
Naujausios
Atsisėdo į nugalėtojos suolelį
Radviliškiečių Laimutės ir Gintauto Indilų sodo namo svetainėje puikuojasi baltas medinis suolelis, ant kurio šeimininkai mėgsta pasėdėti poilsio minutę, pavartyti laikraštį ar žurnalą.
Suolelį L. Indilienė laimėjo liepos mėnesį Radviliškyje vykusiame kojinių mezgimo čempionate, aplenkusi kitus 26 dalyvius ir tapusi jo nugalėtoja.
Iki šiol savo sėkme negalinčiai patikėti mezgėjai šis čempionatas – nebe pirmas, kuriame ji dalyvauja, tik, va, iki pergalės vis pritrūkdavo to vieno žingsnio.
L. Indilienė yra buvusi įvairių nominacijų, antrosios vietos laimėtoja, pernai mokiusi pradedančiąsias mezgėjas, bet atsisėsti ant nugalėtojos krėslo, kuris tradiciškai dovanojamas čempionato nugalėtojai, iki šiol taip ir neteko.
L. Indilienė prisimena: šių metų mezgėjų čempionato dalyves lydėjo neitin mezgėjoms palankios sąlygos – nuo pučiančio vėjo teko slėptis ir po dvejomis striukėmis, gaudyti nuolat nupučiamus siūlų kamuolius, kol nesugalvota susirasti vėjo neužpučiamą kampą ir su visu turtu persikraustyti į užuovėją.
„Yra tekę megzti įvairiausiomis sąlygomis – ir lietus yra prausęs, ir saulė beatodairiškai kaitinusi. Gerai dar, kad mezgėjos mezga po stogu. Oro nepasirinksi, o numatytos renginio datos dėl to nepakeisi“, – sako ne viename iš dešimties rengtų čempionatų dalyvavusi mezgėja.
L. Indilienė džiaugiasi, kad apskritai gimė mintis rengti tokius čempionatus, nes kojinių mezgimas, anot jos, mūsų kraštuose būdavęs antraeiliame plane.
„Pirštinės – labiau matomos, todėl joms visada būdavo skiriama daugiau dėmesio, didesnė būdavo spalvų, raštų, mezgimo technikos įvairovė. O kojinės kas – jos „darbininkės“, dėvimos po batais.
Jos būdavo mezgamos iš likučių, nesuktų siūlų, buvo adomos. Dažniausiai jų net nesimato, nors ir jos gali būti viliojančios tiek spalvomis, tiek raštais“, – sako čempionato laimėtoja tapusi matematikos mokytoja.
Dar ponia Laimutė džiaugiasi, kad čempionatas į dienos šviesą iškėlė mezgėjus vyrus. Tiesa, Radviliškyje vykstančiuose čempionatuose vyrų giminei atstovauja dažniausiai tik vienas mezgėjas – panevėžietis Raimundas Mikuševičius, bet kartas nuo karto išdrįsta pasirodyti ir kitų.
L. Indilienės vyras Gintautas irgi – tik nuolatinis žmonos palydovas, stebėtojas ir palaikytojas. Virbalai ir mezgimas – žmonos karalija.
Penki lagaminai mezginių
Megzti L. Indilienę išmokė močiutė. Pati megzdavusi, siūdavusi ir verpdavusi, anūkę spėjo išmokyti tik mezgimo. Sudėtingiausia pamoka – išmokti dailiai numegzti kojinės kulną.
Kol sūnūs buvo mažiukai, ponia Laimutė jiems primegzdavo ir megztinukų, ir kombinzoniukų. Dabar jos mezgimas dažniausiai apsiriboja pirštinių ir kojinių mezgimu.
„Ateikit, parodysiu savo turtą“, – šypsosi moteris ir veda į miegamąjį, kuriame stovi vienas ant kito sukrauti penki įvairaus dydžio senoviniai lagaminai.
Atidaro vieną – jis pilnas prikrautas gražiausių raštuotų pirštinių. Kitame karaliauja tik kojinės. Dar kitame – irgi kojinės, tik jau paprastesnio, nebe įmantraus mezgimo – kojinės "darbininkės".
Stebina ne tik numegztų grožybių gausa, bet ir patys lagaminai – iš kur jų tiek?
„Labai patogu juose laikyti ir kojines, ir pirštines. Ką pati turėjau, ką pirkau ar gavau dovanų“, – dėlioja savąjį turtą mezgėja.
Idėjų raštams ir naujoms technikoms L. Indilienė semiasi įvairiais būdais: turi ir mezgimo knygų įsigijusi, ir pati raštų sukuria, pasimoko iš mezgėjų, suvažiuojančių į kojinių mezgimo čempionatą.
„Iš kolegių išmokau spalvų derinimo. Labai naudingos čempionatuose rengiamos parodos, įdomus atradimas – mezgimas dviem virbalais, rombeliais. Aš labiau laikausi tradicijų, bet pabandau ir vis ką nors naujo“, – vardija.
Šiųmečiame čempionate „Žemaičių pynė“, skirtame Žemaitijos metams paminėti, teko pasidomėti ir panaudoti Žemaitijos regiono mezgimo raštus.
Pernai pati mokė dvi pradedančiąsias mezgėjas.
Kiek džiaugsmo buvo patyrusiai mezgėjai, kai jos mokinė atsiuntė nuotrauką, kurioje – jos pačios numegztos vaikiškos kojinaitės su užrašu, kad ji išmoko pamoką ir pabaigė darbą iki galo.
Anot L. Indilienės, latvių mezgamos kojinės yra dailesnių raštų nei lietuvių. Gal todėl, kad latviai jas mezga ilgesnes, išlendančias iš batų, todėl daugiau dėmesio skiria jų grožiui ir raštams, mezga kruopščiau.
Dovanų neperka – dovanoja kojines
Paklausta, per kiek laiko sukaupė savąją į lagaminus sukrautą kolekciją, L. Indilienė nusišypso: tai ne kolekcija – ji gerokai aptirps artėjant Kalėdoms, o po to vėl bus pildoma.
Mezgėja daug savo mezginių padovanoja draugams, giminėms, artimiesiems Kalėdų proga. Dalį jos darbų nuperka Radviliškyje rengiamų šeškaturgių lankytojai.
Būna, kad Laimutė gauna tikslinių prašymų. Yra mezgusi liemenę iš šiurkščios avies vilnos ankstukui. Pasirodo, šiems į pasaulį per anksti pasibeldusiems mažyliams būtent tokia vilna suaktyvina kraujotaką.
Kone kasmet ji dalyvauja akcijose ir primezga kepuryčių, pirštinyčių ir kojinyčių naujagimių skyrių lėliukams. Ligoniams mezgė gydančius mezginius iš šuns vilnos, ilgesnes kojines mezgė slidininkams. Yra mezgusi vienodas kojines visam šokių kolektyvui, nors šiaip monotonijos ir vienodumo nemėgsta. Jai megzti du vienodus darbus – neįdomu.
Kai tik sužino, jog kažkur vyks šventė su mugėmis, kur gali būti ją dominančių siūlų, L. Indilienė ten ir apsilanko. Dažniausiai perka tikros vilnos siūlų. Yra bandžiusi megzti iš alpakų vilnos. Patiko jos švelnumas, šiluma, tik labai jau brangus šis malonumas.
Iš ardytų megztinių L. Indilienė kojinių nemezga – laikai nebe tie, kai ardydavo, garindavo ir megzdavo. Jos mezginiai numegzti iš naujų, daugiausia natūralių siūlų.
Ar matematikės profesija padeda mezgimui?
„Galbūt padeda geriau susikaupti, tiksliau apskaičiuoti raštą. O mezgimas padeda atsipalaiduoti, pailsinti galvą, pamiršti kasdienius rūpesčius.
Tai – tikra meditacija, nors vienai porai numegzti sugaišti ir aštuonias valandas, o kartais tenka išardyti nepatikusį derinį“, – profesijos ir mėgiamo užsiėmimo pliusus vardija mezgėja ir primena turinti dar vieną gana naują pomėgį – abu su vyru jau kelerius metus šoka liaudiškų šokių kolektyve „Patrepsėlis“.
Šis užsiėmimas, į kurį ji sugebėjo įtraukti ir savo vyrą, abiems tapo dar viena miela laisvalaikio leidimo forma.