
Naujausios
Ernesta atlieka tyrimą, kokie įpročiai stabdo moteris siekiant verslo ir karjeros. Bendraudama su klientėmis ir besigilindama į pasaulinę praktiką, ji sudarė 12 "blogųjų" įpročių sąrašą. Tarp jų – moterų kuklumas nurodyti savo pasiekimus, tikėjimasis, kad kiti pamatys pastangas ir jas įvertins, sukurtų ryšių nepanaudojimas savo karjerai ir veiklai, taip pat įsitikinimas, kad svarbiau darbas, o ne karjera, dar – savo vertės, įtakos mažinimas, perfekcionizmas, noras įtikti, ilgalaikis nesėkmių "atrajojimas". Ernesta juokiasi, kad ir pati iš sudaryto sąrašo galėtų susirinkti savo įpročių puokštę.
"Mokslininkai teigia, kad daugiau negu 60 procentų kasdienių veiksmų sudaro mūsų įpročiai. Tad pradedi susimąstyti, kiek esi priklausomas nuo įpročių? Kokią įtaką daro visai nekalti, maži įpročiai?" – svarsto Ernesta.
Ji akcentuoja: visi esame labai skirtingi, turtingi ir gražūs savo vidumi, "galbūt tik aplinkybės lėmė, kad mes nesidomime ar nesuvokiame, ką turime savyje".
– Ar pagrįstas stereotipas, kad lietuviai kantrūs, dėl to neryžtingi ir nepasitiki savimi?
– Ar tai nėra tik pasiteisinimai, juk esame pasiteisinimų meistrai? Mes nepasitikime ne visose srityse. Pavyzdžiui, nepasitikiu savimi, nes negaliu daryti verslo, nepasitikiu savimi, nes nerandu klientų ir taip toliau. Tačiau yra daug sričių, kuriose žmogus pasitiki: gal kaip mama, kaip šeimininkė ar maratonų bėgikė?
Dažnai žmonės žino, ko nenori, bet neįvardija, ko nori vietoje to. Jeigu nežino, ko nori, kaip gali žengti pirmą žingsnį?
Mes tikimės per naktį tapti kitais žmonėmis. Bet taip nėra. Pokyčių puiku siekti etapais. Jeigu per savaitę darysite septynis ar penkis mažus žingsnius, tikėtina, kad juos padarysite. Tačiau per vieną dieną padaryti septynis – daug. Išsikėlę nerealius tikslus, nusivilsime, laikysime save nevykėliais, prasidės savigrauža.
Mažiau skųskimės, kaltinkime aplinką, daugiau prisiimkime atsakomybės už save. Iš sąmoningų akimirkų gimsta žmonių noras eiti pokyčių link. Pokyčiams turi pribręsti. Žinoma, yra situacijų gyvenime, kai aplinkybės smogia labai skaudžiai, kai nebeturime, kur dėtis ir keičiamės.
Mažiau skųskimės, kaltinkime aplinką, daugiau prisiimkime atsakomybės už save. Iš sąmoningų akimirkų gimsta žmonių noras eiti pokyčių link.
Nusiteikime išeiti iš komforto zonos, nes komfortas ir pokytis kartu negali egzistuoti.
– Gal suprasti, ko nori, nėra lengva, ypač jauniems žmonėms, kurie, atrodo, nori visko ir dabar?
– Aš labai myliu Y ir Z kartą. Galime pykti, ignoruoti, bet jie ateina į darbo rinką.
Apie švietimo sistemą neturiu teisės daug kalbėti, bet manau, kad ir šeimoje, ir mokykloje vaikai negauna individualaus rūpesčio, palaikymo, išklausymo ir patikinimo, kad jie daug ką gali. Nesiformuoja gebėjimai kelti tikslus, kurti planus, kaip tai pasiekti, todėl kuo toliau – tuo jiems sudėtingiau.
Įpročiai lengviau formuojasi, kai sąmoningai planuoji laiką ir kitus resursus. Pavyzdžiui, ateina žmogus į individualią koučingo sesiją ir sako: aš niekada neišmoksiu anglų kalbos, esu negabus ir turiu tiek daug antikomplimentų sau, kad ausys kaista. Bet reikia suprasti vertę: kodėl man tai svarbu? Ar aš noriu išvažiavęs į užsienį gebėti užsisakyti kavos, pasiklausti kelio, ar noriu kalbėti derybose?
Kai įvardiji tikslą, lengviau apskaičiuoti laiko sąnaudas. Ar man užteks pusės metų po 15 minučių kas dieną, ar man reikės valandų? Kuriuo laiku tą darysiu? O ką dabar darau tuo laiku? Ar galiu ir noriu vieną veiklą pakeisti kita?
Labai rekomenduoju susirasti bendramintį ar žmogų, kuriam "atsiskaitinėsi", nes principingai atsiskaityti dėl dienos pastangų sau – labai sunku: tai pavargęs, tai konfliktą turėjau ar panašiai.
Pritariu pasaulinio lygio koučingo specialistui Maršalui Goldsmitui (Marshall Goldsmith), kuris teigia, kad reikšmingas ir ženklus įprotis, kurio nebereikia niekam kontroliuoti, susiformuoja po pusantrų metų.
Neuromokslas patvirtina, kad mūsų smegenys yra plastiškos ir savo įpročius mes galime pakeisti.
– Vadinasi, daugelio minimas 21-os dienos iššūkis pakeisti įprotį yra per trumpas laikas?
– 21-a diena, mano nuomone, yra proveržis, bet kas po to? Iš savo ir klientų patirties žinau, kad labai retas tai daro toliau. Reikalingas kitų žmonių – koučerio, mentoriaus, gal kunigo – palaikymas, nes keisti įpročius vienam yra sudėtinga. Pasikeitusį įprotį turi jausti ne tik pats, jį turi pastebėti aplinka. O gal aš gyvenu fantazijų pasaulyje?
– Pasaulyje pokyčiai vyksta kas sekundę, atsiranda vis naujesnių technologijų, robotai keičia žmones, dirbtinis intelektas rašo knygas, net straipsnius vietoje žurnalistų – spaudimas žmogiškai prigimčiai didžiulis. Kaip spėti paskui šiuos pokyčius?
– Per mūsų pokalbį pasaulis jau pasikeitė: kažkas paskelbė mokslinių tyrimų rezultatus, kažkas pasirašė sutartis... Informacijos yra labai daug, o atsirinkti tinkamą – menas, bet grįžtame prie to paties: koks yra mano tikslas?
Jeigu noriu kuo ilgiau būti patrauklus darbo rinkoje, negaliu ignoruoti pokyčių, robotizacijos, dirbtinio intelekto. Negalime užsidaryti savo burbule ir kaltinti aplinką, kad mes nenorime keistis. Pavyzdžiui, visą gyvenimą buvau apskaitininkas, bet atsirado naujos programos ir ką aš galiu daryti toliau? Pažvelgti plačiau. Mokytis naujų dalykų, ieškoti, kur geriausiai galiu panaudoti turimas žinias ir patirtį. Neigdami – nelaimėsime.
Skatinu rūpintis savo verte darbo rinkoje ir suvokti, kiek turiu skirti savo resursų papildomai ar naujai veiklai, specializacijai, gal atrasti verslo idėją, gal persikvalifikuoti. Nepasiseks? Bet ar tai nesėkmė? Tai – išmoktos pamokos. Jeigu kažko siekiu kasmet – išsiugdau imunitetą, užsiauginu raumenis.
Tarkim, žmogus sugalvoja bėgti maratoną. Jis supranta, kad maigyti televizoriaus pultelį ant sofos neužteks, todėl eina sportuoti, randa bendruomenę, klausosi metodikų, treniruojasi.
Kai sugalvojame elgesio pokyčius, taip pat puiku viską susidėlioti iki pokyčių pradžios. Tada bus mažiau nusivylimo.
Savo klientams patariu daryti pasiekimų sąrašą. Vyresniems negu 30 metų rekomenduoju surašyti 100 pasiekimų, iki 30 metų – 50 pasiekimų. Sako – nerealu! Bet prisiminkime vaikų darželį, mokyklą, kiekvieną pasiekimą, kurį nebūtinai pastebėjo aplinka, bet jis suteikė vidinio pasitenkinimo ir stimulo siekti daugiau. Pasiekimų sąrašas – tramplinas suvokti, kiek esame pasiekę ir kad mes, na, jei ne viską, tai tikrai labai daug galime.
Nesu šalininkė šiuolaikinio optimizmo, kad man jūra – iki kelių. Ir žodį "sėkmė" aš mažai naudoju. Sėkmė yra atkaklumas, pastangos ir mūsų veiksmai, kurie atveda į norimą rezultatą, gyvenimą, jauseną, mąstyseną.
– Ar Y ir Z kartos jums patinka dėl to, kad jos labiau linkusios į pokyčius?
– Negaliu patvirtinti, nes pokyčiai labai individualu. Y ir Z moka pasinaudoti laikmečio teikiamomis galimybėmis. Mes tikrai daug ko galime ir turime iš jų mokytis.
Kita vertus, jaunimas nori dirbti žmonėms, kurie jiems yra autoritetai, iš kurių gali pasimokyti.
Skiriasi kartų vertybės. Iš to kyla nesupratimas ir nesusikalbėjimas. Kolegos dalijosi tai patvirtinančiu atveju. Derybų mokymų metu vienos komandos buvo suformuotos iš Y, o kitos – iš X kartos žmonių, elgsenos derybose visiškai skiriasi. X kartos žmonės gali atsisakyti savo žodžio, kad pasiektų tikslą, o Y svarbu susitarti, kad visi būtų laimėtojai. Jie eina per partnerystę, susitarimą, jiems skaudžiausia ne tai, kad jie pralaimėjo, bet tai, kad juos apgavo ir nesilaikė žodžio.
– Kas jus paskatino pokyčiams – po 12-os metų palikti personalo vadovės darbą didelėje kompanijoje?
– Vienareikšmiai atsakyti nėra lengva. Dirbau labai įdomiu laikotarpiu, metai pralėkė labai greitai, jie buvo turtingi sutiktais žmonėmis ir mano išsiugdytomis kompetencijomis. Bet ateina minčių, kad gali būti gyvenime ir kitaip. Labai padėjo koučingas, atradau savyje daug giluminių dalykų, kuriuos buvau pamiršusi. Atėjo drąsa pabandyti. Taip, drąsos reikėjo, nesu linkusi į avantiūras.
– Su draugais juokaujame, kad 50 metų yra ta riba, kai kažkas atsitinka ir tu šoki į pokyčius – vieni ieško antros jaunystės, kiti – visiškai naujos veiklos. Ar yra koks ryšys?
– Galima pašmaikštauti, kad tai – paskutinis dešimtmetis iki pensijos, kai gali kažką padaryti. Turime daug patirties, fizinės sveikatos, kompetencijų, vaikai užaugę, susiformavęs mąstymo modelis. O gal pradeda veikti iki tol "išgertos" drąsos tabletės, todėl imi ir darai.
– Jei ieškai pokyčių pas plastikos chirurgą, žinai jų kainą, o kokių investicijų reikia pokyčiams gyvenime, karjeroje?
– Investicijos gyvenimo pokyčiams – sąmoningumas ir laikas. Nepaprasta išmatuoti.
Karjeroje priklauso nuo to, kiek mes norime keistis: ar persikvalifikuoti, įgyti naują profesiją, ar išmokti naują kalbą. Galima įgyti įvairių sertifikatų ir per nuotolines studijas, nuotolines programas. Tuo ypač naudojasi jaunimas.
Žinoma, yra ir spąstų, kai tampi žinėdra, kuris užsikrečia įpročiu dalyvauti, mokytis, bet nežengia nė vieno žingsnio norimo pokyčio link. Taigi svarbu suvokti: o kam visa tai?