Valdžia bėga nuo dalgio

Valdžia bėga nuo dalgio

Valdžia bėga nuo dalgio

Šiaulių miesto savivaldybė užsimojo įkurti naują viešąjį parką: Pramonės įdomybių parką ar kokį kitą – neaišku. Paskelbtų idėjos konkursą ir už atsakymą paklotų 50 tūkstančių litų. Tokie užmojai stebina ne vieną, nes esamuose parkuose Savivaldybė nesukrapšto pinigų nė žolei nupjauti.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Idėja yra, bet reikia idėjos

Pernai dizaineris Vilius Puronas iškėlė idėją kurti pramonės įdomybių parką buvusio „Elnio“ fabriko teritorijoje. Pramonininkai šią idėją palaiko žodžiu ir raštu.

Savivaldybės administracija, nuo šios idėjos atsispyrusi, prašo Tarybos palaiminimo skelbti naujo viešojo parko idėjos konkursą. Bet nebeaišku, kokį parką norima kurti ir kurioje miesto vietoje.

Konkursas esą atskleistų naują parko pavadinimą, vietą ir temą.

Tarybos nariams aiškinamajame rašte rašoma, jog „parke galima būtų įrengti Įvaizdžio darbo grupės rekomenduojamus eksponatus (pvz., meninių plenerų, studentų ir kitų visuomenininkų darbus ar įvairias ilgalaikes instaliacijas).“

Apie pramonės įdomybių parką nėra nė žodžio.

Rasa Budrytė, miesto vyriausioji architektė, Tarybos komitetuose tik aiškino, kad „gal nereikėtų apsiriboti pramonės įdomybių parku“.

Jos teigimu, naujas parkas „gali būti naujuose plotuose, gali būti ir esamose erdvėse“. Svarbu, kad būtų orientuojamasi į inovatyvias idėjas, išliekamąją vertę turinčias ilgalaikes ekspozicijas ir panašiai. Pagrindinis tikslas – kad Šiauliai išsiskirtų iš kitų miestų.

Pinigai – 50 tūkstančių litų – numatyti šių metų biudžete. Reikės premijuoti konkurso laimėtojus. Bet, anot R. Budrytės, – išlaidų eilutė „labai nekonkreti“. Todėl reikia „politinės valios“.

Nebėra svarbesnių darbų?

„Šovė kažkam į galvą parką kurti, o strateginiame plane ar numatyta?“ – klausė architektės Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas.

Išgirdę neigiamą atsakymą, šio komiteto nariai be diskusijų nepritarė parko idėjos konkursui.

Miesto ūkio ir plėtros komitete suabejota, ar nėra svarbesnių darbų.

„Koks to parko tikslas? Neaišku nei ką, nei kodėl kursime? – reagavo politikai. – Baltų vienybės parko idėja buvo – numirė. Kodėl neskelbiamas konkursas dėl Prisikėlimo aikštės sutvarkymo idėjos?“

„Manau, jog naujo parko kūrimas yra perteklinis, kai tiek nesutvarkytų erdvių turime, – sakė „Šiaulių kraštui“ Vidmantas Japertas, komiteto pirmininko pavaduotojas. – Idėjas generuoti reikia, bet pirmiausia turėtume esamus parkus tvarkyti.“

Iš iniciatyvos liks bendrinė idėja?

„Viliaus Purono idėją palaikėme, nes akivaizdu, kad pramonės įdomybių parkas buvusio fabriko teritorijoje taptų traukos centru, suteiktų miestui išskirtinumo, – sakė „Šiaulių kraštui“ Arūnas Rupšys, Šiaulių pramonininkų asociacijos viceprezidentas. – Ypač kad su ta teritorija nelabai žinoma, ką daryti.“

V. Purono idėja pramonininkams patiko, nes yra visiškai aiški. Buvusio fabriko teritorija su pramonės istorija siejasi. Be to, šalia natūraliai jau kuriasi traukos zona – Talkšos ežero pakrantė tvarkoma, greta – Ch. Frenkelio vila.

Su įmonėmis net aptarta, ką galėtų eksponuoti – per netikėtą prizmę jos pristatytų pramonės veiklą.

„Viešojo parko idėja gal ir gera, o kas ten bus – medžiai, kokie akcentai?“ – svarstė pramonininkų atstovas.

Jis pabrėžia, jog parkų mieste yra ne vienas, o kalbėti reikia apie traukos zonas, kurios galėtų atsirasti.

„Kad miestiečiams būtų patogu, įdomu, kad turėtų atrakcijų, – sakė A. Rupšys. – Bet kad neišeitų taip: jeigu yra iniciatyva, tai ją bandoma padaryti bendrine, ir po to – nieko nebeišeina. Jeigu kalbėsime tik apskritai, tai kalbomis viskas ir pasibaigs.“

„Dalgiu pirmiausia reikia pasidarbuoti“

Menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, kuris yra Savivaldybės Įvaizdžio kūrimo darbo grupės narys, valdininkų keliamą naujo parko idėją laiko „bėgimu nuo pribrendusių darbų“.

„Kiek pamenu, Įvaizdžio komisijos nariai vienbalsai pasisakė: visų pirma miesto valdininkams reikia išspręsti žolės pjovimo problemą parkuose, o ne kurti novatoriškas idėjas, – sakė V. Kinčinaitis. – Tiesa, pirmininkė vicemerė Danguolė Martinkienė nebuvo patenkinta.“

Miesto parkuose akį badančių neatidėliotinų darbų yra daugybė. Savivaldybė keliolika metų žolės parkuose nenusipjauna.

„Pirmiausia dalgiu reikia pasidarbuoti, o po to idėjas kelti“, – teigė V. Kinčinaitis.

Jis pabrėžia, jog miesto įvaizdis kuriamas paprastai – miestas turi būti patogus, saugus ir jaukus miestiečiams ir svečiams. Parkai – svarbiausia miesto įvaizdžio dalis. Bet jokio jaukumo parkuose nėra.

Centrinis parkas – baisus, chaotiškas. Naujos „karstyklės“ disonuoja su senomis parko griuvenomis, vasaros estrada baisi, už jos beviltiška dykvietė, statybos – griuvenos.

Valdžia bijo pamatyti tikrovę

„Parke sukurta klaiki antisanitarinė zona, – piktinosi V. Kinčinaitis. – Sutvarkytų, medžius išretintų, apsėtų žole, kad šeimos su vaikais galėtų išeiti pasivaikščioti, nesibaimindamos, kad koks surūdijęs „velnio ratas“ neužgriūtų. Tai būtų pats geriausias sprendimas – ir be jokių idėjų.“

Jis stebisi, kad nepajėgiama nusistatyti realaus santykio su tikrove, pasižiūrėti, kas yra prieš akis. „Fantazuojame, kad išvengtume susidūrimo su tikrove. Tai – miesto valdžios bėda. Jeigu apsižvalgytų, tai pajustų, kiek ko yra nepadarę ar padarę ne taip. Bet tai juos traumuoja, todėl ir reikalauja iš miesto kultūrininkų, ekspertų utopinių idėjų“, – sakė V. Kinčinaitis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

INICIATYVA: Šiauliečiai visuomenininkai, kol miesto valdžia svaigsta naujo parko idėja, bet nesugeba tvarkyti esamų, patys surengė talką centriniame parke.

PASIŪLYMAS: Virginijus Kinčinaitis, menotyrininkas, Įvaizdžio kūrimo darbo grupės narys: „Pirmiausia valdininkams reikia su dalgiu parkuose pasidarbuoti, po to idėjas kelti.“

Jono TAMULio nuotr.

POLITIKA: Rasa Budrytė, miesto vyriausioji architektė, naujo parko idėją pristatinėja politikams ir laukia „politinės valios“ konkursui skelbti.