
Naujausios
Aleksandras Vasiljevas – amžinojo grožio puoselėtojas
dr. Svetlana KARAVAJEVA,
Šiaulių universiteto Rusų kalbos ir kultūros centro direktorė
Žmonių, skatinančių jais žavėtis, sekti jų pavyzdžiu, įsiklausyti į jų nuomonę, ne taip daug. Viena iš tokių asmenybių – Aleksandras Vasiljevas, įžymus mados istorikas, neabejotinas estetas, eruditas, tikrasis viso, kas gražu, puoselėtojas. Visas jo neeilinis gyvenimas paskirtas grožio kultui, pasiaukojančiam tarnavimui grožiui visomis jo apraiškomis, visomis jo formomis ir dimensijomis. Praeities, dabarties ir ateities grožiui.
Vaikystė, šeima
Aleksandras gimė 1958 metų gruodžio 8 dieną garsioje Maskvos inteligentų šeimoje. Jo tėvas buvo Rusijos liaudies dailininkas, o mama – dramos teatro aktorė.
„Mama turėjo subtilų skonį – truputį senovinį, bet visiškai rusišką ir tvirtai klasikinį... Ji buvo pavėluota Sidabro amžiaus gėlelė, įsitikinusi monarchistė (kiek aš save prisimenu, karališkosios šeimos portretai kabojo jos jaukiame miegamajame), poetė – poetinio žodžio gerbėja ir profesionalė. Pati rašė eiles“, – taip jausmingai parašys Aleksandras apie pačią artimiausią jam pagal dvasią ir kraują moterį, kuri dosniai apdovanojo savo motiniška meile, žiniomis, aristokratiškomis manieromis, įgimtu stiliaus jausmu savo vaikus.
Vaikystę Aleksandras praleido užkulisiuose, kvėpuodamas paslaptingos teatro atmosferos aromatu, stebėdamas didžias to meto aktores: Fajiną Ranevskają, Liubovę Orlovą, Verą Mareckają, kurioms jo tėvas kūrė kostiumus ir dekoracijas.
Meilę teatro bei meninei aplinkai, menui, jo ypatingai užburiančiai atmosferai Aleksandras išsaugojo visiems laikams. Visa jo veikla, visi jo gausūs pomėgiai vienaip ar kitaip susiję su grožiu, grožio kultu.
Emigracija
Jaunuolį slėgė bespalvė, „negraži“, neturinti perspektyvų sovietinė tikrovė, kuriai svetimas estetiškumas. Gyvenimas šalyje, kur „grožis buvo ištremtas“, tapo neįmanomu; jam buvo ankšta socialistinio realizmo rėmuose.
Pabaigęs Maskvos Dailės teatro mokyklą-studiją ir trumpai padirbėjęs kostiumų dailininku Maskvos teatre Malaja bronnaja gatvėje, fiktyvios santuokos dėka būsimasis vintažinių kolekcijų savininkas paliko Sovietų Sąjungą ir emigravo į Prancūziją, kuri beveik dvidešimčiai metų tapo jo antrąja tėvyne.
Prancūzija atvėrė Aleksandrui neaprėpiamus horizontus, suteikė galimybę daug keliauti, ilgai gyventi ir sėkmingai dirbti Pietų Amerikoje, Turkijoje, Honkonge, Japonijoje, Italijoje, Anglijoje, Vokietijoje ir daugelyje kitų šalių.
Užsienyje jis bendrauja su rusų emigracijos atstovais – išeiviais iš dvarininkų šeimų, susipažįsta su pasauliniais ir ikirevoliuciniais rusų grožio, skonio, mados, o svarbiausia – amžinojo moteriškumo kanonais; jis giliai tyrinėja meną, godžiai ieško atsakymų į jį jaudinančius klausimus, nepaliaujamai tobulina savo skonį.
Nepaisant pabrėžtino kosmopolitizmo, Aleksandras visada domėjosi ir toliau domisi turtingomis daugiaamžėmis rusų meno tradicijomis, visomis rusų kultūros apraiškomis, iki šiol aktyviai užsiima šviečiamąja veikla.
Jis turi Prancūzijos pilietybę, puikiai kalba prancūziškai, kaip ir, tarp kitko, dar keturiomis kalbomis. Tačiau, kaip pats prisipažįsta, jis visada buvo ir išlieka ne Rusijoje – užsieniečiu, o Rusijoje – „truputį svetimšaliu“.
„Man darbas – aukščiausias saviraiškos laipsnis“
Įvairiapusių interesų žmogus, pasižymintis nepaprastu darbštumu, atkaklumu ir kryptingumu, parašė tikrus bestselerius: knygas „Grožis tremtyje“ (apie rusų emigrantų darbą mados srityje), „Rusų mada. 150 metų fotografijoje“ (su 200 unikalių fotografijų apie rusų, sovietinės ir postsovietinės mados istoriją) bei dar 29 kostiumo ir mados studijas-antologijas.
Daugeliui Aleksandras žinomas iš populiaraus šou „Mados nuosprendis“, šiokiadieniais rodomo per Pirmąjį Rusijos kanalą. Šį teleprojektą jo vedėjas Aleksandras laiko edukacine aikštele, kurioje jis realizuoja prisiimtą tikrojo grožio žinovo misiją; čia jis puoselėja grožį ir harmoniją kasdieniame gyvenime, supančioje aplinkoje, interjere, santykiuose, ugdo rafinuotą skonį.
Jis svajoja padaryti dar labai daug, parašyti ne mažiau kaip dvidešimt knygų, apipavidalinti daug parodų, perskaityti paskaitų ir organizuoti meistriškumo pamokas visuose pasaulio kampeliuose, įsteigti Rusijoje ir Lietuvoje Mados muziejus.
„Aš baisus darboholikas, važinėju po pasaulį kaip arklys be kamanų, tačiau svajoju būti dar labiau reikalingu – kaip Rostropovičius, pavyzdžiui, arba Nurijevas, Diagilevas“. Norisi tikėti, kad Aleksandras Vasiljevas dar ne vienerius metus pasiaukojančiai tarnaus grožiui.
Lietuviškos šaknys
Ypatingus sentimentus Aleksandras jaučia Lietuvai. Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Vilniuje jis paveldėjo Gulevičių šeimos (pagal motinos liniją) dvarą, kuriame su malonumu užsiima rožių veisimu.
Tai dar vienas netikėtas įžymiojo mados istoriko hobis, į kurį jis žvelgia iš estetinio hedonizmo, gero skonio, grožio pozicijų: atsisiunčia senovines elitines rūšis iš Anglijos, perka caro laikų rožes su nostalgiškais pavadinimais, duotais caro šeimos narių bei kilmingų dvarininkų garbei: „Didžioji kunigaikštytė Marija“, „Didžioji kunigaikštytė Olga“ ir kt.
Aleksandras puikiai jaučiasi Lietuvoje. Taikomojo meno muziejuje ne kartą buvo rengiamos moteriškų suknelių ir aksesuarų parodos, šiuo metu ten veikia teminė ekspozicija „Nuo karo iki taikos“. Anksčiau surengtą parodą „Secesijos mada“ su malonumu aplankė beveik 100 tūkstančių Lietuvos gyventojų ir svečių.
Aleksandras Vasiljevas yra mecenatas ir užsiima aktyvia labdaros veikla. Jis ruošiasi padovanoti Lietuvai neįkainojamą žymių Europos mados namų suknelių kolekciją po to, kai bus baigtas planuojamas Radvilų rūmų dešiniojo sparno remontas ir jame įsteigtas Mados muziejus. Tada Vilniuje atsiras pasaulinio lygio muziejus.
Šiaulietiškas akcentas
Šių metų vasarą Aleksandras Vasiljevas aplankė Frenkelio vilą ir buvo sužavėtas jos interjero, ekspozicijos galimybėmis, puikaus eksterjero autentiškumu. Būtent todėl šiauliečiai gavo unikalią galimybę iki kitų metų balandžio gėrėtis mūsų mieste labai įdomia elegantiškų moteriškų rūbų ir aksesuarų paroda iš asmeninės vintažinės Aleksandro Vasiljevo kolekcijos.
Gruodžio 16 dieną „Saulės“ koncertų salėje įvyks ekskliuzyvinis pusantros valandos truksiantis susitikimas su Aleksandru Vasiljevu.
Vassillev.com.ru nuotr.
SENTIMENTAI: Aleksandras Vasiljevas jaučia ypatingus sentimentus Lietuvai, čia rengia parodas, dalyvauja susitikimuose su visuomene.
VINTAŽAS: Parodos „Secesijos mada“ eksponatas iš vintažinių apdarų kolekcijos.