
Naujausios
Šiaulių veidui kurti reikia originalių idėjų
Šiaulietė Audronė Grosienė, pripažinta viena geriausių Lietuvos 2013 metų gidų, vakar pagerbta miesto Savivaldybėje. Meras išgirdo, kokius kampelius gidei gėda rodyti turistams. O kai kuriems kelionių organizatoriams Šiauliai iki šiol yra tik Katinų miestas.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Du pomėgiai suderinti
Audronė Grosienė yra Šiaulių dailės mokyklos mokytoja, laisvalaikį ir atostogas iškeitusi į laisvai samdomos gidės darbą. Taip suderino du savo didžiausius pomėgius: dailę ir istoriją.
„Šiauliuose daug ką galima parodyti, – sakė A. Grosienė merui Justinui Sartauskui, kuris gidei įteikė padėką už miesto įvaizdžio garsinimą. – Vieni keliauninkai, kai pasiūliau apvaikščioti Šiaulius, kurių buvo nematę, sakė: „Koks gražus miestas“. Kitos akys mato tai, ko pats nepamatai.“
Ką gidės akys mato Šiauliuose?
A. Grosienė neslėpė: „Gailiuosi, kad Šiauliuose negaliu parodyti senojo parko, kuris turi tokią turtingą istoriją.“
Gėda turistams rodyti ir Saulės laikrodžio aikštę, nors nori pamatyti garsųjį auksinį „Šauliuką“. Nuo aikštės Ežero gatve link Ch. Frenkelio vilos sukant, vaizdai apverktini.
Turistai įspūdį apie miestą susidaro nuo pat įvažiavimo, nuo pagrindinės gatvės. Šiaulius kertanti Tilžės gatvė nekelia susižavėjimo. Dviračių takai – vėlgi „liūdnas vaizdas.“
„Salduvės piliakalnyje galima būtų įrengti apžvalgos aikštelę – siūlė A. Grosienė. – Piliakalnis vis tiek apgadintas, jo nesugrąžinsi į pradinę būklę.“
Ant „Lapės“ nepyksta
Į klausimą, kaip vertina Viliaus Purono „Lapę“, „Krepšininką“, A. Grosienė atsakė: „Aš ant jų nepykstu, gerbiu Vilių Puroną, nes jis yra idėjų žmogus, o tokį reikia palaikyti.“
Gidės teigimu, nors šie kūriniai sumontuoti iš skardos, bet originali idėja pritraukia žmones.
„Turistai neprašo parodyti „Aušros“ skulptūros, bet prašo parodyti „Lapę“, jos koncepcija pritraukia, o ne meniniai dalykai – žmonės mato gerą idėją“, – sakė gidė.
Šiauliams trūksta tokių objektų, kaip pavyzdžiui, Klaipėdoje mažųjų skulptūrų linija. Ja turistai keliaujantys nuo vienos prie kitos skulptūros patys ieškantys, kur yra vos 20 centimetrų nuo žemės iškilusi peliuko figūrėlė.
A. Grosienės nuomone, miesto veidui kurti reikia originalių dalykų. Kaip buvo sukurtas pėsčiųjų bulvaras – visas „išpaišytas“, su daugybę akį traukiančių akcentų.
„Draugė druskininkietė po dvidešimt metų atvažiavusi į Šiaulius, prašė vieno – parodyk bulvarą, o jį pamačiusi klausė: „Kur tie Šiauliai?“
Šiaulių įvaizdį iš naujo reikia formuoti.
Kauniečiai kelionių organizatoriai, pavyzdžiui, siūlo vienintelę teminę kelionę į Šiaulius – „į Katinų miestą“.
„Parašiau jiems, jog Šiauliai – ir saldainių miestas, ir senamiestį turi sutvarkytą“, – dalijosi savo pastangomis mero viešnia.
Užsienio turistai traukia tik į Kryžių kalną, į miestą neužsuka.
J. Sartauskas sutiko su viešnios pastabomis. Pats apgailestavo, jog bandymas Šiauliams kurti Saulės miesto įvaizdį stringa: „Ir saulės pas mus mažai.“
Šiaulius "prisijaukino"
A. Grosienė – aukštaitė, kilimo nuo Panevėžio, Krekenavos. Į Šiaulius atvažiavo studijuoti dailės, o baigusi studijas gyveno Tauragėje. Į Šiaulius grįžo, vyrui čia gavus darbą
„Penkerius metus Šiauliuose man buvo liūdna, – neslėpė A. Grosienė, „Šiaulių krašto“ klausiama, ar jai pačiai patinka gyventi Šiauliuose. – Eidavau per Šiaulius ir savęs klausdavau: ko aš čia atvažiavau? Dabar tik jau iš kur važiuočiau, į Šiaulius važiuoju namo. Tai jau mano miestas. Pripratau, sūnus atvažiavo čia gyventi, anūkai gimė.“
Ar Šiauliai gali būti patrauklūs jauniems žmonėms?
„Negaliu į tai atsakyti, – teigia mokytoja. – Pati esu toks žmogus, kuris bet kokioje vietoje ras sau darbą. Dalykai kuriuos mėgstu tapo mano profesija ir hobiu. Manau, jeigu jaunimas tokios nuostatos laikytųsi, galima save atrasti bet kur: ar tai Šiauliai, ar Tauragė būtų.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ĮVERTINIMAS: Audronė Grosienė tradiciniame šalies gidų konkurse pelnė 2013 metų Lietuvos geriausio gido vardą.