Auksiniai kiaušiniai – darželinukų stalui

Auksiniai kiaušiniai – darželinukų stalui

Auksiniai kiaušiniai – darželinukų stalui

Šiaulių miesto kai kurie lopšeliai-darželiai perka produktus tokiomis kainomis, kokių rinkoje nelabai rasi. Už kiaušinius moka net po 79 centus. Šalia veikiantis Ginkūnų paukštynas juos gali pasiūlyti perpus pigiau. Tačiau paukštynas į viešuosius pirkimus nekviečiamas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Tikrinimai – po skandalingos suvestinės

Lopšeliai-darželiai dėl maisto produktų viešųjų pirkimų Savivaldybės auditorių didesnio dėmesio susilaukė po sudarytos pirkimų sutarčių suvestinės.

„Šiaulių kraštas“ rašė, jog pernai pirmą kartą sudarius tokią suvestinę pakvipo skandalu.

Paaiškėjo, jog panašų skaičių vaikų maitinantys darželiai su tuo pačiu tiekėju yra suderėję  labai skirtingas sumas. Skirtumas sudarė net iki 100 tūkstančių litų.

Dėl tokios situacijos Savivaldybės Centralizuoto audito skyrius pernai tikrino tris darželius, šiemet – taip pat tris.

29 miesto lopšeliai-darželiai pernai iš viso maisto pirkimų sutarčių buvo sudarę beveik už 5 milijonus litų. Apie vieną milijoną litų kloja Savivaldybės biudžetas – už socialiai remtinų vaikų maitinimą. Likę milijonai – tėvų pinigai.

Pusė miesto darželių pernai visus produktus pirko iš vieno ir to paties tiekėjo – UAB „Senosios eglės“. Iš likusių tik penki lopšeliai-darželiai pirko atskiras produktų grupes iš kelių tiekėjų, tarp jų – gamintojų.

Viešieji pirkimai daugiausia rengti apklausos būdu.

Kriminalo lyg ir nėra

Pernai Savivaldybės auditoriai tikrino lopšelius-darželius „Salduvė“, „Coliukė“, „Žiburėlis“  dėl vaikų maitinimo ir maisto produktų viešųjų pirkimų sutarčių.

Šiemet tikrinta, kaip maisto produktų viešuosius pirkimus vykdo lopšeliai-darželiai „Ąžuoliukas“, „Klevelis“, „Dainelė“.

Marija Vaišvilienė, Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog tik „Dainelėje“ nenustatyta jokių neatitikimų viešųjų pirkimų reikalavimams.

„Aiškinomės, kodėl vieni darželiai perka produktus už žymiai didesnes sumas, nei panašų skaičių vaikų turintys kiti, bet kriminalo kaip ir nėra, – sakė M. Vaišvilienė. – Sudaro sutartis išpirkti produktų už 160 tūkstančių litų, bet tiek neišperka. Todėl realiai išleidžia mažiau pinigų.“

Dauguma tikrintų darželių perka produktus apklausos būdu, pasikviesdami tris tiekėjus, išsirenka juos pagal mažiausią pasiūlymo kainą. Pirkimų neskelbia per Centrinę pirkimų organizaciją (CPO), negarsina ir savo tinklalapiuose. Skaido pirkimus pagal maisto produktų grupes. Bet vis tiek visus produktus perka iš to paties tiekėjo.

„Tik vienas iš tikrintų darželių skelbė pirkimą per CPO, kvietė gamintojus ateiti, bet vis tiek atėjo tiekėjai tarpininkai, – sakė M. Vaišvilienė. – Išsirinko tą patį tiekėją. Bet nebuvo pigiau nei anksčiau.“

Blogas planavimas augina sumas

Didžiausia problema vedėja įvardijo blogą pirkimų planavimą. Neteisingai suplanuojami produktų kiekiai, nors nuo jų priklauso tiekėjų pasiūlymų kaina, pagal kurią atrenkamas laimėtojas.

„Patys neapskaičiuoja planuojamo pirkimo verčių, o pradeda pirkimą. Tada už kiek tiekėjas pasiūlo, už tiek perka, – sakė M. Vaišvilienė. – Planuoja žymiai didesnius maisto produktų kiekius, nei paskui nuperka, ir taip išaugina sutarčių vertes“.

Nustatyta atvejų, kai prie sutarčių net nepridedamas perkamų produktų sąrašas, nors toks priedas privalomas. Vienų suderėtų produktų perkama mažiau, kitų žymiai daugiau.

Vienas iš tikrintų darželių pernai per 10 mėnesių glaistytų sūrelių planavo pirkti 10 kg, nupirko 89 kilogramus, bananų planavo pirkti 25 kg, nupirko 510 kg.

Grietinės planavo pirkti 300 kg, nupirko 458 kg. Kiaušinių planavo pirkti 8500, nupirko 9370.

„Virėjos myli vaikus“

Patikrinę, kaip organizuojamas vaikų maitinimas, auditoriai nustatė ir suvartojamų produktų neatitikimo valgiaraščio normoms atvejų.

„Virėjos myli vaikus, – komentavo M. Vaišvilienė. – Įdeda į valgius produktų daugiau, nei priklauso. Kiek vaikai iš tiesų jų gauna, turėtų tikrinti Veterinarijos ir maisto tarnyba.“

Pavyzdžiui, pernai viename darželyje per dešimt mėnesių mėsos buvo sunaudota 194 kilogramais daugiau, negu priklausė suvartoti pagal patvirtintas normas, žuvies – 52 kilogramais daugiau.

Suvartotų kiaušinių kiekiai tikrinti pagal atskiras dienas. Nustatyta, jog vieną dieną suvartota 53 kiaušiniais daugiau, nei reikėjo pagal maitinimo normas, kitą – 43, o trečią – net 72 vienetais daugiau.

Auditoriams aiškinta, jog kiaušiniai yra „lengvesni“ – esą sveria mažiau nei atitinkamo standartinio dydžio kiaušiniai turėtų sverti, todėl jų suvartoja daugiau.

Perkama auksinių kiaušinių

M. Vaišvilienės teigimu, produktų kainų kontrolė taip pat didelė problema. Sudera vieną kainą, perka už kitą. Yra mokamos ir nerealios kainos.

„Nustatėme, kad kiaušinius perka už žymiai didesnę nei rinkos kainą, – sakė M. Vaišvilienė. – Tiekėjas pasiūlė ir moka už vieną kiaušinį 79 centus. Nėra prekybos centruose tokių kiaušinių, o darželiai perka.“

Vaisių daržovių kainos nediferencijuojamos pagal sezoną.

Žiemą vasarą, pavyzdžiui, vienas darželis bulves perka  už 1 litą 90 centų, svogūnus – už 2 litus 90 centų. Už šviežių agurkų kilogramą ištisus metus moka – 8 litus 90 centų, o pomidorų – 8 litus 20 centų.

„Dabar jau ir žiemą tokių brangių pomidorų nebėra, – sakė M. Vaišvilienė. – Išsirenka bendrą produktų paketą pagal pasiūlytą mažiausią kainą, o kad jame yra kainų, kurios viršija rinkos kainas, nežiūri.“

Jeigu pirkimo sąlygose būtų nurodoma siūlyti daržovių kainą pagal sezonus, tiekėjas privalėtų tą daryti. Bet darželių direktorės aiškina, kad tiekėjai pasiūlymuose vis tiek pateikia vidutines kainas.

Kiaušinius yra galimybė išskirti į kitą  pirkimą.

Bet auditoriams aiškinta, jog „gamintojai neatsiliepia“.

Centralizuoti nebeskubama

Pernai Savivaldybės politikai buvo užsimoję centralizuoti viešuosius maisto pirkimus. Bet svarstymai yra pritilę.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Algimantas Beinoravičius „Šiaulių kraštui“ teigė, jog pirkimų centralizuoti nebesiūloma.

Jo nuomone, tikrintuose darželiuose, „klaidos ne esminės, o šiurkščių pažeidimų nerasta“. Be to, pirkimus jie vykdę ankstesniais metais.

O po rekomendacijų, kaip vykdyti viešuosius pirkimus ir reikalavimo viešinti juos per CPO, nauji pirkimai darželiuose, direktoriaus pavaduotojo žodžiais, „jau buvo atlikti normaliai“.

„Vieni naujas sutartis sudarė prieš naujus metus, kiti šių metų pradžioje, ir iš esmės jau pirko pigiau, – teigė A. Beinoravičius. – Bus sutaupę iš viso apie 600 tūkstančių litų lėšų.“

Tik aštuoniems darželiams dar nesibaigę sutarčių su tiekėjais terminai.

„Jeigu maisto produktų pirkimus centralizuotume, tai reikia ir buhalteriją centralizuoti, ir visus pirkimus: ne tik maisto, bet ir elektros, ryšių paslaugų, – svarstė A. Beinoravičius. – Jeigu įstaigų vadovai susiimtų, geriau pirkimus planuotų, tai patys puikiausiai gali juos vykdyti.“

Direktorės problemos neįžvelgia

Regina Usonienė, „Ąžuoliuko“ lopšelio-darželio direktorė, „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog daugiau produktų pirkti suplanuojama dėl vienos priežasties – norima turėti platesnį asortimentą.

„Norime pirkti ir kokybiškesnius – ne už mažiausią kainą produktus“, – sakė direktorė.

Ji tikino, jog dėl kainų su tiekėju deramasi. Pagal sutartį yra numatyta, jog tiekėjas gali kainą didinti 5 procentais, jeigu keičiasi rinkos kainos. Bet pavykę jas ir sumažinti.

„Buvo ir pas mus auksiniai kiaušiniai – už 69 centus, bet dabar nusiderėjome, valgome už 49 centus“, – sakė R. Usonienė.

„Klevelio“ lopšelio-darželio direktorė Adelija Motejūnienė aiškino, jog auditoriai įstaigai neturėjo didesnių pastabų.

„Tik kainas surašėme be PVM, o tiekėjui mokėjome su PVM ir gavosi skirtumas“, – sakė direktorė.

Kodėl keliama planavimo problema, ji nė nesupranta. Jeigu sutartyje nebus kokio produkto, jo negalima bus pirkti, o norima įvairesniais produktais vaikus maitinti.

„Perkame gal ir brangiau, bet produktai atitinka visus kokybės reikalavimus, – tikino direktorė. – Tėvų įmokų užtenka, o jeigu matome, kad pinigų sutaupome, tai iš karto imame užsakyti brangesnį produktą. Valgome nebe kiaulieną, o jautieną, perkame sultis, o ne atskiestą sulčių gėrimą, vaisius. Ar tai blogai?“

Aprūpintų, tegu tik kreipiasi

Ginkūnų paukštyno direktorė Angelė Kavaliauskienė, išgirdusi, kokiomis kainomis Šiaulių darželiai perka kiaušinius, stebėjosi: „79 centai – tokia kiaušinio kaina dabar yra kažkas nerealaus.“

Ginkūnų paukštynas tiekia kiaušinius Šiaulių ligoninei, Vaikų globos namams, Sanatorinei mokyklai. Darželiai, dirketorės teigimu, niekada nėra kvietę dalyvauti viešųjų pirkimų apklausose.

„Šiaulius aprūpinti galėtume 100 procentų, – tikino paukštyno vadovė. – Esame sudarę sutartis tiekti kiaušinius po 30–35 centus. Sąžinė neleidžia daugiau prašyti, kai į prekybos centrus vežame po 25 centus.“

Jono TAMULIO nuotr.

KAINA: Šiauliuose yra lopšelių-darželių, kurie moka tiekėjui 79 centus už vieną kiaušinį, o virėjos per dieną sugeba įmušti į blynus ir kitus patiekalus net 72 kiaušiniais daugiau, nei reikia pagal normas.

PLANAVIMAS: Marija Vaišvilienė, Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja, teigia, jog maisto produktų pirkimai kliūna nuo pat jų planavimo: „Planuoja per didelius kiekius, neapskaičiuoja patys pirkimo verčių, o tada už kiek tiekėjas pasiūlo, už tiek ir perka.“