
Naujausios
Medinis namas saugo šilumą ir sveikatą
Kelmės rajone, Aunuvėnuose, gyvenantis Adomas Turauskas visų per gyvenimą pastatytų medinių namų jau nesuskaičiuoja. Jie stovi dešimtyje rajonų. Vienas net Tarandėje, visai šalia Artūro Paulausko sodybos.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mokslas – trijų mėnesių kursai
A. Turauskui – 76 metai. Tačiau šį rudenį Luokės apylinkėse jis dar surentė pirtį iš apvalių rąstų.
Kiek iš viso per gyvenimą pristatė medinių namų, meistras nė nesuskaičiuotų. Nuo piemenuko pradėjęs dirbti statybose. Susikūrus kolūkiams, iš pradžių dirbo paprastu darbininku. Paskui išsiųstas į trijų mėnesių kursus. Po kursų paskyrė brigadininku.
„Per kursus išmokau skaityti brėžinius, – pasakoja Adomas. – O dirbau visada iš savo nuovokos. Medinį namą pastatyti sunkiau negu mūro. Čia turi būti viskas tiksliai apskaičiuota. Negerai padėtą plytą nudaužei ir priklijavai kitą. O blogai nupjauto rąsto nepriklijuosi.“
Meistras sako, jog statant medinius namus nėra mokslų pabaigos, vis tobulėji ir tobulėji.
Auksinės rankos gelbėjo nuo nedarbo
Prieš keturiasdešimt metų A. Turauskas Aunuvėnuose pasistatė medinį namą. Iki tol būstu jau buvo aprūpinęs ne vieną šeimą.
Kolūkio statybininkų brigada statė mūrinius pastatus. Tik daržines karkasines.
„Tada mediniai namai buvo kaip ir išėję iš mados,“ – mena Adomas. Tačiau savaitgaliais, po darbo ir per atostogas vis tiek turėdavo papildomo darbo. Žmonės prašydavo suręsti kokį medinuką.
Labiausiai meistro amatas A.Turauskui padėjo, kai, atkūrus nepriklausomybę, iširo kolūkiai. Daugelis jo bendraamžių liko be darbo. O Adomas subūrė kelių meistrų brigadą. Vyrai nusipirko verslo liudijimus. Ėjo statydami medinius namus. Tarybiniais laikais tokie meistrai kaip ir išnyko. Todėl darbo buvo apsčiai.
„Dirbom dešimtyje rajonų, – pasakoja Adomas. – Žmonės vieni iš kitų sužinodavo apie mus. Medžio meistrų labai trūko. Stačiau Gaugariuose namą. Pamatė kaimo turizmo sodybos savininkas, paprašė, kad pastatyčiau ir jam namelių. Sako: „Reikia skubėt statyt, kol Adomas nenumirė.“
Kur tik nevažiuodavę. Statė namus Plungės rajone, Jurbarke, Vilniuje ir kitur. Šiauliuose – net dviaukštį medinį namą surentė.
Sienos turi susigulėti
Adomas sako, jog medinio namo statyba turi prasidėti nuo apskaičiavimų. Paskui – kitas svarbus darbas – padėti pirmąjį vainiką.
„Dabar dirbti lengviau, – pažymi. – O anksčiau meistrai rąstus turėdavo išpozuoti kirvukais, kad geriau susiglaustų. Mačiau ir kitaip statant – brūselius deda vieną ant kito. Tai čia tvorą tveria, ne namą stato. Per tokias sienas eis šaltis.“
Sutvėrus pirmąjį vainiką, kitus uždėti jau paprasčiau. Vidutinio aukščio namui reikia maždaug šešiolikos rąstų eilių. Jei namas didelis, rąstus kartais tenka sudurti. Tai irgi labai sudėtingas darbas.
Tarp rąstų eilių reikia prikaišyti samanų. Samanos dedamos šlapios, kad geriau prisispaustų. Kai Vilniuje statė namus, meistrai samanų važiavo į Trakus.
Vidutinio dydžio, apie 80 kvadratinių metrų namas pastatomas maždaug per tris savaites.
„Jei dailiai rąstinį namą pastatysi, jis bus šiltas, – patikina meistras. – Sustačius sienas ir pakišus po stogu, nereikėtų skubėti dėti durų ir langų. Sienos turi susigulėti. Antraip atsiras plyšių, eis šaltis.“
A. Turauskas sako, jog medinius namus geriausia statyti vasarą. „Žiemą – nedarbas. Nors esu statęs ir žiemą. Bet viskas trunka ilgiau. Ir meistrams šalta. Ir sušalusias samanas tenka kaitinti.“
Medinis namas – sveikiausias
Adomas džiaugiasi, jog atkūrus nepriklausomybę vėl madingi tapo mediniai namai.
„Medinis namas – pats sveikiausias, – sako. – Jame oras nei per sausas, nei per drėgnas. Nėra jokios chemijos. Ir kainuoja ne taip jau brangiai. Juk daugelis lietuvių atgavo miškus, parduoda medieną arba patys ką nors stato.“
Antai Šiaulių rajone jaunai šeimai A. Turauskas pastatė namą ir garažą. Užteko 100 kubinių metrų medienos. Kubinis metras apvaliosios medienos kainuoja apie 150 litų. Vadinasi, sienas galima susiręsti už keliolika tūkstančių. Tiesa, dar reikia pridėti užmokestį už darbą.
Kai kas dabar stato namus iš tekintų rąstų. Meistro nuomone, protingiau statyti iš natūralių. Tokia siena – patvaresnė.
Autorės nuotr.
NAMAI: Vienas iš pirmųjų Adomo Turausko darbų – jo paties gyvenamasis namas. Dabar rąstinį ir lentomis apkaltą namą meistras apkalė dar ir plastikinėmis dailylentėmis, kad nereikėtų dažyti.
RANKOS: Adomas Turauskas pristatė tiek namų, kad dabar jau nepajėgtų ir nesuspėtų visų nugriauti.
NAMELIAI: Adomo Turausko pastatyti mediniai nameliai kaimo turizmo sodyboje „Miego klinika“.