
Naujausios
Kiaušinius galima marginti ir grąžtu
Kelmiškis Marius Bajorūnas kiaušinius margina grąžtu su odontologiniais antgaliais: graviruoja nuo pasakų personažų iki komiškų scenų. Automobiliniais dažais nupurkšti originalūs kiaušiniai – ne tik Velykų atributas, bet ir padėkos ar meilės simbolis.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Sunku rasti tinkamą kiaušinį
Prieš maždaug penkerius metus jis ieškojo įdomios veiklos. Internete pastebėjo profesionalų graviruotus kiaušinius. Jie kiaušinius graviruoja brangia, kelis ar net keliolika tūkstančių litų kainuojančia odontologų įranga.
Kelmiškiui šovė mintis surasti pigesnę alternatyvą – graviravimo įrankių komplektą atrado elektros prekių parduotuvėje vos už 60 litų. Dabar pirmasis graviravimo įrankis sugedęs, menininkas įsigijo modernesnį.
M. Bajorūnas pasakoja, jog profesionalai daugiausiai naudoja stručio kiaušinius, kurių lukštas labai stiprus, didelis plotas paveikslams.
Jis išsiaiškino, jog Lietuvoje jie labai brangūs. Internete rado skelbimų, kuriuose vieno kiaušinio kaina nuo 50 iki 100 litų. Teko tenkintis vištų kiaušiniais. „Kiaušinius vis tiek šeimoje vartojame, todėl lukštai nieko nekainuoja“, – šypteli.
Vienas iš sudėtingiausių dalykų – rasti tinkamą graviruoti kiaušinį. Parduotuvėje vyras apžiūri lukštą, kad paviršius būtų kuo lygesnis, be „apgamų“. Dažniausiai atidžiau apžiūrėjus prieš šviesą matosi plonesnio lukšto dėmės. Graviruojant toks lukštas lūžta.
„Nežinau, gal vištas prastais pašarais šeria, kad lukštai tokie prasti... Geriausi – kaimiški kiaušiniai, nes vištos su maistu gauna daugiau kalcio“, – pasakojo M. Bajorūnas.
Purškia automobiliniais dažais
Pirmiausia M. Bajorūnas ploniausiu turimu antgaliu pragręžia vos matomą skylutę, kitoje pusėje – kiek didesnę, 4-5 milimetrų skersmens, pro kurią išpučia visą kiaušinio turinį.
Pusė kiaušinio plona vandens srovele pripildoma vandens ir praskalaujama. Taip pasišalina nereikalinga vidinė prie lukšto prikibusi plėvelė.
„Jei kiaušinis nenupurškiamas dažais, jo nebūtina džiovinti, tačiau jei darbas vyksta su dažytu kiaušiniu, jį reikia nuplauti indų plovikliu. Lukšto paviršiuje būna riebalų, dėl kurių gali netolygiai pasidengti dažų sluoksnis“, – niuansus dėsto graviruotojas.
Ištobulinęs technologiją vyras kiaušinius pirmiausia tolygiai nupurškia automobiliniais dažais, džiovina apie dvi paras. Tada graviruoja norimą paveikslą. Nuspalvintame lukšte paveikslas išryškėja kur kas gražiau.
Vištos kiaušinis – ne trapus
M. Bajorūnas sako, jog gražiai piešti nemoka, paveiksliukus darbui randa internete. Ne visi piešiniai tinkami graviruoti, nes sumažinus iki reikiamo dydžio jų nebesimato.
Norimas piešinys atsispausdinamas ant popieriaus. „Saulute“ įkerpa keletą linijų, kad plokščią paveiksliuką su kuo mažesnėmis piešinio paklaidomis ir iškraipymais priklijuotų prie kiaušinio paviršiaus.
Klijuoti naudoja popieriui skirtus klijus, nes vėliau reikia nuplėšti trafaretą. Menininkas atkreipia dėmesį, jog klijams apdžiūvus per mažai, jie kartu su popieriaus dulkėmis apsivelia ant grąžto antgalio, o visiškai pridžiūvus sunku nulupti popierių.
Graviruodamas ant lukšto vaikinas pasižymi pagrindines piešinio linijas, po to peiliuku popierių pašalina. Neaštriu peiliuku dar neišgraviruotas kiaušinio paviršius nesibraižo, visiškai nepridžiūvę klijai nenuima dažų sluoksnio.
„Labai aštrius ir įvairių formų skalpelius, peilius (atradau filmuotoje medžiagoje internete) japonai naudoja stručio kiaušiniams skaptuoti, dekoruoti. Pats įsitikinau, kad ir vištos kiaušinio lukštas nėra toks trapus, kaip galvojau“, – sakė M. Bajorūnas.
Odontologiniai įrankiai
Nenaudojant kiauro rašto, galima graviruoti ir virtus kiaušinius. Su vienu iš savųjų darbų M. Bajorūnas paeksperimentavo, pripildamas šlapio žvyro ir užlipdydamas skylutę vašku. „Tikrai keista laikyti rankose tokio svorio kiaušinį“, – šypteli jis.
Pasak M. Bajorūno, užsiimant tokia kiaušinių marginimo technika, reikia turėti daug laisvo laiko ir kantrybės, o rankų įgūdžiai atsiras vėliau. Profesionalai sugeba padaryti nuotraukos kokybės nublankstančius šešėlius. Tai priklauso ir nuo naudojamos aparatūros, ir nuo vienam piešiniui skiriamo laiko.
Papildomų antgalių graviruotojas siūlo ieškoti juvelyrinėse, odontologinių reikmenų parduotuvėse. Paskutinį kartą reikiamą antgalį Mariui padovanojo odontologė. Nudilę antgaliai jos darbui nebetinkami, o kiaušinių graviruotojui – kaip tik. Savo komplekte jis turi antgalių, skirtų stiklo bei medžio darbams, tačiau jų kol kas nenaudoja.
Sunkiausia menininkui baigtus darbus gražiai nufotografuoti. Jis yra padaręs keletą gana sudėtingų darbų, kurių priešinys apima apie 2/3 kiaušinio paviršiaus ploto. Jo manymu, gražiausiai šie kiaušiniai atrodytų nufilmuoti.
Nuo augalų iki giltinės
Tarp daugiau nei 250 išmargintų kiaušinių yra įvairiausių piešinių, užrašų. Pirmieji darbai buvo gana paprasti, Marius iškalė užrašus „Ačiū už šypseną“, pavaizdavo stilizuotą televizorių, ekrane skelbiantį „Labas iš Kelmės“, įvairūs užrašai gotikiniu šriftu. Kiaušinis su užrašu „Sodra“ ir merginos vardu – dovana įstaigos darbuotojai, kuri maloniai aptarnavo.
Kiaušino lukštas M. Bajorūnui – tarsi popieriaus lapas. Ant lukštų išgraviruoti gyvūnai, drakonai, vabalai, pasakų personažai, Zodiako ženklai, komiškos scenos, augalai, pusnuogė mergina.
Vienu sudėtingiausių darbų kelmiškis vadina jubiliejinį 100-ąjį kiaušinį, skirtą TV serialui „Sons of Anarchy“. Kol ant žąsies kiaušinio išgraviravo smulkių detalių piešinį – giltinę su dalgiu, užtruko trejetą dienų.
Kiaušinius jis dažniausiai dovanoja draugams. Kelis pavyko parduoti užsienyje po 15 dolerių. Žmonės iš Ispanijos, Graikijos jį atrado internete.
Vyras bandė dekoruotais kiaušiniais prekiauti internetinių aukcionų ir elektroninės prekybos svetainėje, bet prekyba nepasiteisino – išlaidos viršijo pajamas. Dabar dažniausiai gamina kiaušinius pagal užsakymą.
„Žmonės kartais pernelyg siaurai galvoja apie kiaušinių dekoravimą. Pritaikius tinkamą piešinį, juos galima dovanoti kaip meno kūrinius ne tik Velykų, bet ir Valentino dienos, Kalėdų, gimtadienio ir kitomis progomis“, – įsitikinęs M. Bajorūnas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SISTEMA: Graviruojant kiaušinius reikia daug laiko, kantrybės ir juvelyrinio kruopštumo – piešiniui sukurti Marius Bajorūnas naudoja grąžtus su odontologiniais antgaliais.
PIEŠINIAI: Piešinius perkeliamus ant kiaušinių lukštų autorius randa internete, juos atitinkamai sumažina pagal mastelį.
UNIVERSALUMAS: „Žmonės kartais pernelyg siaurai galvoja apie kiaušinių dekoravimą. Pritaikius tinkamą piešinį juos galima dovanoti kaip meno kūrinius ne tik Velykų, bet ir Valentino dienos, Kalėdų, gimtadienio ir kitomis progomis“, – įsitikinęs Marius Bajorūnas.
Asmeninės nuotr.
KŪRINIAI: Ant kiaušinių lukštų išgraviruoti įvairiausi piešiniai.
ŠVENTĖ: Gimtadienio proga sukurtas kiaušinis su animacinio filmuko personažu peliuku Mikiu bei tortu.
IŠŠŪKIS: Šį darbą išgraviruoti užtruko tris dienas: mėgstamam TV serialui dedikuotas kiaušinis.