
Naujausios
Senąją gaisrinę norima paversti muziejumi
Jau antrą dešimtmetį nenaudojamą senosios Šiaulių gaisrinės pastatą muziejininkai ketina restauruoti ir paversti ugniagesių muziejumi. Pirmasis ugniagesių muziejus Šiauliuose jau yra, tik jis – žinybinis, priklauso Šiaulių apskrities priešgaisrinei gelbėjimo valdybai.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Pritaikytų nenaudojamą pastatą
Vos ne miesto savivaldybės kieme stovintis apleistas geltonų plytų pastatas yra pirmoji Šiaulių gaisrinė, pastatyta 1927 metais už miestiečių paaukotas lėšas.
„Nors savivaldybė pastatą yra įtraukusi į saugomų nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą, namas yra nenaudojamas ir užkaltais langais stovi apie 15 metų“, – sako Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.
Šiaulių apskrities Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, valdanti senąją gaisrinę, neturi išteklių pastatą prižiūrėti ir prikelti naujam gyvenimui.
„Savo iniciatyva apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba yra sukaupusi vienintelę, unikalią Lietuvoje ugniagesių technikos kolekciją. Dalis sukauptos technikos saugoma Zokniuose, angaruose, – pasakoja R. Balza. – Natūraliai kyla klausimas: ar būtų galima atnaujinti pirmosios Šiaulių gaisrinės pastatą, paverčiant jį muziejumi ir būtent čia eksponuoti priešgaisrinę techniką?“
Norima perimti pastatą
„Aušros“ muziejaus direktorius planuoja gaisrinei restauruoti ir muziejui įkurti panaudoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas. Bet pradėti darbų negali, kol nėra išspręstas turto nuosavybės klausimas – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas turėtų perduoti pastatą „Aušros“ muziejui.
„Tikimės palankaus sprendimo, nes ir departamentas, ir muziejus – valstybinės institucijos, susitarsime“, – optimizmo nestokoja R. Balza.
Derybos vyksta senokai. Idėjai pritaria Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Jonas Misiūnas, muziejininkų ketinimai pristatyti ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriui, vidaus tarnybos generolui Remigijui Baniuliui.
Anksčiau departamentas planavo senajame gaisrinės pastate įkurti pagalbos tarnybos 112 regioninį skyrių. Bet dėl brangumo – beveik 1,5 tūkstančio kvadratinių metrų pastatui atnaujinti reikėtų 4–5 milijonų litų – sumanymo buvo atsisakyta.
Ugniagesių muziejai populiarūs
Į apleistą, griūvantį avarinės būklės senosios gaisrinės pastatą reikėtų nemažų investicijų. Restauruojant gaisrinę būtų išsaugotas jos autentiškumas – ir garažų boksai, ir administracinės patalpos, mano R. Balza.
„Rygoje esantis artimiausias ugniagesių muziejus gausiai lankomas. Tokie muziejai yra atraktyvūs, įdomūs, ypač, jeigu galima išbandyti techniką: palaikyti ugniagesių žarną, pabandyti iš antro aukšto nusliuogti ugniagesių stulpu“, – sakė R. Balza.
Restauruotame gaisrinės pastate tilptų 5 – 8 senosios ugniagesių transporto priemonės. Kiemą, pastačius stoginę, taip pat būtų galima panaudoti muziejui. Visi eksponatai pastate netilptų, dar turėtų būti numatyta vieta, kur jie galėtų būti saugomi.
Savivaldybė plėstis nebenori
Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad planų panaudoti senąjį gaisrinės pastatą anksčiau turėjo ir savivaldybė. Norėta plėstis – senojoje gaisrinėje įrengti administracines patalpas.
„Planų atsisakėme, administracijai patalpų užtenka, – sakė meras. – O ugniagesiai turi sukaupę didelę kolekciją ir nori ją atverti visuomenei. Savivaldybė šiai idėjai pritaria“.
Ne ugniagesių funkcija
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Jonas Misiūnas sakė norintis „Aušros“ muziejui perduoti visą kompleksą – ne tik senąjį gaisrinės pastatą, bet ir ugniagesių muziejaus eksponatus.
„Muziejinei veiklai nei žmogiškųjų išteklių, nei finansavimo neturime – kiekvienas turi dirbti savo darbą. „Aušros“ muziejus iš ES struktūrinių fondų ir pastatą, ir automobilius gali restauruoti, o mes negalime – ne mūsų funkcija“, – sakė J. Misiūnas.
Šiaulių ugniagesiai buvo pirmieji Lietuvoje, 1987 metais įkūrę savo muziejų. Mintis jį įkurti kilo buvusiam gaisrinės viršininkui Alfredui Vilbikui. Muziejaus ekspozicijoje, įsikūrusioje J. Basanavičiaus gatvėje 89, yra retų eksponatų – XX amžiaus pradžioje Šiaulių gubernijoje naudotas vokiškas rankinis priešgaisrinis siurblys, trauktas dviem arkliais, pageltusių pirmųjų XX amžiaus dešimtmečių nuotraukų, senų dokumentų.
Čia yra ir senų, nebenaudojamų priešgaisrinių švirkštų, dujokaukių, ryšio priemonių, įvairių detalių ir įrengimų.
Lankytojams, ypač vaikams, įdomi ekskursija į gaisrinių automobilių angarus Zokniuose. Čia ugniagesiai supažindina su priešgaisrine gelbėjimo technika, jos įrengimais ir paskirtimi.
Ekspozicijoje – ir vakarietiški, ir sovietiniai automobiliai. Ekspozicijos įdomybė – vienintelis Lietuvoje šarvuotis BTR-60, priklausęs radiacinei žvalgybai Ignalinos atominėje elektrinėje ir atgabentas su visa įranga.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KAIMYNĖ: Pro Šiaulių miesto savivaldybės langus matyti senoji gaisrinė, užkaltais langais, nenaudojama jau 15 metų.
BŪKLĖ: Į apleistą, griūvantį gaisrinės pastatą reikėtų nemažų investicijų, kurių ugniagesiai neturi.
SIŪLYMAS: Pirmosios Šiaulių gaisrinės pastatą paversti muziejumi ir būtent čia eksponuoti priešgaisrinę techniką, siūlo Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.
Jono TAMULIO nuotr.
EKSPONATAS: XX amžiaus pradžioje Šiaulių gubernijoje naudotas vokiškas rankinis priešgaisrinis siurblys, trauktas dviem arkliais – vienas iš įdomiausių žinybinio ugniagesių muziejaus eksponatų.
Apie pirmąją gaisrinę
Šiaulių centre pirmasis mūrinis dviejų aukštų gaisrinės pastatas už miestiečių paaukotus pinigus pradėtas statyti 1926 metais, baigtas 1927-aisiais.
Pirmajame aukšte buvo laikomi du arkliai ir neseniai gautos gaisrinės mašinos, o antrajame veikė savanorių ugniagesių draugija.
Gatvelė, kurioje iškilo šis gaisrinės pastatas, buvo pavadinta Ugniagesių vardu. Nuo gaisrinės ji vedė tiesiai į dabartinę Vasario 16-osios gatvę.