Šokantys vyrai – nykstanti rūšis

Šokantys vyrai – nykstanti rūšis

Šokantys vyrai – nykstanti rūšis

Iš Šiaulių kilęs nusipelnęs sportinių šokių treneris, ilgametis Lietuvos sportinių šokių federacijos viceprezidentas 58 metų Virginijus Visockas sako, kad dabar šokantys vyrai nyksta ir moterims tenka į šokių aikšteles juos vilioti įvairiausiais būdais.

Justina DIKŠAITĖ

justina@skrastas.lt

Partneris vienam vakarui

Tuometiniame Lietuvos konservatorijos Klaipėdos fakultete liaudies šokio specialybę V. Visockas baigė kartu su žmona Aušrele ir prieš 30 metų Vilniuje įkūrė sportinių šokių klubą „Ratuto“.

„Vaikų susirenka įvairiausio amžiaus, moterų – irgi. Tačiau su vyrais – tikra bėda. Juos reikia ir kalbinti, ir vilioti“, – šypsojosi pašnekovas.

„Visai neseniai viena klubo lankytoja įsigudrino sumokėti partneriui, kad tik jis su ja šoktų. Nupirko jam abonementą. Vyras atėjo, valandą pašoko su ja ir išėjo į greta esančią salę – pasirodo, už kitą valandą šokio su juo yra sumokėjusi jau kita vilnietė“, – pasakojo treneris.

Tokių vyrų V. Visockas nedrįso vadinti „kazanovomis“ ar „verslininkais“, nors pripažino, kad jie nekvailai elgiasi – nemokamai pajuda, raumenukus paaugina: „Kuo ne verslas? Bet reikia džiaugtis, nes tikrai liūdnai atrodo, kada vienos moterys imituoja porinius šokius“.

Tokia pati problema yra ir su pačiais mažiausiais šokėjais, kuriuos šokti skatina tėvai, už tai pažadėdami nupirkti įvairiausių žaislų ar daiktų. „Dažniausiai talentingiausi šokėjai yra itin judrūs ir neturi kantrybės klausytis patarimų. Prieš varžybas blaškosi ir pritingi repetuotis, todėl jų šokių partnerėms tenka juos primygtinai šaukti ar prašyti į aikštelę“, – pasakojo šokių profesionalas.

Vilioja ir gražios partnerės

Patį V. Visocką į šokius patraukė graži šokių mokytoja.

„Lankiau muzikos mokyklą, grojau trombonu, tačiau kai mokiausi 9-oje Šiaulių Aukštabalio vidurinės mokyklos klasėje, šokius pradėjo mokyti labai graži ir jauna pramoginių šokių mokytoja Genovaitė Zmailienė. Iš karto ja susižavėjau ir pradėjau mokytis šokių“, – šypsojosi šokėjas.

Pasak trenerio, vyrus šokti motyvuoja dailios partnerės. Vyras ant parketo moterį pamato naujai: pasitempusią, pasipuošusią suknele ir šukuosena.

„Matydami gražią partnerę vyrai nejučia patys pasitempia, užsinori mokytis šokti, tampa galantiškesni. Matau, kaip akyse vyrai keičiasi ir laisvėja“, – sakė V. Visockas.

Vienas penkiasdešimtmetis susižavėjo šokio plastika ir panoro pats išmokti. Sąsiuvinyje braižėsi šokių schemas, užsirašinėjo žingsnelių pavadinimus. „Išmoko, – atsiduso V. Visockas. – Tačiau kitiems vyrams galiu patarti šokiais susidomėti, kiek įmanoma anksčiau, nes bėgant metams žmogaus koordinacija prastėja. Net keturiasdešimtmečiui sakai suktis į dešinę, o jis "varo" į kairę“.

Tikrosios priežastys

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Lietuvoje mažėja gabių šokėjų, ypač vyrų, V. Visockas įvardija tikrai ne tingulį, bet per didelius aukštųjų mokyklų reikalavimus stojantiesiems.

„Net kolektyvas „Žuvėdra“ šiandien yra ties tokia riba, kad neaišku, ar dar galės tęsti sportinį kelią, kadangi kėlė be proto didelius reikalavimus norintiems studijuoti šokius“, – sakė treneris.

Jis supranta, kad jei stojantysis turi tik hiphopo ar klasikos pradmenis, bet jo sportinių šokių įgūdžiai yra maži, neužtenka tik daug treniruotis.

„Dabar bet kurioje sporto šakoje, ypač reikalaujančioje geros koordinacijos (šokiai, akrobatika, gimnastika, dailusis čiuožimas), patariama vaikus pradėti lavinti nuo 3 metų“, – sakė šokių treneris. Tačiau net gerai šokantys stojantieji būdavo pavaromi šalin, o mokamos šokių studijos ne visiems įkandamos – 11 000 litų per metus.

Buvę šokėjai – geresni krepšininkai

V. Visockas ne kartą šokio mokė vaikinus, kurie perėjo į krepšinio ar futbolo treniruotes ir ten pasiekė rezultatų.

„Šokėjus labai ima futbolininkai ir krepšininkai. Taip jau yra, kad šokiai vysto žmogaus koordinaciją. Šokėjas išmoksta „matyti nugara“ ir tai praverčia sporto aikštelėje, padeda orientuotis, – teigė V. Visockas, – 10–11 metų vaikai iš šokių perėję į krepšinį iš karto pralenkia senbuvius ir treneriams būna atradimas. Juk įtemptas 1,5 minutės šokis prilygsta nubėgtam kilometrui, tad šokėjai yra ištvermingi ir raumeningi“.

V. Visockas vardijos ir kitus šokio pliusus: išugdo taisyklingą laikyseną, per savo vestuves ir pobūvius žmogus moka sušokti valsą ar kitą klasikinį šokį, išsiugdo grožio pojūtis ir poreikis.

„Garantuoju, kad 50 procentų buvusių šokėjų dabar iš to yra susikūrę verslą, nes matė visą šokių virtuvę, o šokių trenerio licencijavimo Lietuvoje nėra. Bet kas gali pasisamdyti šokių trenerį ir įkurti šokių klubą. Klubo vadovu gali būti net šokti nemokantis žmogus“, – paaiškino V. Visockas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MOTYVACIJA: Pramoginių šokių treneris Virginijus Visockas sako, kad moterys vyrus į šokių aikštelę jau vilioja ir pinigais.

PAMAINA: Berniukus šokti skatina tėvai, tačiau šokių besimokantys vyresni vyrai – retenybė.