Laikas sodinti medžius

Laikas sodinti medžius

Laikas sodinti medžius

Jei dar nesuskubote pasodinti vaismedžių, dekoratyvinių ar bet kokių kitų medžių, pats metas tai padaryti. Pašalas iš žemės jau išėjęs, medžių pumpurai neprasprogę – tai du pagrindiniai rodikliai, liudijantys medelių sodinimo pradžią. Kaip tai padaryti teisingai, kaip tinkamai prižiūrėti sodinukus, pataria Šiaulių miškų urėdijos medelyno viršininkas Saulius GRYBAS.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Pasirinkimas ir paruošimas

– Kur patartumėte pirkti vaismedžius, kitus medelius?

– Rekomenduočiau susirasti patikimą augintoją, medelyną, tuomet būsite tikri, kad perkate norimos rūšies obelį ar kriaušę, tikrai kokybišką medelį.

Patarčiau nesusigundyti lenkiškais medeliais, ypač užaugintais Lenkijos pietuose. Tenykštis klimatas – šiltesnis, todėl mūsų sąlygos medeliams gali būti netinkamos ir jie greit nunyks. Geriausiai prigys Lietuvoje porą metų žiemoję sodinukai. Beje, įsitikinkite, kad jų viršūnėlės nėra pašalusios.

– Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis medelius?

– Pirmiausia į plika akimi matomus mechaninius pažeidimus, tokių neturėtų būti. Jei medelio šaknys ar kamienas skilę, toks sodinukas neaugs.

Reikėtų rinktis medelius, turinčius kuo daugiau smulkių šaknelių. Sodinukai, turintys vos vieną–kitą stambesnę šaknį, žymiai sunkiau prigyja. Taip pat reikėtų pastebėti, jei šaknys labai sausos, išdžiuvusios. Toks medelis jau miręs.

– Kaip reikėtų paruošti medelį sodinimui, ar pakanka įmerkti į molį?

– Anksčiau būdavo populiaru šaknis mirkyti molyje, mėšlo tyrėje, dabar patarčiau naudoti specialią želė šaknims mirkyti.

Po 2 valandų iškastas medelis miršta, todėl jis turi būti gana greitai apdorotas minėta priemone. Pirkdami atidžiai apžiūrėkite šaknis. Jei ant jų matote daug mažų sustingusių, rasą primenančių lašelių, tokios šaknys jau apdorotos minėta želė. Tokie medeliai, saugomi nuo tiesioginių saulės spindulių, jei jų šaknys uždengtos, pavyzdžiui, užrištos maiše, išliks tinkami sodinti iki savaitės.

Sodinimas ir priežiūra

– Koks dirvožemis geriausiai tinka medeliams augti?

– Ne pelkė ir ne molis. Vaismedžiai geriausiai auga derlingoje žemėje, nemėgsta smėlėtų, itin drėgnų vietų. Eglės, guobiniai – priemolyje, kadagiai, puskiparisiai – priesmėlyje.

– Kokios duobės reikėtų?

– Duobės dydis, gylis priklauso nuo sodinuko šaknų. Duobė turi būti didesnė nei šaknys, pavyzdžiui, 20 centimetrų skersmens šaknims – 30 centimetrų skersmens duobė. Į duobės dugną reikėtų dėti komposto, pripilti į ją vandens.

– Kaip teisingai pasodinti?

– Svarbiausia, neužlenkti šaknų. Jos turi išlikti tiesios, o ne užlenktos į šonus. Todėl, kai pradedate ant šaknų berti žemę, vis kilstelėkite medelį aukštyn, kad jos išsitiesintų. Medelį reikėtų pasodinti maždaug centimetru giliau nei jis prieš tai augo, nes žemės po laiko nusės ir jis toliau augs tame pačiame lygyje.

– Kaip dažnai reikia laistyti naujai pasodintą medelį?

– Dar 2–3 dienas po pasodinimo gausiau paliekite ir gana. Jei laistysite ištisai savaitę ar ilgiau, medelį išlepinsite ir vėliau kartą–kitą nepalaistytas jis numirs, nebus atsparus ir vasaros sausroms.

– Koks turėtų būti atstumas tarp medelių?

– Priklauso nuo suaugusio medžio dydžio, ar šis bus formuojamas, ar neformuojamas. Tarp aukštaūgių obelų gali reikėti ir 10 metrų, paprastoms formuojamoms eglutėms pakaks 2–4 metrų.

 

ŠAKNYS: Šiaulių miškų urėdijos medelyno viršininkas Saulius Grybas rodo sodinti netinkamą eglutę pažeistu kamienu, turinčią vos keletą stambesnių šaknų.

GAUSA: Smulkių šaknelių gausa – svarbiausias gero sodinuko požymis.

VIRŠŪNĖ: Sveiko sodinuko viršūnė turi būti nepašalusi.

GYLIS: Sodinti medelį reikėtų maždaug centimetru giliau nei jis anksčiau augo.

ŽELĖ: Sodinukų šaknys prieš sodinimą turi būti įmerktos į specialią želė, ypač jei ketinate sodinukus sodinti vėliau.

 

Jono TAMULIO nuotr.