
Naujausios
Augalais reikia ne tik žavėtis, bet ir rūpintis
Rytoj Šiaulių universiteto Botanikos sode bus minimas tarptautinis Augalų žavadienis. Į nemokamą renginį kviečianti sodo direktorė Asta Klimienė ragino ateiti ne tik pasigrožėti augalų įvairove, bet ir sužinoti naudingos informacijos apie jų pasirinkimą, ligų prevenciją ir ekologišką priežiūrą.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Minės su visu pasauliu
Rytoj augalai dėmesio centre bus visame pasaulyje. Pirmą kartą tarptautinis Augalų žavadienis rengiamas kartu su Europos augalų tyrimų asociacija. Jo programą įgyvendins net 545 institucijos iš 39 šalių.
Europos, Amerikos, Azijos ir Australijos žemynai susivienys, norėdami pagerbti šiuo metu Žemės planetoje egzistuojančias augalų rūšis, kurių mokslininkai suskaičiuoja daugiau nei 250 tūkstančių.
„Pasaulyje tokia diena – ne naujiena, tačiau Lietuva, kitos Europos valstybės prie programos prisijungia pirmą kartą“, – džiaugėsi A. Klimienė. Lietuvoje augalų žavadienio programą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Kaišiadoryse įgyvendins 25 institucijos.
„Sieksime ne tik sudominti augalų įvairove, bus daug kalbama apie naudingas augalų savybes, praktinį jų naudojimą“, – žadėjo Botanikos sodo direktorė.
Renginių svečius fitosanitarijos, augalų apsaugos ir augalų dauginamosios medžiagos sertifikavimo klausimais konsultuos Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos specialistai. Keliais patarimais su „Šiaulių krašto“ skaitytojais pasidalino ir Asta Klimienė.
Augalas taip pat turi pasą
Botanikos sodo direktorės teigimu, šiuo metu ypač atidžiai kontroliuojama, kad į Lietuvą įvežami augalai būtų kuo sveikesni.
Tačiau vis atsiranda mėgėjų, kurie nesusimąsto paprašyti svetur perkamo įdomesnio, kad ir vizualiai sveiko augalo pažymėjimo.
„Atsiveža ir prasideda problemos: plinta ligos, ne vien grybelinės. Atkeliauja ir įvairūs kenkėjai. Taip buvo atvežta ir kaštonų blakutė, nuo kurios kenčia kaštonai visoje Lietuvoje“, – perspėja pašnekovė.
Ji ragina beatodairiškai nesivežti nepažįstamų augalų, juk tarp jų gali būti ir tokių, kuriems ne tik mūsų klimatinės sąlygos nėra tinkamos.
Kuo egzotiškesnis augalas, tuo didesnė tikimybė, kad jis sirgs gimtajam kraštui nebūdingoms, tačiau svetur pasireiškiančiomis ligomis.
Daugelis mėgsta augalus vegetatyviškai pasidauginti (atžalomis), tačiau nepagalvoja, kad gali turėti ne tik naudos, bet ir bėdos.
A. Klimienė naujų augalų geriausia rekomenduoja įsigyti iš vietinių augintojų. Perkant augalą verta paprašyti pažymėjimo, dokumento, jo paso, kuriame pateikiama visa aktualiausia informacija: kur augalas užaugintas ar iš kur įvežtas, ar sveikas.
Mažiau chemijos
Botanikos sodo direktorė ragina atkreipti dėmesį ne tik į maistui auginamų, bet ir dekoratyvinių augalų trąšas.
„Stengiantis, kad augalas gražiai atrodytų, gausiai žydėtų nereikėtų padauginti trąšų. Jos vis vien alina žemę ir augalus. Mūsų sodas yra artimas ekologiniam, nes pesticidus, herbicidus, įvairią chemiją naudojame tik išimtiniais atvejais ir jokiu būdu neperdozuojame“, – sako A. Klimienė.
Kas galėtų pakeisti chemiją? Nors be jos ir neapsieina, Botanikos sodas atlieka prevencijos darbą – sukuria augalams reikiamas agrotechnines sąlygas. Tinkamas žemės paruošimas, įdirbimas, augalų auginimo vietos keitimas padeda apsaugoti augalus nuo ligų. Naikinant piktžoles, naikinami ir kenkėjai.
„Iš pirmo žvilgsnio paprasti prevenciniai dalykai duoda gerų rezultatų“, – tikina pašnekovė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ĮVYKIS: Rytoj Augalų žavadienio renginių metu bus galima ne tik nemokamai pasigrožėti ŠU Botanikos sodo augalais, bet ir sužinoti jų mėgėjams naudingos informacijos. Sodo direktorė Asta Klimienė perkantiems augalus pataria pasidomėti jų kilme, net įsigyjant populiarių augalų, tokių kaip rododendrai.