
Naujausios

Į knygos "Janelioniai" pristatymą atvyko Seimo nariai Arūnas Gumuliauskas ir Stasys Tumėnas, Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė, mero padėjėja Simona Lipskytė, Pašvitinio seniūnijos seniūnė Rima Krištopaitienė, politikas Artūras Zuokas, kurio giminės šaknys yra Janelionių kaime.
Per susitikimą buvo pristatyta knyga "Janelioniai", kurioje surinkta archyvinė medžiaga nuo 1800 metų apie šio kaimo gyventojus ir jų likimus. Knyga skirta vietovardžių metams. Tai gausiai iliustruotas fotografijomis leidinys, kuriame aprašomi, primenami Janelionių kaimo sodybų šeimininkai, čia gyvenusios šeimos (Beleckų, Zuokų, Diliūnų, Lopetų, Martinaičių, Norvaišų, Kurlių ir kt.) Į vieną leidinį atrinkta ne tik medžiaga apie žmones, bet ir kaimo valgymo papročius ir etiketą, kaime vyravusią buitį, gyventojų amatus, pomėgius.
Knygos sudarytoja Juzefa Kurlytė-Šachova sakė norėjusi prisiminti pačius gražiausius, darbščiausius, kultūringiausius, draugiškiausius ir mieliausius kaimynus. Labai norėjosi įamžinti šį žemės kampelį, kad kiekvienas eidamas ar važiuodamas iš Linkuvos per Rimkūnus į Pašvitinį, sustotų ir pamatytų, jog čia buvo kaimas, kuriame gyveno žmonės maždaug nuo XVI amžiaus vidurio.
Atmintyje vis iškyla nupjautų javų, nurautų linų gubos, šieno žaiginiai, bulvių plotai, ilgiausios runkelių vagos, kurias reikėdavo ravėti ir ravėti. Tai buvo pats sunkiausias darbas, kurį reikėdavo nudirbti.
Mintimis labai dažnai sugrįžta į gimtąjį kiemą, kuriame augo labai skani saldinė obelis, prie ąžuolo – kriaušė, ir kaštonas. Po jais statydavo iš paklodžių palapines ir žaisdavo. O žiemą, tarp tvarto ir gyvenamo namo, supustydavo didžiules pusnis, nuo kurių, tėvelio padirbtomis rogutėmis, leisdavosi, sulipę ant jų po kelis. Į tas linksmybes ateidavo Martinaičių Arūnas, Lopetų Regina ir kiti kaimynų vaikai.
Apšalusiomis nosimis, tėvelio padarytomis slidėmis žiemos metu keliaudavo į Pašvitinio vidurinę mokyklą laukais, vengdami kelių. Tie 7 kilometrai būdavo visai trumpi. Ilgiausi jie būdavo tik rudenį ir pavasarį, kai patvindavo laukai. Tada tėvelis lydėdavo ir dideliais žingsniais, apsiavęs ilgus guminius batus, pernešdavo per didžiules balas po vieną ant savo tvirtų pečių.
Grįžtant iš mokyklos visada pavėžėdavo sunkvežimius (kitokių nebuvo) vairuojantys Jonas Ratkus iš Peleniškių ir Vilčiauskas iš Sodeliškių. Pavasarį, vasarą ir rudenį keliones į mokyklą palengvindavo dviračiai.
Knygos sudarytoja prisimena kiekvieną kiemą. Labai patikdavo Stanislovo Martinaičio vyšnių sodelis prie kiemo, likusios Dudonių obelys prie Degimo, Lopetų miškelis prie daržinės ir didžiulis Antano ir Brigitos Petrauskų sodas, apie kurį ganydavo kolūkio avis. Kažkodėl šiurpas eidavo per kūną, kai anksti rytą arba vėlai vakare, reikėdavo praeiti pro Valašinų namus, kada jau buvo likęs tik apleistas namas su atdarais langais, durimis.
Mūsų tikslas šioje knygoje buvo trumpai aprašyti Janelionių kaime gyvenusių žmonių likimo vingius. O jeigu ką nors pamiršome, ar neradome duomenų, prašome atleisti.
Noriu padėkoti buvusiems Janelionių kaimo gyventojams Pranei Kurlytei-Klausienei, Algirdui Diliūnui, Irmai Balčiūnaitei-Barkauskienei, Silvai Skačkauskienei, Janinai Balčiūnaitei-Navickienei, Genovaitei Balčiūnienei,Valerijai Balčiūnaitei-Prielaidienei, Daivai Bajarskaitei- Malikonienei, Daivai Katlauskienei, Daividui Kurliui, Donatai Veronikai Martinaitytei-Šniuolienei ir anūkui Raimondui Šniuoliui, Romenai Martinaitytei-Bulienei, Liucei Martinaitytei-Marcinkienei, Jonui Valašinui ir jo dukrai Astai Valašinaitei-Misiukienei, Ignui Mikšiui, Artūrui Zuokui, Vladai Kurlytei-Jurgelienei , Egidijui Jurgeliui, Daliui Niekiui ir kitiems, pasidalijusiems savo mintimis, prisiminimais. Ačiū ir Rimkūnų-Pašvitinio bibliotekų vedėjai Jovitai Martišienei, kuri ne vieną mėnesį rinko kraštotyrinę medžiagą apie kaimą ir jame gyvenusias šeimas.
Knygą "Janelioniai" bus galima rasti Rimkūnų ir Pašvitinio bibliotekose.
Buvusio Janelionių kaimo bendruomenė pasiryžusi tęsti susitikimus, lankytis prie paminklinio akmens per Motinos, Tėvo bei Visų Šventųjų dienas.