
Naujausios
Vasara prasideda „Ant rubežiaus“
Gegužės 31–birželio 2 dienomis Šiaulių miesto centriniame pėsčiųjų bulvare tradiciškai šurmuliuos šiemet jubiliejinis, XV-asis Lietuvos kaimo muzikantų ir kapelijų festivalis „Ant rubežiaus“.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Tradicija
Festivalio prodiuseris Pranciškus Trijonis prisimena kuklią jo pradžią 1998-aisiais, muzikinio klubo „Juonė pastuogė“ vasaros kiemelyje, kuriame grojo tik keletas kapelijų ir pavienių kaimo muzikantų. Per daugelį metų festivalis tapo vienu didžiausių liaudiškos muzikos festivalių Šiaurės Lietuvoje. Šiemet jame žada pasirodyti apie 450 muzikantų.
Festivalio sumanytojai kasmet žiūrovus stebina: 2001 metais vykusiame festivalyje buvo užfiksuotas ilgiausio miestiečių stalo Lietuvoje rekordas, o 2010 metais demonstruota armonika ilgiausiomis dumplėmis Lietuvoje (3,19 metro).
Šių metų šventės akcentas – antrą festivalio dieną (birželio 1-ąją) bus bandomas užfiksuoti naujas jo rekordas – gros jungtinis Lietuvos bandonininkų orkestras, vadovaujamas bandonininko Arūno Lunio iš Lietuvos liaudies kultūros centro. Planuojama, kad jame gros per 35 bandonininkų.
Geriausieji bus apdovanoti
Kitą ketvirtadienį festivalis prasidės 18 valandą keisto ir linksmo folkloro vakaru. O penktadienį ir šeštadienį muzikinio veiksmo bulvare netrūks ir dienomis.
Birželio 1-ąją pavienių kaimo muzikantų varžytuvės didžiojoje festivalio scenoje startuos jau 13 valandą. Jas iki vakaro pratęs kapelijų, stilizuotų kapelijų ir bandonininkų koncertai. Birželio 2-osios programa pavadinta „Legendų ir šeimininkų vakaru“, nors prasidės ne vakare, o vidurdienį. Festivalį vainikuos kaimiškas fejerverkas.
Kiekvienos šventės dienos pabaigoje, muzikantų vakaronės klubo „Juonė pastuogė“ didžiajame vasaros koncertų kiemelyje metu bus apdovanoti tos dienos geriausieji. Ketvirtadienį bus renkama originaliausia keisto folkloro grupė, penktadienį ir šeštadienį – tądien pasirodžiusi šauniausia kapelija, stilizuota kapela ir muzikantų muzikantas.
Nominantai bus apdovanoti statinių meistro iš Suvalkijos Vitaliaus Striuogaičio pagamintomis ąžuolinėmis statinaitėmis. Visiems šventės dalyviams bus įteikti „Linksmojo senuko“ moliniai ąsočiai, bokalai.
Ir profesionalai, ir mėgėjai
Pranciškus Trijonis neslepia, kad pastaruosius penkerius metus festivalis gyvas tik dėl jį lydinčios tautodailininkų, kulinarinio paveldo, amatininkų ir prekybininkų mugės. Jos prekiautojai – pagrindiniai šventės rėmėjai. „Miesto Savivaldybė šiemet mus remia rekordiškai kukliai, šiek tiek lėšų skyrė Kultūros ministerija“, – sakė festivalio prodiuseris.
Jis džiaugiasi, kad netenka skųstis festivalio dalyvių stygiumi: vieni pasisiūlo patys, kitus kviečia organizatoriai, visiems svečiams padengiamos kelionių išlaidos.
Į festivalį suvažiuos originalios kapelijos ir stilizuotos kapelos bei pavieniai kaimo muzikantai iš visų Lietuvos regionų. Tarp jų bus ir labai profesionalių muzikantų, kaip Lietuvos žemės ūkio universiteto liaudiškos muzikos kapela „Ūkininkas“, ir simpatiškai grojančių mėgėjų. Pavienių kaimo muzikantų pasirodymams bus skiriama po dvi valandas penktadienį ir šeštadienį.
Tarp žinomų veidų festivalyje bus galima išvysti ir išgirsti vilniečius bandonininkus Albiną Batavičių ir Ipolitą Petrošių, žmones-orkestrus Antaną Repšį ir Antaną Kirvelevičių, jau pirmajame festivalyje „Ant rubežiaus“ grojusius „Jungėnus“ ir naujai atsikūrusius „Ventukus“ bei daugybę kitų įdomių muzikantų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ORKESTRAS: Pernai „Ant rubeziaus“ grojęs žmogus-orkestras Antanas Repšys festivalio žiūrovus savo spalvingu pasirodymu džiugins ir šiemet.
DOVANOS: „Ant rubežiaus“ prodiuserio Pranciškaus Trijonio rankose – praktiškos dovanos festivalio nominantams: statinių meistro iš Suvalkijos Vitaliaus Striuogaičio pagaminta ąžuolinė statinaitė ir „Linksmojo senuko“ molinis ąsotis. Tokių bus teikta ne viena.