
Naujausios
Mokyklų perspektyva maišoma lyg „molotovo kokteilis“
Šiaulių miesto taryba audringai svarstė, kaip nuo rugsėjo komplektuoti mokyklas. Gimnazijoms apribojo aptarnaujamas teritorijas. Tačiau nesigilino, kad viena pradinė mokykla jau sprogdinama iš vidaus – dėl direktorei pažadėtos „sriubos lėkštės“.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Pasirinkimas vėl apribotas
Taryboje ketvirtadienį net keli klausimai dėl mokyklų svarstyti po praloštų teismų ir Vyriausybės atstovui reikalaujant keisti anksčiau priimtus sprendimus.
Tarp jų – kad į neformalaus ugdymo įstaigas vėl turi būti priimami vaikai iš rajono. Pakeistas ir prieš mėnesį priimtas sprendimas, jog gimnazijos gali priimti mokinius iš visos miesto teritorijos.
Dabar gimnazijoms apribotos aptarnaujamos teritorijos. Jos rinks mokinius iš progimnazijų, su kuriomis yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartis.
Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė informavo, jog tam gautas Švietimo ir mokslo ministerijos pritarimas.
Juliaus Janonio gimnazija turės vienintelę „donorę“ – „Juventos“ progimnaziją. Didždvario gimnazija rinks mokinius iš trijų progimnazijų. Kitos gali tikėtis mokinių iš keturių ir daugiau progimnazijų. Stasio Šalkauskio gimnazija – rekordininkė. Ją galės rinktis net 7 progimnazijų moksleiviai.
Ne vienas politikas svarstė, ar teisinga riboti mokinių pasirinkimo laisvę? Bet turėjo susitaikyti su Vyriausybės atstovo reikalavimu laikytis teisės aktų nuostatų.
„Atvykstantys iš rajonų į miestą šešiolikmečiai galės rinktis gimnazijas, o miestiečiai – ne,“ – abejojo sprendimų logika politikai.
Vėl skųs?
Vyriausybės atstovas Jonas Novogreckis perspėjo, jog Tarybai vėl gali tekti keisti sprendimą – vien dėl Šiaulių universiteto gimnazijos. Ji yra viešoji įstaiga, todėl gimnazijos aptarnaujamą teritoriją turi nustatyti dalininkų susirinkimas.
Tarybos narys Aurimas Nausėda grasino naujais teismais. Politiko nuomone, klausimas nepateiktas tinkamai.
Priminė, jog jo inicijuoti teismai dėl asocijuotų mokyklų sutarčių naikinimo biudžetui jau kainavo 16 tūkstančių litų.
Teismas išaiškino, jog gali būti sudaromos bendradarbiavimo sutartys dėl ugdymo tęstinumo.
Dabar A. Nausėda reikalavo pirmiausiai teikti „tipines bendradarbiavimo sutartis“. Pasigedo Švietimo skyriaus vaidmens jas sudarant.
„Kodėl nėra sutarties tarp Juliaus Janonio gimnazijos ir Ragainės progimnazijos?“ – piktinosi politikas.
V. Damskienė aiškino, jog sutartis – dviejų mokyklų reikalas. Jeigu atsiras naujų sutarčių, gimnazijų aptarnaujamos teritorijos bus koreguojamos.
„Šiaulių kraštui“ komentuodama sprendimą dėl gimnazijų vedėja sakė: „Iš esmės viskas liko taip pat, tik pavadinta kitaip.“
Oponuojančių politikų teigimu, asocijuotos sutartys leido egzistuoti „mokyklų mafijai“.
Kuo jos skiriasi nuo dabartinių bendradarbiavimo sutarčių? A. Nausėdos nuomone, skiriasi, teismai ne veltui vykę, bet skirtumų „Šiaulių kraštui“ negalėjo įvardyti.
Kaip dalysis pirmokus
Visoms aštuonioms gimnazijoms Taryba nustatė po vienodą pirmųjų klasių komplektų skaičių. Galės rinkti – ne daugiau kaip po penkias pirmokų gimnazistų (devintokų) klases. Juliaus Janonio gimnazija prašė šešių klasių, bet išimtis nepadaryta.
„Mokinių mažėjimo tendencija pasiekė gimnazijas, ir jos nebegali turėti tiek vaikų, kiek norėtų, jeigu norime visas išlaikyti“, – sakė „Šiaulių kraštui“ V. Damskienė.
Optimali laikoma gimnazija su 550 mokinių. Dabar Simono Daukanto gimnazija turi 450 mokinių. Didžiausia yra Juliaus Janonio gimnazija su 748 mokiniais. Po 670 mokinių turi Didždvario, „Romuvos“ gimnazijos.
Pradinėms mokykloms leista rinkti po 2 pirmokų klases. Išimtis padaryta Centro pradinei, kuri turi priešmokyklinukų grupę, ji galės komplektuoti tris pirmąsias klases.
Daugumai progimnazijų leista komplektuoti po tris pirmokų klases. Po keturias – Dainų ir „Juventos“ progimnazijoms, po dvi – Zoknių ir Rėkyvos progimnazijoms.
Atsiras naujų „donorių“
V. Damskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog visoms mokykloms pakanka mokinio krepšelio lėšų. Bet klausimas keliamas dėl aplinkos lėšų, kurios skiriamos iš Savivaldybės biudžeto, naudojimo.
Pasak vedėjos, mokyklų skaičiaus mažinimas – „diskutuotinas“. Yra mokyklų, kuriose mokinių yra mažiau, nei nustatytas minimalus jų skaičius.
Tačiau gali atsirasti naujų „donorių“ kitoms mokykloms. Jau aišku, kad Vijolių vidurinė nuo rugsėjo įgis valstybės finansuojamos regioninės Sporto gimnazijos statusą.
Galės turėti tik sportininkų klases, todėl apie 200 Vijolių vidurinės mokinių turės pereiti mokytis į kitas mokyklas.
Dar viena potenciali „donorė“ – Lieporių pradinė mokykla. Ši mokykla jau sprogdinama iš vidaus.
„Už sriubos lėkštę“
„Šiaulių kraštas“ rašė, jog Lieporių pradinės mokyklos direktorė Danutė Butkuvienė pati inicijuoja jungimąsi su „Rasos“ progimnazija.
Už tokią pertvarką jai yra pažadėta „Rasos“ progimnazijos direktorės kėdė. „Šiaulių kraštui“ tai yra patvirtinęs pats meras Justinas Sartauskas.
Švietimo, kultūros ir sporto komitetas Tarybos posėdžio išvakarėse sulaukė pasipiktinusių Lieporių pradinės mokyklos mokytojų delegacijos.
Mokytojai su klasėmis yra pasirengę išeiti į Gegužių progimnaziją. Tėvai blaškosi ir po kitas mokyklas, mina Švietimo skyriaus slenksčius.
„Rasos“ progimnazija gerokai nutolusi nuo Lieporių pradinės, ne visiems pradinukams būtų patogi pasiekti. Ar jungimo atveju galės likti savo pastate?
Klausimų daug, aistros verda, bet miesto Taryba į mokyklos likimą nesigilino. Niekaip nesureaguota į Tarybos nario Artūro Visocko klausimą: „Kaip reikia vertinti direktorės išdavystę?“
„Už sriubos lėkštę būtų jungiamos mokyklos, – sakė „Šiaulių kraštui“ kitas nepriklausomas Tarybos narys Stasys Tumėnas, pradinių mokyklų išsaugojimo šalininkas. – Ir kiek direktorė sugebės mokinių atsivesti?“
Jo žiniomis, iš Lieporių pradinės į „Rasos“ progimnaziją užpernai ir pernai atėjo mokytis vos po vieną mokinį.
Jono TAMULIO nuotr.
INICIATYVA: Lieporių pradinės mokyklos direktorė Danutė Butkuvienė pati ardo savo mokyklą, nepaisydama bendruomenės nuomonės.
NUOSTATA: Tarybos narys Aurimas Nausėda mano, jog ne veltui inicijavo teismus dėl asocijuotų mokyklų, nors iš esmės sugrįžtama prie to paties – tik po kita vėliava.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SPRENDIMAI: Švietimo skyriaus vedėjai Violetai Damskienei pastaruoju metu vis tenka siūlyti keisti anksčiau priimtus Tarybos sprendimus.