
Naujausios
"Šviesturgis" nebeišgelbėja
Motinos Teresės šeimos namų direktorė Regina Zabielienė patvirtina seną tiesą, kad rūpesčiai po vieną nevaikšto. Didžioji ištikusi problema – įstaiga nebeturi iš ko susimokėti komunalinių mokesčių. Metams tam reikia 12 tūkstančių eurų.
Iki šiol juos gelbėjo savanorė moteris, kuri buvo "Šviesturgio" šeimininkė. Organizacija gauna labdaros įvairių daiktų. Juos parduoda "Šviesturgyje". Kai oras geras, prekyba vyksta "Blusų turguje" Kaštonų alėjoje, kai lyja – pačiuose šeimų namuose Žemaitės gatvėje arba per interneto svetainę. Buvusi savanorė, turėdama daug pažinčių ir išmaningai besisukdama, surinkdavo per mėnesį apie 600 eurų ir jų visiškai pakakdavo mokesčiams sumokėti. Deja, moteris nebegali vykdyti šios veiklos. Naujai savanorei stinga patirties, paskutinio mėnesio pajamos nesiekė ir 100 eurų.
"Kad taip suradus rėmėją, kuris galėtų mums padėti... Dabar maži padeda mažiems", – atsidūsta direktorė.
Kambariai tuštėja
Tuštėja kambariai, kuriuose gyveno vienišos mamos arba tėvai su vaikais. Iš 13 kambarių 6 laisvi, o iki rugpjūčio pabaigos ir visai ištuštės. Šeimos namai parduoda savo paslaugas Šiaulių regiono savivaldybėms bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Organizacijai mokama tam tikra pinigų suma už socialinės priežiūros paslaugas krizės ištiktiems vienišiems žmonėms su vaikais. Sutartis sudaryta su ministerija metams, kurie baigėsi birželio pabaigoje, tačiau dar dviems mėnesiams buvo pratęsta. Direktorė pasakoja, kad visi kambariai buvo užimti, nors daugiausiai gyveno nepilnos šeimos iš apskrities rajonų. Organizacija gavo iš ministerijos 34 tūkstančius eurų.
Pasibaigus sutarčiai su ministerija, R. Zabielienė siūlė savivaldybėms pačioms sudaryti sutartis su organizacija, bet kol kas atsakymo negavo.
"Jei projektas pasibaigs, o savivaldybės paslaugų nebepirks, bus blogai. Joniškis savo krizių namus atsidarė. Kelmės reformuojamuose globos namuose irgi steigiamas krizių centras. Lieka Akmenė, Pakruojis. Radviliškis nesišneka su mumis jau seniai", – sako R. Zabielienė.
Paslaugas perka ir Šiaulių miesto savivaldybė, tačiau siunčia gyventojus retai. Dažniau mamos, ištiktos bėdos, pačios ateina. Tada šeimos namų darbuotojos siunčia užpildytus dokumentus Savivaldybei, kuri patikrina duomenų bazėje, ar tikrai tie žmonės neturi gyvenamojo būsto ar pajamų, ar finansuos jiems teikiamas paslaugas.
"Ateina moterys be pinigėlių, patyrusios smurtą. Štai viena grįžo iš užsienio, draugas nepriėmė, atėjo pas mus su vaiku ant rankų ir su maišeliu. Nei maisto, nei pinigų. Tokias moteris tą pačią dieną priimame. Jei neturime vietos, salėje laikinai paguldome", – pasakoja vadovė.
Šeimos namai pasirūpina mišinukais vaikams, sauskelnėmis, parūpina labdarai gaunamų drabužių, avalynės. Anot direktorės, ateina su maišeliu, o kai išvažiuoja – daiktai į mašiną vos telpa.
Kol kambariai tušti, reikia juos paremontuoti, paruošti naujiems gyventojams.
Nepagalvojau, kad žmonės taip nenorės dalytis. Bet mes, matyt, tam ir esame šiame pasaulyje, kad mokytume gailestingumo, dalijimosi. Juk gyvenimas toks trumpas, nieko su savimi nenusineši.
Vis tiek išveš prie jūros
Pernai viešosios įstaigos biudžetas siekė 245 tūkstančius. Juos susirenka iš projektų, Maisto bankas duoda maisto paketų, turi nedidelių rėmėjų.
Dirba 15 darbuotųjų, kurių dauguma įdarbinti ne visu etatu. Kadangi paslaugos teikiamos visą parą, turi dirbti socialiniai darbuotojai, jų padėjėjai.
Be krizinės tėvystės, teikiamos socialinės dienos užimtumo paslaugos 56 neįgaliesms Šiaulių miesto gyventojams.
Atsakingos tėvystės ugdymo mokyklėlės projektą vykdo jau nuo 2008 metų. Mokyklėlę lanko ne tik ten gyvenančios mamos, bet ir jau palikusios šiuos namus. Čia su jomis dirba psichologas, mokoma buities įgūdžių, vyksta kultūriniai renginiai, krikštijami vaikai. Viena šio projekto veiklų – kasmetinė šeimų stovykla Šventojoje.
Direktorė apgailestauja, kad šįmet šiam projektui gavo tik 6 tūkstančius iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Kelis metus beveik po 5 tūkstančius eurų skyrusi Šiaulių miesto savivaldybė, šįmet projekto nefinansavo.
"Dėlioju, dėlioju, nėra pinigų, nors tu ką. Vis tiek išvažiuosime. Mažesnį autobusą samdysime, valgykloje tik pietus valgysime. Pigiai įsikuriame dviem naktims Šventosios bažnyčios nameliuose. Tos mamos gyvenime prie jūros nebuvusios ir savo vaikų niekada ten nenuveš, jei mes joms nepadėsime. Visa mūsų organizacija pagrįsta savanoriavimu. Norime ir savanorius išvežti prie jūros, nes nelabai daugiau kaip turime juos paskatinti", – dėstė R. Zabielienė.
Kol mamos ieško darbų, dirba, lavina įgūdžius Atsakingos tėvystės mokyklėlėje, vaikai laiką leidžia Vaikų dienos centre. R. Zabielienė sako, kad ir dienos centras pas juos ypatingas: iki pietų jame laiką leidžia kūdikiai ir vaikai iki 6 metų. Po pietų – moksleiviai.
"Savivaldybė sutinka finansuoti tik tuos didžiuosius vaikus. Nors mūsų pagrindinis tikslas – mamos ir vaiko ryšio stiprinimas. Daugelis tų moterų pačios neturi mamų, neturėjo pavyzdžio, todėl nemoka su savo vaikais bendrauti. Eina į dienos centrą ir mokosi žaisti su savo vaiku, bendrauti, jį lavinti", – pasakojo ponia Regina.
16 tūkstančių davė šiai veiklai ministerija, o Savivaldybė pridėjo 6 tūkstančius.
Mama ir pamotė
R. Zabielienė aiškina, kad jos vadovaujama įstaiga teikia kompleksinės pagalbos šeimai paslaugas, tačiau vienas jų finansuoja ministerija, kitas – savivaldybės, dar kitos išvis neturi finansavimo.
"Socminas (Socialinės apsaugos ir darbo ministerija) mums kaip mama, o Savivaldybė – pamotė", – juokauja direktorė.
Ji dėkinga Savivaldybei už suteiktą pastatą, kurį remontuoja savo ir rėmėjų lėšomis. 75 tūkstančius eurų Savivaldybė skyrė pastato renovacijai. Dar apie 60 tūkstančių turėjo surasti viešoji įstaiga.
"Prirašėme prašymų, dvi dienas parašus dėjau. Siuntėme verslo įmonėms, organizacijoms. Viena organizacija atsiliepė. J. Matulaičio misija Amerikoje padėjo. Parapijos žmonės surinko ir perdavė mums net 10 tūkstančių eurų. Vis tiek dar 5 tūkstančius esame skolingi", – aiškino namų vadovė.
Ji stebisi, kad Amerikoje visi žino: jeigu duodi, tai ir gauni. Toks ciklas. "Pas mus vargšams tik vargšai padeda".
Viena rėmėja, atvykusi iš Amerikos ir pamačiusi, kaip jie įsikūrę Savivaldybės pastate, pasakė: "Mes tau, Regina, nieko neduosim. Nes aš žinau, kad iš tavęs viską atims. Per daug gera vieta". Ji pripažįsta, Savivaldybei atsiėmus pastatą beveik miesto centre, veikla sustotų, tektų viską, ką įdėjo palikti.
Misija – mokyti dalytis
Pirmosios šeimos Motinos Teresės šeimų namuose apsigyveno dar 2014 metų pabaigoje. Per tą laiką čia pabuvojo 100 vienišų mamų ir tėčių, iš kurių 35 turėjo negalią, ir 141 vaikas. Įsikuria krizės ištikti žmonės čia pusmečiui, tačiau dažnai šis laikas pratęsiamas iki metų.
"Mes pradėjome dirbti savanoriškais pagrindais. Dvejus metus šildymo nebuvo, sienos suskilinėjo. Šildymo sistemą atnaujinome. Net iš savo mamos pinigų skolinausi remontams. Savo asmenines lėšas skolinau, kad "Sodros" mokesčius galėčiau sumokėti. Nėra jokio gailestingumo – mokėk ir viskas", – pasakojo direktorė.
Ji pastebi, kad gražiai kalbama apie kompleksinę pagalbą šeimai, tik, kai reikia paramos, jos nesulauki. Norėtų didesnio palaikymo iš miesto Savivaldybės.
"Ar mes esame nusikaltėliai? Kartais taip jaučiamės, nors tik padedame žmonėms. Mes Savivaldybei esame nulis su visais nuliukais", – apgailestavo namų šeimininkė.
Ar nesvarsto uždaryti finansinės krizės kamuojamų šeimos namų? "Tikrai ne. Mums dar ne tokių krizių buvo. Man svarbiausia – vaiko pamatinis pasitikėjimas. Jį gali įdėti vaikui mama pirmaisiais jo gyvenimo metais. Kai jie neturi tokio pasitikėjimo, yra vėjo pučiami. Tam dedu visas pastangas", – aiškina savo motyvaciją R. Zabielienė, subūrusi maždaug 215 žmonių bendruomenę.
Ji sako pradėjusi tokią veiklą, nes žinojo, jog pasaulyje yra labai daug pinigų.
"Nepagalvojau, kad žmonės taip nenorės dalytis. Bet mes, matyt, tam ir esame šiame pasaulyje, kad mokytume gailestingumo, dalijimosi. Juk gyvenimas toks trumpas, nieko su savimi nenusineši", – sakė šeimos namų vadovė.
Poreikį patenkina
Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Edita Čičelienė paaiškino, kad iš Motinos Teresės šeimos namų Savivaldybė perka 7–10 vietų krizinės ištiktoms moterims ar tėvams su vaikais. Kartais apgyvendina vieną šeimą, kartais kelias. Moka priklausomai nuo to, kiek šeimos vaikų apsigyvena kartu. Poreikis yra patenkinamas. Tokios šeimos dar gali įsikurti Nakvynės namuose krizės kambarėlyje.