­riau daug įtam­pos. Ypač se­si­jų me­tu bu­vo sun­ku sa­ve „su­sty­guo­ti“, įveik­ti nuo­var­gį.

Bū­tent vie­nu iš to­kių pe­rio­dų ne­ti­kė­tai at­ra­dau ete­ri­nius alie­jus, ku­rių ra­mi­nan­ti, su­tel­kian­ti, ak­ty­vi­nan­ti, o kar­tais ir įvai­rius svei­ka­tos ne­ga­la­vi­mus gy­dan­ti ga­lia pa­dė­jo įveik­ti at­si­ra­du­sius sun­ku­mus. Pa­mė­gau to­kią sa­vo bū­se­nos har­mo­ni­za­vi­mo pra­kti­ką.Ilgai­niui tai ta­po ne tik ma­no ho­biu, bet ir pro­fe­si­nės veik­los pa­ma­tu.

– Lon­do­ne bai­gė­te pro­fe­sio­na­lios aro­ma­te­ra­pi­jos stu­di­jas. Ką svar­biau­sio ten su­ži­no­jo­te apie kva­pus?

– Šio­se stu­di­jo­se at­ra­di­mas bu­vo tai, kad aro­ma­te­ra­pi­ja – sun­kus ir ne­ma­žai pa­stan­gų rei­ka­lau­jan­tis moks­las. Daž­nai ma­no­me, kad vie­noks ete­ri­nis alie­jus ra­mi­na, ki­toks – su­tei­kia ener­gi­jos, ta­čiau efek­ty­viai nau­do­ti ete­ri­nius alie­jus, juos mai­šy­ti rei­kia iš­ma­ny­ti ne tik aro­ma­to­lo­gi­ją, bet ir che­mi­ją bei ana­to­mi­ją. Ki­taip ga­li­ma ne tik ne­pa­dė­ti, bet ir pa­kenk­ti.

Iki tol aro­ma­tų ga­lia mė­gė­jiš­kai do­mė­jau­si pa­ti, skai­čiau daug tiek po­pu­lia­rio­sios, tiek pro­fe­sio­na­lios su aro­ma­te­ra­pi­ja su­si­ju­sios li­te­ra­tū­ros, lan­kiau­si se­mi­na­ruo­se, ta­čiau il­gai­niui su­pra­tau, kad no­rint tap­ti šios sri­ties pro­fe­sio­na­le, rei­kia aka­de­mi­nio ly­gio ži­nių.

Da­bar la­bai džiau­giuo­si ga­li­my­be bū­ti vie­no gar­siau­sio ir pa­sau­ly­je la­biau­siai ver­ti­na­mo aro­ma­te­ra­pi­jos spe­cia­lis­to Gab­riel Mo­jay mo­ki­ne, su ku­riuo ir da­bar pa­lai­ko­me pui­kius ry­šius.

– Kaip kiek­vie­nas žmo­gus ga­li at­ras­ti sau la­biau­siai tin­kan­tį ete­ri­nį alie­jų? Kaip jūs at­ra­do­te sa­vą­jį?

– Ma­nau, nė­ra jo­kių spe­cia­lių tai­syk­lių tam, kad at­ras­tum sa­vo kva­pą. Ko ge­ro, ge­riau­sias bū­das, bent jau man, yra ne­bi­jo­ti de­gus­tuo­ti ir iš­ban­dy­ti daug kva­pų, plė­to­ti sa­vo „no­sies bib­lio­te­ką“ ir kal­bė­tis su sa­vi­mi. Ta­me po­kal­by­je rei­kia bū­ti lais­vam ir at­vi­ram prieš pa­tį sa­ve, svar­bu įsi­klau­sy­ti į tai, ką sa­ko ta­vo šir­dis, iš­girs­ti ir su­pras­ti sa­vo vi­di­nius po­jū­čius. Tai ir pa­dės nu­spręs­ti, koks kva­pas  tin­ka, o koks ne.

Ieš­ko braš­kių ete­ri­nių alie­jų

– Kaip tin­ka­mai, sau­giai, at­sa­kin­gai nau­do­ti kva­pus, kad jie ne­pa­kenk­tų?

– Stu­di­juo­jant ypa­tin­gas dė­me­sys bu­vo ski­ria­mas sau­giam ete­ri­nių alie­jų nau­do­ji­mui. Čia kaip ir me­di­ci­no­je – svar­biau­sia ne­pa­kenk­ti.

Vi­sų pir­ma ne­re­ko­men­duo­ju ete­ri­nių alie­jų pil­ti tie­siai ant odos, juos de­rė­tų mai­šy­ti su na­tū­ra­liais ba­zi­niais alie­jais, svies­tais, pie­nu ar net me­du­mi. Taip pat įver­tin­ti, ko­kiai tiks­li­nei au­di­to­ri­jai juos no­ri­te nau­do­ti.

Pa­vyz­džiui, jei tai vai­kai ar sen­jo­rai, ku­rių oda plo­nes­nė, ete­ri­niai alie­jai per to­kią odą grei­čiau ab­sor­buo­ja­si ir pa­ten­ka į krau­jo­ta­ką, tad jų kon­cent­ra­ci­ja tu­rė­tų bū­ti ma­žes­nė. Be­si­lau­kian­čios mo­te­rys taip pat tu­rė­tų la­bai at­sar­giai nau­do­ti ete­ri­nius alie­jus, nes to­kiu me­tu mo­ters or­ga­niz­mas vi­sai ki­taip juos prii­ma.

Ete­ri­nių alie­jų nau­do­ji­mas yra la­bai in­di­vi­dua­lus da­ly­kas, nes kiek­vie­nas tu­ri­me spe­ci­fi­nių svei­ka­tos pro­ble­mų, skir­tin­gai rea­guo­ja­me į ap­lin­ko­je esan­čius aler­ge­nus. Be to, svar­bu ži­no­ti, ko­kiais tiks­lais ir koks konk­re­tus ete­ri­nis alie­jus yra nau­do­ja­mas. Sie­kiant iš­veng­ti ne­ma­lo­nių ša­lu­ti­nių po­vei­kių sau­gus ete­ri­nių alie­jų pa­rin­ki­mas tu­rė­tų bū­ti pa­lik­tas pro­fe­sio­na­lams, siū­lau bent jau pa­si­kon­sul­tuo­ti su jais.

– Kaip at­skir­ti sin­te­ti­nius alie­jus nuo na­tū­ra­lių ete­ri­nių alie­jų?

– Ren­kan­tis ete­ri­nį alie­jų pir­miau­sia siū­ly­čiau skai­ty­ti eti­ke­tes, pa­si­do­mė­ti dau­giau apie ga­min­to­ją: ar tai pra­mo­ni­nė įmo­nė, ar ma­žas ūkis. Pre­kiau­to­jų ga­li­te pa­pra­šy­ti pa­teik­ti do­ku­men­tus, įro­dan­čius ete­ri­nių alie­jų kil­mę.

La­bai svar­bu ir kai­na – ko­ky­biš­ko ete­ri­nio alie­jaus ne­nu­si­pirk­si­te la­bai pi­giai, nes jo iš­ga­vi­mo bū­das, išei­gos pa­pras­tai nė­ra di­de­lės, tad kai­na pa­pras­tai nė­ra ma­ža.

Apie ete­ri­nius alie­jus rei­kė­tų pa­si­do­mė­ti ap­skri­tai: ko­kios jų rū­šys, ko­kiu bū­du jie iš­gau­na­mi, nes kar­tais žmo­nės ieš­ko braš­kių ar obuo­lių ete­ri­nių alie­jų.

– Ko­kios svar­biau­sios tai­syk­lės nau­do­jant ete­ri­nius alie­jus na­muo­se?

– Svar­biau­sia tai­syk­lė – nau­do­ti ko­ky­biš­ką, tik­rą ete­ri­nį alie­jų, ku­ris ne­tu­rė­tų jo­kių che­mi­nių prie­dų, jų nau­do­ji­mas kur­tų ma­lo­nią ir sau­gią at­mos­fe­rą na­mams, kartu su­teik­tų te­ra­pi­nį po­vei­kį.

Na­muo­se siū­ly­čiau nau­do­ti an­ti­bak­te­ri­nį, an­ti­vi­ru­si­nį po­vei­kį tu­rin­čius ete­ri­nius alie­jus, to­kius, kaip žaliųjų citrinų, cit­rin­žo­lių, ar­bat­me­džių, eu­ka­lip­tų, le­van­dų ar pu­šų. Kaip ir mi­nė­jau, ne­pil­ki­te jų tie­siai ant odos, o aro­ma­to sklai­dos šal­ti­nį, ne­prik­lau­so­mai, ko­kį nau­do­si­te, pa­dė­ki­te taip, kad jie bū­tų ne­pa­sie­kia­mi nei vai­kams, nei jū­sų au­gin­ti­niams. Jei nau­do­ja­te tam skir­tas aro­ma­lem­pas, se­ki­te ga­min­to­jo nu­ro­dy­mus.

– Ko­kius kva­pus re­ko­men­duo­tu­mė­te pa­va­sa­rį?

– Jei no­ri­si šiek tiek ra­mes­nio pa­va­sa­ri­nio aro­ma­to na­mams ir nau­do­ja­te žva­ki­dės prin­ci­po aro­ma­te­ra­pi­nę lem­pą, ga­li­ma pa­si­ga­min­ti to­kį mi­ši­nį la­ši­nant 3-6 la­šus į aro­ma­lem­pą: 3 žaliųjų citrinų (Cit­rus li­mon), 2 le­van­dų (La­van­du­la an­gus­ti­fo­lia), 2 roz­ma­ri­nų (Ros­ma­ri­nus of­fi­ci­na­lis).

Jei esa­te dau­giau „gė­li­nė“ as­me­ny­bė, pui­kiai tiks mi­ši­nys su gė­li­niais ete­ri­niais alie­jais: 3 la­šai ber­ga­mo­čių (Cit­rus au­ran­tium), 2 kva­pių­jų ka­nan­gų žie­dų (Ylang Ylang), 1 ro­žės (Ro­sa da­mas­ce­na).

Ete­ri­nių alie­jų ma­gi­ja

– Ar kva­pai ga­li „pri­trauk­ti“ mei­lę, sėk­mę, pi­ni­gus, pa­ge­rin­ti svei­ka­tą?

– Ti­kiu, kad kva­pai da­ro di­de­lę įta­ką ne tik mū­sų fi­zi­nei būk­lei, bet ir min­tims. Į aro­ma­te­ra­pi­ją žvel­giu pla­čiau. Pa­si­ren­kant kva­pus ir juos nau­do­jant tiks­lin­gai, jie mums ga­li ne tik su­stip­rin­ti pa­si­ti­kė­ji­mą sa­vi­mi, pri­trauk­ti sėk­mę, bet ir pa­ko­re­guo­ti fi­nan­si­nę būk­lę. Tai pri­klau­sys nuo to, kaip nu­kreip­si­me sa­vo min­tis – apie ką ir kaip mąs­ty­si­me, tą ir pri­trauk­si­me. Tin­ka­mai pa­rink­ti aro­ma­tai tas min­tis ir ga­li nu­kreip­ti pa­gei­dau­ja­ma link­me.

Čia di­de­lės ma­gi­jos nė­ra, juk, pa­vyz­džiui, efek­ty­viai nau­do­ja­mi af­ro­di­zia­ki­niai ete­ri­niai alie­jai, to­kie kaip jaz­mi­nas, ro­žė, kva­pių­jų ka­nan­gų žie­dai ar va­ni­lė ga­li leng­vai su­vi­lio­ti prie­šin­gos ly­ties at­sto­vą, o sy­kiu pri­trauk­ti ir mei­lę.

– Ku­ria­te iš­skir­ti­nes žva­kes – pa­si­ti­kė­ji­mui sa­vo jė­go­mis ak­ty­vuo­ti, pri­trauk­ti an­ge­lo sar­go ener­gi­ją, pro­to ener­gi­jai ir kon­cent­ra­ci­jai. Kuo jos ste­buk­lin­gos?

– Kiek­vie­nas ete­ri­nis alie­jus tu­ri sa­vo ener­gi­ją. Ne vel­tui sa­ko­ma „au­ga­lo sie­la, už­ra­kin­ta bu­te­liu­ke“. Su­mai­šius tam tik­rus ete­ri­nius alie­jus ir „už­ra­ki­nus“ žva­kė­je, jai de­gant, jie at­si­sklei­džia, nes so­jų pu­pe­lių vaš­kas tam­pa skys­ta kon­sis­ten­ci­ja ete­rių mi­ši­niui „iš­lais­vin­ti“. Taip na­mų erd­vė ar ap­lin­ka, ku­rio­je de­gi­na­ma žva­kė, pri­si­pil­do tam tik­ros su­ba­lan­suo­tos ener­gi­jos.

Šios žva­kės ku­ria­mos ir bran­di­na­mos tik per tam tik­rą mė­nu­lio fa­zę, vi­siš­ko­je ra­my­bė­je ir pil­nat­vė­je. Už jų kū­ri­mą esu dė­kin­ga nuo­sta­biai sa­vo ko­man­dai.

Ti­kiu, kad žmo­nės, paė­mę į ran­kas šią žva­kę, jau­čia tą ši­lu­mą ir gė­rį, ku­rį jos kū­ri­mo pro­ce­se įde­da­me. Mū­sų ku­ria­mos žva­kės yra vi­siš­kai sau­gios, nes nau­do­ja­me tik na­tū­ra­lius ser­ti­fi­kuo­tus ing­re­dien­tus, de­da­me 100 pro­cen­tų med­vil­nės dag­tis. Ku­ria­me ir ma­sa­ži­nes žva­kes, tad jų iš­tir­pu­sį aro­ma­ti­zuo­tą vaš­ką ga­li­ma drą­siai tep­ti ant kū­no ar nau­do­ti SPA pro­ce­dū­roms.

– Aro­ma­te­ra­pi­ją va­di­na­te sie­los gy­dy­mo me­nu, ko­dėl?

– Aro­ma­te­ra­pi­ja re­mia­si tra­di­ci­ne ki­nų me­di­ci­na – ja aš ir ti­kiu. Šios fi­lo­so­fi­jos pa­grin­das yra 5 ele­men­tų teo­ri­ja, ku­rio­je sie­kia­ma dar­nos ir ba­lan­so vy­rau­jant dviem vie­nas ki­tą pa­pil­dan­tiems ir sy­kiu prie­šin­giems pra­dams: Yin ir Yang.

Kiek­vie­nas ele­men­tas tu­ri sim­bo­li­nį fi­zi­nį ati­tik­me­nį mū­sų or­ga­niz­me. Pa­vyz­džiui, Ug­nies ele­men­to Yin or­ga­nas – šir­dis, šir­dap­lė­vė, Yang – plo­no­ji žar­na.

Su­ne­ga­la­vus, at­si­ra­dus tam tik­rai simp­to­ma­ti­kai ir sie­kiant ba­lan­so bei har­mo­ni­jos or­ga­niz­me, rei­kia rink­tis tam tik­rus gė­li­nius, ašt­res­nius prie­sko­ni­nius ete­rius. Tai – iš­ti­sas moks­las.

As­me­ni­nės nuo­tr.

Įkū­ru­si įmo­nę „Fresh­de­li“ ete­ri­nių alie­jų ži­no­vė Jo­rū­nė Gau­čai­tė ga­mi­na ypa­tin­gas aro­ma­te­ra­pi­nes žva­kes, ku­rio­se sly­pi už­ra­kin­ti ete­ri­niai alie­jai, de­gi­na­ma žva­kė pri­si­pil­do tam tik­ros ener­gi­jos.

Aro­ma­te­ra­pi­jos spe­cia­lis­tė Jo­rū­nė Gau­čai­tė ti­ki, kad kva­pai da­ro di­de­lę įta­ką žmo­nių fi­zi­nei būk­lei, min­tims – tiks­lin­gai pa­si­ren­kant ir nau­do­jant tam tik­rus kva­pus, jie ga­li su­stip­rin­ti pa­si­ti­kė­ji­mą sa­vi­mi, pri­trauk­ti sėk­mę.