Paslaptingoji Užvenčio „muravenka“

Paslaptingoji Užvenčio „muravenka“

Paslaptingoji Užvenčio „muravenka“

Kelmės rajono Užvenčio miestelyje, ant Ventos upės kranto, stovi įdomios architektūros mūrinis namas, vietos gyventojų vadinamas „muravenka“. Šio namo istorija siekia kelis šimtmečius – nuo kalėjimo iki penkiabučio.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Gyvena penkios šeimos

Pats Užvenčio miestelio pakraštys. Ventos pakrantė. Kitapus Ventos – jau Girnikų kaimas.

Užventis baigiasi įdomios architektūros dviaukščiu namu su arkiniais langais. Niekas iš senųjų užventiškių jau nebeprisimena, kada šis namas statytas. Dabar čia įrengti penki butai. Daugiausia maži – vieno kambario.

Kieme užkalbinu namo gyventoją. Nieko negali pasakyti. Dviejų kambarių butą šiame name nupirko prieš septynerius metus. Už dešimt tūkstančių litų.

Atsikėlė iš kito rajono. Mat Užventyje pavyko gauti darbo pas daržoves auginantį ir perdirbantį ūkininką Algimantą Vaupšą.

Įdomus sutapimas. Užvenčio dvarą valdant Nepriklausomybės Akto signatarui Jonui Smilgevičiui šiame name gyveno dvaro darbininkai. Dvaro teritorijoje dabar A.Vaupšo ūkis. O darbininkai gyvena ankstesniame kumetyne.

„Nieko negaliu pasakyti apie namo istoriją,"– kalba pašnekovas. – Čia gyvena kelios vietinės senutės. Bet jų nėra namuose. Vaikai išsivežė.“

Pirmo aukšto arkose trejos durys. Ant visų kabo po spyną. Į antrąjį aukštą veda platūs mediniai laiptai. Čia viename koridoriuje išsidėsčiusios trejos durys į skirtingus butus.

Seniausio gyventojo senelis mena kalėjimą ir daboklę

Pakalbinome vieną seniausių užventiškių ūkio vadovu dirbusį 87 metų Antaną Jasaitį. Jo tėvas Stanislovas Jasaitis pasakojęs iš savo tėvo išgirstas istorijas apie „muravenką“.

„Muravenka“ vietos gyventojai namą vadindavę todėl, kad tai buvo vienintelis mūrinis namas Užventyje.

Namas ant Ventos kranto buvęs pastatytas caro laikais. Jame buvo įsikūręs kalėjimas, vėliau – daboklė.

Keitėsi laikai. Keitėsi ir namo paskirtis. „Muravenkoj“ buvusi smuklė, vėliau sandėlis, parduotuvė.

„Nežinau, kiek mano tėvo ir senelio pasakojimuose teisybės, – kalbėjo A.Jasaitis. – Negalėčiau pasakyti ir tikslių datų. Kol dirbau ūkio vadovu, vis planuodavome į „muravenką“ perkelti Užvenčio krašto muziejų. Man atrodė, jog šis pastatas labiausiai tinka muziejui. Tačiau neturėjome kur iškeldinti šeimų. Pastatome kokį namą – apgyvendiname jaunus, ūkiui reikalingus specialistus. O „muravenkos“ žmonėms taip ir nelieka vietos.“

Iš kalvės darbininkų butai

Kai pastatas atiteko dvarui, jame įsikūrė malūnas, vėliau – kalvė. Keitėsi dvaro šeimininkai. Kai dvarą nupirko Jonas Smilgevičius, pastate apgyvendinti dvaro darbininkai.

Garbaus amžiaus užventiškis kultūros darbuotojas Jonas Juozapavičius pasakoja, jog „muravenkoje“ gyveno jo močiutė Ona Vaišvilienė, gimusi 1882 metais ir senelis, gimęs 1862 metais. Jie dirbo Smilgevičių dvare.

Tuo metu, kai močiutė gyveno ant Ventos kranto, Jonas atbėgęs paviešėti lakstydavo basas Ventos pakrantėmis.

Tuomet per Ventą nebuvo tilto. Žmonės važiuodavo tiesiog per upę. Vežimais galėdavo pervažiuoti.

O kartais arklius tekdavo tiesiog pervesti per vandenį, o furmonui bristi.

Pasak Jono Juozapavičiaus, mūriniame dvaro pastate iš pradžių gyveno dvaro spirito varyklos direktorius ir kiti mokyti specialistai.

Per pavasario potvynius močiutės butą apsemdavo Venta. Ji su nerimu laukdavo potvynio. Mat po grindimis laikydavo stiklainį su pinigais. Pinigus taupė žemei.

Kiek siekia senųjų užventiškių atmintis, „muravenka“ jau apie pusantro šimto metų yra gyvenamasis namas.

Autorės nuotr.

ARCHITEKTŪRA: Kelių šimtmečių senumo mūras ant Ventos kranto vadinamas „muravenka“. Mat anuomet miestelyje jis buvo vienintelis mūrinis namas ir dar tokios įdomios architektūros.

ARKOS: Arkomis aprėmintos durys su spynomis. Būstai tuštėja.

ATMINTIS: Garbaus amžiaus muzikantas Jonas Juozapavičius (dešinėje) repetavo kitame Ventos krante esančiame Užvenčio kultūros centre. Pertraukėlės metu nuklydo į vaikystę, kai basas bėgiojo Ventos pakrantėmis, o senojoje „muravenkoje“ gyveno devynioliktame amžiuje gimę jo seneliai.

BŪSTAI: Kelių šimtmečių senumo name dar ir dabar perkami bei parduodami butai.

PRIESTATAS: Sovietiniais laikais gyventojai prie muravenkos pristatė mūrinį priestatą.