
Naujausios
Lietuviška pirtis nustebino natūralumu
Pasaulio pirties čempionate Austrijoje lietuvišką pirtį pristatę kuršėniškis Vladas Jokubauskas ir vilnietė Jurgita Mazurkevičiūtė laimėjo pirmąją vietą.
Pirties aistruolis, Lietuvos pirties spa federacijos prezidentas, 2012 metų Europos sportinio vanojimo čempionas V. Jokubauskas sako, kad apie pergalę, tačiau norėjo pasauliui pristatyti tautinės pirties tradicijas.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Iššūkis pasaulio stipriausiems
Pasaulio sauna čempionate „Sauna WM 2013 Cup“, vykusiame paskutinį spalio savaitgalį, Lietuva dalyvavo pirmąkart.
"RusPar" (Rusijos) atstovai, pakvietę lietuvius atstovauti savo šaliai šiame renginyje, patarė nesitikėti laimėjimo – pasaulio šalių rinktinės esančios labai stiprios.
V. Jokubausko žodžiais, abu su J. Mazurkevičiūte šiame renginyje apie laimėjimą net ir negalvojo. Sako norėję susipažinti su čempionato užkulisiais ir taisyklėmis ir, pasisėmus patirties, ruoštis bei rimčiau dalyvauti kitais metais.
Net nežinodami, kokias priemones galima naudoti komandiniame pasirodyme, lietuviai susipakavo keliasdešimt įvairių medžių vantų ir žolelių, nepamiršo kitų lietuviškai pirčiai reikalingų atributų ir iškeliavo į Austriją, Bad Hofgastein miestą, 23 pasaulio šalių atstovams parodyti Lietuvišką pirtį, vanojimą bei tautinės pirties kultūrą.
Atvykus paaiškėjo, kad teks varžytis su dešimčia pasaulio šalių tokių kaip Italijos, Vokietijos, Austrijos, Švedijos, Japonijos ir kt. pirčių žinovų rinktinėmis.
Prieš pasirodymą V. Jokubauskui teko stebėti Lenkijos komandos parengtą pirties šou. Lenkai pastatė didžiulį ekraną, apgalvojo šviesos, lazerių efektus. Spalvų ir muzikos žaismas, anot kuršėniškio, buvo įspūdingas.
Pirtyje – metų laikai
Susipažinę su vienos kitos šalies pasirodymu ir sužinoję, kad be kiekvienos šalies pirčiai būdingų priemonių dar galima naudoti keturis litrus vandens bei tiek pat sniego, Lietuvos atstovai, likus vos 15-kai minučių iki oficialaus pasirodymo, ėmė kurti savo šou.
Nusprendė lietuvišką pirtį pristatyti pademonstruodami keturis metų laikus – šalčio ir karščio kovą.
Pasirodymas vyko dalyvaujant 50-čiai žiūrovų-vertintojų aplink įrengtą lietuvišką pirtį.
V. Jokubauskas vilkėjo tautinius rūbus, o J. Mazurkevičiūtė – baltą skraistę.
„Iš pradžių aš „mojavau“ rankšluosčiais, o Jurgita pagal I. Starošaitės ir Ž. Žvagulio dainos taktus šoko pirties šokį. Paskui du ratus apsukome su kėnio vantomis, po to – vanojimas liepų ir beržų vantomis, – tautinės pirties pristatymo pasauliui detales prisimena V. Jokubauskas. – Paskutiniai akordai – su žolelių kvapais ir vėliavomis, kurios lietuviškos pirties aromatus paskleidė ir atokiausiai sėdintiems žiūrovams.“
Balsavo ne komisija, o žiūrovai – specialiai pastatytomis stiklinaitėmis į indus pylė tiek vandens, kiek, jų manymu, buvo vertas pasirodymas.
Netikėta pergalė
Kol kitų komandų atstovai puošėsi apdovanojimams, Jurgita ir Vladas liko savo pirtyje – įvertinimo nesitikėjo. Pirtyje abu liko klausytis ir apdovanojimo ceremonijos.
„Taip besiklausant atbėgo mūsų kviesti, sako, jūs laimėjote, eikite į sceną, – netikėtas akimirkas prisimena V. Jokubauskas. – Nespėjau apsirengti, ant scenos užlipau persimetęs rankšluosčiu. Šokas – laimėjome.“
Kuršėniškio nuomone, pasaulio pirčių aistruolius papirko lietuviškas paprastumas: vantos ir natūralūs žolelių kvapai.
„Mums dėkojo ir sakė, kad iš vienuolikos pasirodymų, mūsiškis – vienintelis, kurio metu akių negraužė ir buvo galima kvėpuoti, – sako V. Jokubauskas. – Tai suprantama, nes naudojome žoleles ir ant akmenų nelašinome eterinių aliejų.“
Blogų pirčių nebūna
Taigi, kokia ta pasaulinio lygio čempionate įvertinta lietuviška pirtis? V. Jokubauskas sako, kad ji išskirtinė savo natūralumu.
Pasak pirtininko, mūsų pirtyje – daug žalumynų kvapų, vantų įvairovė, meilė ir požiūris į kitą žmogų. Dar lietuviški ritualai. Lietuviška pirtis, anot jo, nėra vien nusiprausimas, kaip, pavyzdžiui, rusiška ar suomiška.
„Tautinėje pirtyje akcentuojami meilė ir artumas, daugybė ne tik švaros, bet ir meditacijos, relakso elementų. Pasikrauna ir vanotojas ir vanojamasis“, – pirties subtilybes vardija V. Jokubauskas.
Jis įsitikinęs, kad nėra žmonių, kurie nepamėgtų pirčių, o yra tik tie, kurie atbaidomi, kai pirtis neteisingai paruošiama, perkaitinama.
Jei pirtis parodoma teisingai – su vanojimais ąžuolų, beržų, liepų ar klevų vantomis, druskos ir kvapų terapija bei muilo masažu – dauguma žmonių guli valandų valandas ir mėgaujasi.
„Blogų pirčių nebūna, būna blogi pirtininkai, kurie negali paruošti normalios pirties“, – įsitikinęs meistras.
Jo teigimu, tinkamiausia temperatūra pirtyje 60 ar 70 laipsnių – tik tada lengvai ir tolygiai atsidaro odos poros, gausiai prakaituojama, lengva kvėpuoti.
„Tie, kurie vanojasi esant šimto laipsnių temperatūrai, daugiau 3-5 minutes neišbūna, tik apdegina viršutinį odos sluoksnį ir išbėga nusėti baltų dėmių, – sako V. Jokubauskas. – Daugiau žalos nei naudos.“
Iniciatyva
V. Jokubauskas daugiau nei 27 metus vanoja žmones ir išskirtinį dėmesį skiria tam, kad pirtis žmonėms taptų ne švarinimosi, o relakso ir sveikatinimosi vieta.
Pamėgti pirtį V. Jokubauskas moko ir Šiaulių rajone įkurtoje vienoje iš dešimties šalyje veikiančių pirties mokyklų „Baltiškos pirties SPA“ mokykloje.
Mokymams Gedinčių kaime vyras nupirko ir įkūrė visuomeninę pirtį, statomas grožio – SPA centras Kuršėnuose. O suburtame ekstremalų klube „Exstreem“ įkurta „Lengvo garo“ grupė, kurią sudaro 78 pirtininkai.
Kitų metų birželio 20-22 dienomis Lietuvos pirčių SPA federacijos iniciatyva prie Palangos tilto bus surengtas pirties ir SPA festivalis „Gintarinė Baltija 2014“, į kurį atvyks nemažai svečių ir pirtininkų iš viso pasaulio.
VANTOS: Vanojimo įkarštis: ąžuolinės vantos, anot Vlado Jokubausko, pačios geriausios.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MEISTRAS: „Mes pirtyje negydome, mes sveikatiname žmogų, – sako kuršėniškis vanojimo meistras Vladas Jokubauskas. – Jei viskas daroma teisingai, nežinau žmonių, kurie pirties nepamėgtų.“
Asmeninio albumo nuotr.
ČEMPIONAI: Pasaulio pirčių čempionate Lietuvišką pirtį pristatę vilnietė Jurgita ir kuršėniškis Vladas Jokubauskas pripažinti geriausiais.