Avys – ir vilnai, ir mėsai

Avys – ir vilnai, ir mėsai

Avys – ir vilnai, ir mėsai

Kelmės rajono Liolių seniūnas Vytautas Mikalauskas, gavęs gyvą dovaną avį, neilgai trukus sulaukė ir prieauglio – avis atsivedė du ėriukus. Netikėtai gyvulių savininku tapęs lioliškis teigė, jog iš avies – dviguba nauda: ir mėsos galima paskanauti, ir vilną panaudoti. Stambių avių augintojų rajone nėra daug. Žmonės dažniausiai po kelias aveles laiko savo reikmėms.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Rimtai ūkininkauti neužtenka laiko

„Dėl tos draugo dovanos turiu bėdos. Gavau vieną avį, dabar – jau trys“, – juokavo Liolių seniūnas Vytautas Mikalauskas. Mat dovanota avis neilgai trukus atsivedė du ėriukus.

Gyvulius seniūnas laiko aptvertoje ganykloje. Seniau su žmona yra laikęs po dvi-tris karves, prieauglio, dabar atsisakė.

„Abu dirbame, rimtai ūkininkauti neužtenka laiko. Manau, jog reikia arba daug grūdinių kultūrų, arba gyvulių auginti. Kitaip – neverta. Darbams – galo nesimato, o naudos – beveik jokios, jei laikai kokį gyvuliuką ar žemės keletą hektarų dirbi“, – sakė seniūnas.

Avys – kas kita. Nereiklus gyvulys, pasak V. Mikalausko, be vargo randa kur žolės priėsti. Ir žiemai daug šieno nereikia. Tiesa, nelabai kam reikia vilnos. Tačiau, kai avių – tik trys, ir vilnos ne kažin kiek.

Už avis – išmokos

Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjo pavaduotojas Erminijus Simonavičius sakė, jog avių laikytojams buvo mokamos dviejų rūšių išmokos.

Siekiantys gauti papildomų nacionalinių tiesioginių išmokų už ėriavedes, turėjo laikyti ne mažiau kaip 12 Ūkinių gyvūnų registre įregistruotų ėriavedžių. Šiais metais ėriavedžių augintojai apie norimą gauti paramą turi nurodyti deklaruojamų pasėlių paraiškoje.

Pernai žemdirbiai pirmą kartą sulaukė tiesioginių išmokų už mėsines avis. Lietuvoje avys priskiriamos mėsinių veislei. Mėsinė avis – tai mėsai ar veislei laikoma mėsinės veislės avis, kelių mėsinių veislių ar pieninės ir mėsinės veislės avių mišrūnas. Pagal šią paramos schemą išmokos mokamos ir už pirmos kartos pieninių ir mėsinių veislių gyvulių mišrūnus. Tam, kad palikuonis būtų laikomas mėsiniu mišrūnu, jo tėvas turi būti mėsinės veislės.

Šių metų kovą Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintos Tiesioginių išmokų už mėsinius galvijus ir mėsines avis mokėjimo administravimo, kontrolės bei mokėjimo 2012–2013 metais taisyklės, leidžiančios dar paprasčiau gauti paramą mėsinių galvijų bei mėsinių avių augintojams. Supaprastinta ir prašymų teikimo tvarka.

Užteko teikiant paraiškas nurodyti, jog prašoma skirti tiesioginę išmoką ir už visus valdoje laikomus valdos valdytojo ir (ar) partnerio mėsinius galvijus ir mėsines avis. Pildyti atskirų prašymų išmokoms už mėsinius gyvulius gauti šiemet nereikėjo. Paankstintas mėsinių gyvulių išlaikymo ūkyje laikotarpis, atsižvelgiant į Lietuvos klimato sąlygas ir palyginti trumpą ganiavos trukmę. Leidžiama 16-18 mėnesių mėsinius gyvulius realizuoti anksčiau nei spalio 1 dienos – tvartinio periodo pradžios.

2012 ir 2013 metais tiesiogines išmokas numatoma mokėti už nuo birželio 1 dienos iki rugpjūčio 1 dienos valdoje išlaikytus įskaitytinai savo ir (ar) valdos partnerio vardu nustatyta tvarka Ūkinių gyvūnų registre įregistruotas suženklintas mėsines avis.

Išmoka bus mokama Lietuvos Respublikos žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre 2012, 2013 metais registruotiems žemės ūkio valdos valdytojams ir deklaravusiesiems žemės ūkio pasėlius ir plotus.

Galutiniai išmokų dydžiai bus tvirtinami atskiru žemės ūkio ministro įsakymu po to, kai paaiškės tikslus rugpjūčio 1 dieną laikytų mėsinių gyvulių skaičius.

Išmokos už auginamus mėsinius galvijus ir mėsines avis valdos valdytojams turėtų būti pradedamos mokėti nuo gruodžio 1 dienos.

„Avių augintojai rajone – ant pirštų skaičiuojami“

Taip tvirtino Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjo pavaduotojas Erminijus Simonavičius, pridurdamas, jog ne taip ir seniai būta beveik iki 400 ėriavedžių siekiančios bandos.

„Avininkystė rajone nėra populiari, yra gera dešimtis ūkininkų, laikančių po 10-12 avių. Tokios nedidelės bandos – tik savo reikmėms. Be to, ne kiekvienam priimtinas ir avienos skonis“, – sakė E. Simonavičius.

Autorės nuotr.

AVYS: Manoma, kad nereiklų gyvulį – avį – dėl mėsos, vilnos ir avikailių žmogus galėjo prisijaukinti maždaug prieš 12000-10000 metų. Bet pastaraisiais metais avių augintojų vis mažėja.