
Naujausios
Mato Slančiausko sodybos Reibinių kaime gyvenamajame name pakeisti visi jau buvę sutrešę, varganai atrodę seni langai. Nauji, taip pat mediniai langeliai pagaminti lygiai tokie pat, išlaikant autentišką dydį ir formą. Juos pagamino vietinė Sauliaus Pladžio metalo ir medienos gaminių firma, įsikūrusi Ziniūnų kaime.
„Kai pradėjome domėtis ir ieškoti galinčiųjų pagaminti medinius langus, paaiškėjo, kad ne tiek jau daug yra tuo užsiimančių firmų, nes dabar populiarūs plastikiniai langai. Sužinoję, kad mūsų vietos gamintojai tokius langus daro, susėdome su savininku, pasišnekėjome, kiek turime lėšų ir sutarėme. Džiugu, kad vietiniai galėjo padėti“, – sakė Istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus turėjo planų dar šiais metais atlikti daugiau remonto darbų minėtoje sodyboje, pakeisti ekspozicinius baldus, kurie nuo muziejaus filialo įkūrimo tebestovi tie patys, skirti daugiau dėmesio ekspozicijoje Mato Slančiausko asmenybei. Tačiau pagal pateiktą projektą paramos iš Lietuvos kultūros tarybos nebuvo gauta, tad kol kas apsiribota vietinėmis lėšomis, kuria skyrė rajono savivaldybė.
Artimiausiu metu bus tvarkoma muziejinės sodybos aplinka ir rudenį tikimasi jau pradėti ten organizuoti edukacinius ir kitus renginius.
Pasak direktorės R. Ališauskienės, galbūt kitais metais projektas sulauks paramos, gal bus atsižvelgta į jubiliejinius Mato Slančiausko metus (2020-aisiais sukanka 170 metų nuo jo gimimo – aut. past.).
1850 metais Trumpaičių kaime bežemio amatininko šeimoje gimęs Matas Slančiauskas buvo knygnešys, lietuvių visuomenės veikėjas, aušrininkas, publicistas, tautosakos rinkėjas.
Nuo 16 metų pramokęs siuvėjo amato aplankydavo nemaža žmonių, kartu ir jų vaikus pamokydavo lietuviško rašto. Nuo 1866 metų pradėjo užrašinėti išgirstus pasakojimus, nutikimus, ir pats kūrė eiles, daineles, pasakas. Jo eiliuotų mįslių, poezijos 1884–1886 metais paskelbta „Aušros” lietuviškuose kalendoriuose.
Jis organizavo draudžiamos spaudos platinimą, pats kurį laiką leido laikraštėlį „Dainų nešėjas”.
1889 metais gegužės 1 dieną M. Slančiauskas kartu su Jonu Trumpuliu, vargonininku Augustinu Baranausku, Aleksandru Ratkum, įkūrė švietėjišką draugiją „Atgaja“.