
Naujausios
Pakruojo miesto vietos veiklos grupė vykdė projektą, pagal kurį buvo parengti ir kvalifikaciją patvirtinančius pažymėjimus gavo septyni gidai. Dar dvi gidės analogiškus pažymėjimus buvo gavusios savarankiškai. Visi šie devyni gidai prisijungė prie Pakruojo gidų asociacijos, kuri įsikūrė birželio 3 d. Šios asociacijos prezidentė – Pakruojo dvare gidės paslaugas teikianti Irma Norkevičienė. Ji ir kuravo rengiamus naujus septynis gidus. Šiuo metu asociacijos prezidentė imasi padėti gidams pristatyti jų paslaugas.
Populiariausia gidų savarankiškai sudarytų maršrutų tema – žydų bendruomenės gyvenimas Pakruojo krašte.
Šia tema daug įdomaus gali papasakoti trys gidės: Rasa, Roma ir Gitana. Bibliotekininke dirbanti Gitana Maasienė gidės pažymėjimą gavo prieš metus. Šiaulių kolegijoje studijavusi bibliotekininkystę ir informacinių išteklių valdymą Gitana įsidarbino Pakruojo viešojoje bibliotekoje, kai restauruoti buvo baigta medinė sinagoga, į kurią ir įsikėlė vienas iš bibliotekos skyrių. Gitanos pareigybės aprašyme buvo numatyta, kad ji turėtų vesti ekskursijas sinagogoje, todėl ji suskubo ir šio meno mokytis.
Nuo Pakruojo sinagogos atidarymo joje jau apsilankė 21 250 lankytojų. Gidė lankytojus supažindina su žydų gyvenimu Pakruojyje. Tai vos ne dviejų amžių istorija.
Rasa Lekienė pasakoja, kad jai projekte dalyvauti bei įgyti gido pažymėjimą pasiūlė šios grupės projekto koordinatorė Vaida Šeižė. Tuo metu Rasa dirbo kasininke Pakruojo dvare ir svajojo apie gidės darbą. Prieš tai daugiau nei 20 metų ji dirbo mokytoja. Baigdama mokymus Rasa parengė savo autorinę ekskursiją „Žydų gyvenimo ženklai Pakruojyje“.
Ne visi pakruojiečiai žino, kad dabar jau griuvėsiais virtę Pakruojo malūno statiniai kadaise priklausė žymiausiam šio krašto pramonininkui Maizeliui, kurio produkcija garsėjo visoje Lietuvoje.
Žydų gyvenimą Pakruojyje mena namai S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, kitose vietose, o karių kapinės atsirado ant žydų kapų. Gidė siūlo ekskursijas apie žydų Pakruojį ir pakruojiečiams, nes daug apie savo kraštą yra nežinoma. O ir šventes būtų galima švęsti kitaip – padovanojant svečiams ekskursiją.
Rasa pasakoja, kad iš žydų gyvenimo šį bei tą pritaikė ir sau. Gražus žydų požiūris į vaikus: jie yra Dievo dovana ir džiaugsmas. Pasidomėjus, kaip žydai leidžia šabo dieną, Rasa kai ką įdiegė ir savo šeimoje: po sekmadienio pamaldų šeima bendrai susėda aptarti reikalų ir kartu leidžia laiką. Įstrigo ir knygose aprašytas žydo vyro palaiminimas žmonai, kurį jis bendros vakarienės metu savo žmonos garbei skaitydavo iš maldų knygos: „Koks retas radinys sumani žmona, brangesnė už perlus yra jos vertė! Savo širdį jai patiki jos vyras, ir turi tikrą lobį. Ji gerumu atsilygina, o ne piktumu per visas savo gyvenimo dienas. Ji pasirūpina vilnų bei linų ir pluša įgudusiomis rankomis. Stiprybė ir orumas yra jos drabužis; su šypsniu ji žiūri į ateitį."
Roma Bartkevičiūtė taip pat pasirengusi kalbėti apie Pakruojo žydus. Ji gali papasakoti, kodėl žydės niekada nesipuoš vilnos papuošalais prie lininės suknelės ir kodėl jų namuose visada yra dvi atskiros lovos vyrui ir moteriai.
Algirdas Pilipauskas, istorikas, taip pat baigė gidų mokymus pagal anksčiau minėtą projektą. Jo autorinė baigiamoji ekskursija pavadinta „Pakruojo krašto dolomito kelias“.
Algirdas į ekskursiją siūlo atvykti patogia apranga ir avalyne. Ekskursijai po dolomito karjerą Petrašiūnuose reikia užsirašyti iš anksto. Pageidautinos apie dešimties žmonių grupės. Teritorijoje, kurioje darbus atlieka AB „Dolomitas“, galima stebėti vienos svarbiausių Lietuvoje statybinių medžiagų – dolomito – išgavimo ir perdirbimo procesą.
Yra pilkasis ir gelsvasis dolomitas. Pilkasis – kiečiausias. Jis susidarė jūros dugne prieš 300 milijonų metų. Jame, veikiant dujoms, yra susidariusios duobutės. Gelsvas dolomitas buvo atvirame ore, veikiamas deguonies, todėl jis minkštesnis, tačiau puikiai tinka statybose apdailai.
Algirdas pasakoja, kad Pakruojo rajone yra daug pastatų, kurių statybai naudotas dolomitas.
Algirdas gali vesti ekskursijas ne tik dolomito karjeruose, bet ir pažintiniame Rozalimo miško parko take, Pakruojo mieste, Pakruojo dvare, Žeimelyje ir kitur.