
Naujausios
Draustis bus drąsiau, bet brangiau
Nuo 2014 metų pradžios ES draudimo bendrovėms įves vienodus ir gerokai griežtesnius nei dabar kapitalo, rizikų vertinimo ir skaidrumo reikalavimus. Lietuvos draudimo rinkos atstovų manymu, mažesnes įmones tai privers ieškoti naujų šeimininkų, o vartotojams turėtų brangti kai kurios draudimo rūšys.
Vienodos žaidimo taisyklės
Dabar galiojančią ES draudimo sektorių reglamentuojančią sistemą „Mokumas I“ 2014–aisiais turėtų pakeisti nauja griežtesnė „Mokumas II“ sistema. Toks sprendimas buvo priimtas dar 2009 metais.
Šiuo metu reikalaujama, kad draudimo įmonės turėtų rezervus, kurių turėtų užtekti padengti draudimo žaloms, investuojant lėšas laikytis kiekybinių ir kokybinių reikalavimų, o vertinant mokumo kapitalą – remtis draudimo rizika.
Pagal naują „Mokumas II“ sistemą vertinant mokumo kapitalą dėmesys bus kreipiamas ne tik į draudimo, bet ir į rinkos, kredito ir operacines rizikas, be to, įmonės privalės garantuoti didesnę vartotojų apsaugą.
Pasak audito, mokesčių ir konsultacijų įmonių tinklo „KPMG Baltics“ partnerio ir Finansų paslaugų grupės vadovo Lietuvoje Domanto Dabulio, draudimo rinkos priežiūros lygis ES šiuo metu labai skirtingas, o „Mokumas II“ įveda vienodus reikalavimus draudimo įmonėms visoje Europoje.
„Vienodos žaidimo taisyklės paskatins draudimo įmonių konkurenciją, jų veikla bus efektyvesnė ir vartotojai bus labiau apsaugoti“, – sako jis. Taip pat tikimasi, kad įmonių veikla bus daug skaidresnė, nes bus reikalaujama pateikti gerokai daugiau informacijos apie veiklą ne tik priežiūros institucijoms, bet ir visuomenei.
Rizikingi draudimai brangs
Viena didžiausių naujovių bus reikalavimas draudimo įmonėms suformuoti tokį kapitalo lygį, kuris garantuos 75,5 procento tikimybę, kad įmonė vykdys visus finansinius įsipareigojimus per artimiausius vienus metus.
Žemiausia minimalaus kapitalo riba gyvybės draudimo įmonėms – 3,2 milijono eurų, ne gyvybės draudimo – 2,2 milijono eurų. Šių reikalavimų neatitinkančios įmonės veikti rinkoje negalės.
Mokumo kapitalo reikalavimai turi garantuoti 99,5 proc. tikimybę, kad juos atitinkanti įmonė nebankrutuos per artimiausius vienus metus. Be to, mokumo kapitalas turės būti diversifikuojamas, ko iki šiol nebuvo.
„Iki šiol visas draudimo įmonės portfelis, jo rizika vertinama kaip vienas „katilas“, nežiūrima, kiek sutarčių pasirašyta rizikingos srities, o kiek mažiau rizikingos, – aiškina „Lietuvos draudimo“ Finansų direktorius Laimonas Devyžis. – Pagal „Mokumas II“ įmonė turės skirtingą kapitalo poreikį kiekvienai savo draudimo produkto rūšiai. Vadinasi, tos, kurios savo portfelyje turės daugiau rizikingų produktų, turės sukaupti didesnį kapitalą.
Pavyzdžiui, turto ir transporto priemonių savininkų civilinės atsakomybės draudimo atvejais kapitalo poreikis yra 10 procentų nuo įmokų sumos, transportavimo draudimo – 17 procentų, o laidavimo – net 22 procentai.
L.Devyžis teigia, kad dėl to gali išaugti didesnės rizikos draudimo produktų kainos.
„Jei įmonė turi didelį portfelį produkto, kuris vis dėlto yra nuostolingas, akcininkai anksčiau ar vėliau pareikalaus pokyčių, kad šis produktas pradėtų generuoti grąžą. Ilgalaikėje perspektyvoje tai reiškia, kad tam tikri produktai, kurie, mūsų manymu, rinkoje yra nuostolingi, turi tendenciją brangti“, – mano „Lietuvos draudimo“ atstovas.
Smulkios žuvelės išnyks
Ar nauji reikalavimai pasmerks išnykti mažesnius rinkos žaidėjus?
„Taip, „Mokumas II“ gali sukelti iššūkių mažesnėms įmonėms, ypač tokioms, kurios neturi šaltinių, iš ko greitai pritraukti pakankamo kapitalo. Manau, jos arba bus parduotos ir taps kurių nors didesnių grupių dalimi, arba turės smarkiai peržiūrėti savo paslaugų portfelį ir persiorientuoti prie mažesnės rizikos produktų“, – prognozuoja audito specialistas D. Dabulis.
Tiesa, anot jo, Lietuvos draudimo rinkoje dominuoja didieji žaidėjai, o mažesnių nedaug ir belikę.
„Klausimas, kas geriau – apsidrausti pas patikimą žaidėją ar pas tokį, kad vieną rytą atsibudęs sužinai, jog jau neturi draudimo poliso. ES stengiasi užtikrinti, kad konkurencinė aplinka neprastėtų vartotojų atžvilgiu“, – tikina D. Dabulis.
L. Devyžio manymu, vartotojams naudinga ir tai, kad reikalavimai draudimo priežiūrai visoje ES bus vienodi.
„Teoriškai vartotojai galės tikėtis, kad ir draudimo priežiūros institucijos, veikiančios Estijoje ar Lietuvoje, dirbs taip pat gerai, kaip ir Vokietijoje ar Anglijoje“, – viliasi „Lietuvos draudimo“ atstovas.
LAUKIA. Daugybę draudimo rūšių siūlančios tarptautinės draudimo bendrovės naujų reikalavimų nebijo, o mažesnėms, pasak Laimono Devydžio, jei norės išlikti, teks pamiršti riziką
"Respublika" nuotr.
Alia ZINKUVIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė