
Naujausios
Rengiantis parodai, muziejuje aptiktas rankos atspaudas, paliktas prieš 4000 metų ant molinio dirbinio, skirto padėti į kapą Egipte.
„Retą ir įdomų“ visos rankos atspaudą greičiausiai paliko gamintojas, palietęs savo gaminį moliui dar neišdžiuvus, sakė Kembridžo Fitzwilliamo muziejaus egiptologė.
Atspaudas buvo paliktas ant „sielos namo“ – pastato pavidalo molinio maketo, kuris vėliau turėjo būti padėtas palaidojimo vietoje, – pagrindo. Dirbinys datuojamas maždaug 2055–1650 m. pr. Kristų. Jame yra atvira priekinė erdvė, kurioje buvo padėtas maistas, šiuo atveju – duonos kepalai, salotos ir jaučio galva.
Sielos namai galėjo būti naudojami padėti aukas arba suteikti mirusiojo sielai vietą kape.
„Aptikome pirštų atspaudų pėdsakų, likusių ant šlapio lako ar karsto puošmenų, tačiau reta ir įdomu rasti visos rankos atspaudą po šiuo sielos namu“, – sakė Fitzwilliamo muziejaus vyresnioji egiptologė Helen Strudwick ir pridūrė, kad atspaudą paliko gamintojas, palietęs molį prieš jam išdžiūvant.
„Niekada anksčiau nesu mačiusiu tokio visos rankos atspaudo ant egiptietiško objekto“, – sakė ji.
„Galite įsivaizduoti, kaip žmogus, ką tik baigęs darbą, paėmė gaminį, kad perkeltų iš dirbtuvių išdžiūti prieš jį išdegant. Tai nukelia tiesiai į tą akimirką, kai objektas buvo pagamintas, ir į patį jį padariusį žmogų, o tai ir yra mūsų parodos dėmesio centre“, – sakė tyrėja ir naujos parodos „Pagaminta senovės Egipte“ kuratorė.
Daikto analizė rodo, kad pirmiausia puodžius padarė medinį karkasą, o tada padengė jį moliu ir sukūrė dviejų aukštų pastatą, paremtą kolonomis. Laiptai suformuoti suspaudus šlapią molį. Išdegant gaminį, medinis karkasas sudegė ir jo vietoje liko tuščios ertmės.
Tyrėjų teigimu, rankos atspaudas greičiausiai liko molyje, kai kas nors, galbūt puodžius, išnešė namą iš dirbtuvių, kad išdžiūtų prieš išdeginant krosnyje.
Senovės Egipte keramika buvo plačiai naudojama ne tik apyvokoje, bet kartais ir puošyboje.
Sielos namas bus eksponuojamas spalio 3 d. visuomenei atidaromoje Fitzwilliamo muziejaus parodoje „Pagaminta senovės Egipte“.