
Naujausios


Visuomenės iniciatyva
Nepriklausomybės paminklo priešistorė nukelia į 1863 metų sukilimo laikus.
Pasak Šiaulių "Aušros" muziejaus direktoriaus pavaduotojos Virginijos Šiukščienės, grafo Zubovo valdoms priklausiusiame kalnelyje buvo įvykdytos mirties bausmės vienuolikai iš 59 Kauno gubernijos sukilėlių.
Anksčiau minėta vieta vadinosi Ponų kalneliu, po mirties bausmės įvykdymo žmonės ją pradėjo vadinti Sukilėlių kalneliu. Dar XX amžiaus pradžioje kalnelis buvo apleistas, mažai lankomas.
Pirmojo pasaulinio karo metais ant kalnelio šlaito buvo laidojami vokiečių kariai, aplinka sutvarkyta.
Atkūrus Lietuvos valstybę ir pradėjus 1922 metų žemės reformą, Zubovų valdos pradėtos dalyti, kalnelio teritoriją planuota užstatyti namais.
Pasak V. Šiukščienės, visuomenė sukilimo nebuvo pamiršusi. Atsirado iniciatyva sutvarkyti ir įamžinti šią vietą – Sukilėlių kalneliu ėmė rūpintis Lietuvai pagražinti draugijos Šiaulių skyrius.
1926 metais kalnelis buvo perduotas skyriaus žiniai ir visuomenės iniciatyva pradėtas tvarkyti. Nutarta pastatyti paminklą.
Dėl paminklo tartasi su skulptoriumi Juozu Zikaru ("Laisvės" paminklo Kaune autoriumi), bet projektas nebuvo realizuotas dėl nesulygtos kainos. Projektą be atlygio pasisiūlė parengti miesto inžinierius Karolis Reisonas, garsus architektas.
Paminklas buvo skiriamas ne tik sukilėliams, bet ir lietuviams kariams, 1919 metais žuvusiems kovose su bermontininkais: ketinta jų palaikus Sukilėlių kalnelyje perlaidoti iš senųjų kapinių.
Švenčiant Lietuvos valstybės nepriklausomybės 10-metį, 1928 metais Sukilėlių kalnelyje vyko įspūdingos iškilmės, pasodintas Nepriklausomybės sodas.
1930 metais Paminklui statyti komitetas kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją su prašymu leisti statyti "paminklą, žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę".
Paminklas buvo pastatytas 1931 metais, bet atidengtas ir pašventintas tik po ketverių metų. Kelerius metus vyko diskusijos dėl karių palaikų perkėlimo, nes dalis visuomenės tam pasipriešino dėl kalnelyje palaidotų vokiečių. Perlaidojimo minties buvo atsisakyta.
Tai – ypatingos vertės objektas, ne tik nekilnojama kultūros vertybė. Tik reikia jį grąžinti į visuomenės sąmonę, sutvarkyti ir rodyti jam deramą pagarbą. Tai yra mūsų istorijos dalis, labai svarbūs simboliai.
Didžiulės paminklo atidengimo iškilmės vyko 1935 metų gegužės 30 dieną.
"Aušros" muziejaus direktorius Raimundas Balza akcentuoja iškilmių proga pasirašyto akto tekstą: "Iškilmingai pašventintas paminklas žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę, pastatytas 1931 m. Šiauliuose ant sukilėlių kalnelio".
"Visuomeninės iniciatyvos dėka Šiauliuose atsirado paminklas Nepriklausomybei gražioje vietoje. Miesto plėtra vyko sparčiai į vakarinį kraštą, Kuršėnkelio pusę, ten buvo suprojektuotas apskrities administracijos pastatas. Buvo kalbų, kad šalia turi atsirasti ligoninė, bet vėliau šios minties atsisakyta, ji nukelta į Aušros alėjos pabaigą. Pastatytas paminklas atrodė iškilmingai", – pasakoja R. Balza.
Sovietmečiu paminklas buvo transformuotas į valstiečių sukilimo, kovų prieš carizmą. 1957 metais paminklo priekyje primontuota skulptoriaus Antano Dimžlio skulptūrinė kompozicija "1863 m. sukilėliai". Šis sprendimas apsaugojo nuo paminklo nugriovimo.
1969 metais Nepriklausomybės paminklas ir sukilėlių kapas buvo paskelbti respublikinės reikšmės istoriniu paminklu. Nepaisant to, Šiaulių miesto vystymo generaliniame plane buvo numatyta Sukilėlių kalnelio rajone pastatyti daugiaaukščius pastatus.
Sąjūdžio metais iniciatyvą vėl parodė visuomenė: iškelta ir įgyvendinta mintis atkurti Nepriklausomybės paminklo pirminę išvaizdą.
Išsitrynusi atmintis
Pasak R. Balzos, per sovietmetį iš istorinės atminties išsitrynė, kad šis paminklas yra skirtas Nepriklausomybei.
1955–1957 metais nuo paminklo buvo nuimtos metalinės lentos su užrašais "Tiems, kurie žuvo už Lietuvą", "Tėvyne, būk laiminga amžinai" ir sukilėlių pavardėmis. Buvo užmūryti Gedimino stulpai, nuimtas kryžius. Paminklinės lentos pateko į muziejų, kryžius – į Šv. Petro ir Povilo bažnyčią.
1988 metais buvo pagamintos bronzinės plokštės su vienuolikos nužudytų sukilėlių pavardėmis, atkurta simbolika, grąžintas kryžius ir lentos, saugotos muziejuje.
1993 metais paminklinė lenta su užrašu "Tėvyne, būk laiminga amžinai" buvo pavogta, kita lenta grąžinta "Aušros" muziejui. 1997 metais išlietos naujos lentos ir pritvirtintos paminklo priekyje.
2012 metų balandį lentos su sukilėlių pavardėmis pavogtos ir neatkurtos iki šiol – "Šiaulių kraštas" apie tai yra rašęs ne kartą.
"Vėl kilo visuomenės iniciatyva, kurioje aš irgi dalyvavau. Architektas Darius Jakubauskas parengė paminklinių lentų atkūrimo projektą, kaip ir K. Reisonas, savo iniciatyva, be pinigų", – sako R. Balza.
Pagal projektą siūloma grįžti prie 1935 metų lentų varianto – tūrinės raidės – pilko granito, lentos pagrindą padengiant plonu tinko sluoksniu.
Projektas, R. Balzos teigimu, 2018 metų birželio 18 dieną buvo nuneštas ir atiduotas Šiaulių miesto savivaldybei, paveldosaugininkui Mantui Antanavičiui.
Idėjos iniciatoriai kalbėjosi ir su galimais rėmėjais dėl lentų pagaminimo ir apšvietimo įrengimo, anotacinės lentos.
"Iniciatyva padaryta, projektas parengtas ir yra Savivaldybės žinioje. Negali tvarkyti ne savo turto – turi gauti leidimus. Mes darbą padarėme, kol kas nesulaukėme jokio atsako. Lentų nėra, projektas yra", – sako R. Balza. Direktoriaus teigimu, kalbama apie nedidelius pinigus: lentos kainuotų kelis tūkstančius eurų.
Šių dienų aktualija
2002 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Sukilėlių žudynių vieta ir kapai bei Nepriklausomybės paminklas buvo paskelbti kultūros paminklu.
"Paminklas unikalus ir išskirtinis visų pirma tuo, kad yra išlikęs nuo pastatymo pradžios. Kultūros paminklų Šiauliuose turime nedaug, tai – ypatingos vertės objektas, ne tik nekilnojama kultūros vertybė. Tik reikia jį grąžinti į visuomenės sąmonę, sutvarkyti ir rodyti jam deramą pagarbą. Tai yra mūsų istorijos dalis, labai svarbūs simboliai", – sako R. Balza.
V. Šiukščienė primena, kad Šiauliai buvo vienas pirmųjų miestų, suaktualinęs 1863 metų sukilimą. Sukilimas ilgą laiką buvo vertinimas kaip "lenkmečio" – centro valdžios dėmesio nesulaukė, tik vietinės iniciatyvos. Šiauliuose ne tik buvo pastatytas paminklas – 1933 metais "Aušros" muziejus pristatė sukilimui skirtą parodą.
V. Šiukščienė akcentuoja ir dar vieną aspektą: 1863 metų sukilimo istorinė atmintis dabar grįžta per Gedimino kalno radinius.
"Gedimino kalne rastų sukilimo vadų palaikai bus perlaidojami valstybiniu lygmeniu, jų pavardės irgi bus surašytos. Labai svarbus laikas dar kartą apie tai kalbėti. Sukilėlių kalnelyje buvo paminklas konkretiems sukilėliams – su pavardėmis", – sako V. Šiukščienė.
Kalnelyje nužudyti bajorai Paulinas Bagdonavičius, Bronislovas Kvietkauskas, Aleksandras Kučiauskis, Mečislovas Scipijonas, Konstantinas Sungaila; kariškiai Aleksandras Kobilinskis, Andrejus Kuprijenka; valstiečiai Kazimieras Braziulis, Jonas Morkis, Jurgis Pranaitis; miestelėnas Albinas Verbliugevičius.
Laisvei ar Nepriklausomybei?
R. Balzos nuomone, Nepriklausomybės paminklas galėtų būti ideali vieta minėti valstybines šventes.
"Dabar turime iniciatyvą statyti paminklą Prisikėlimo aikštėje. Paminklas Laisvei ir paminklas Nepriklausomybei – sąvokos, kalbant apie valstybės istoriją, yra labai panašios. Pirminiame projekte architektas Vytenis Rudokas irgi yra pateikęs obelisko, pakankamai aukšto statinio, sprendinį. Panašiai buvo spręsta ir Sukilėlių kalnelyje: masyvus, ilgaamžis projektas, kuris stovi ir šiandien, tik kažkodėl jį ištrynėme iš istorinės atminties, patraukėme į šalį. Ten lyg nebėra, nebe mūsų ir reikia naujo", – sako R. Balza.
Pasak V. Šiukščienės, didžiausias Nepriklausomybės paminklo suaktualinimas buvo 1988 metais, jį atidengiant ir pašventinant po restauracijos. Ji tuomet pati dalyvavo eisenoje nuo "Saulės" kino teatro, kur vyko minėjimas, iki Sukilėlių kalnelio.
"Įsivaizduoju, kad buvo ta pati nuotaika, kaip 1935 metais. Visi Šiauliai ėjo, minios žmonių, vakaras, su deglais. Toks pakilimas! Buvo panaudotos visos galimybės, ką gali duoti istorinės atminties vieta žmonėms", – sako V. Šiukščienė.
Anot R. Balzos, atmintis savaime neatsiranda, o jos gaivinimas turi prasidėti nuo elementarių darbų. Ši vieta turėtų tapti svarbiu turistiniu objektu, pristatančiu ir Lietuvos, ir Šiaulių miesto istoriją.
"Reikia ieškoti formų. Ar reikia antro paminklo nepriklausomybei, ar jis turi turėti tik vaizdinį? Buvo kalba statyti partizanams, buvo įvairių pamąstymų, dabar apsistota ties paminklu Laisvei. Bet kuriuo atveju, ką pastatytume miesto centre, turime nepamiršti, kad paminklą Nepriklausomybei turime. Tai yra paminklas mums, čia gyvenantiems žmonėms, tai kartai. Reikia suprasti, kad paminklai nestatomi savo kartai įamžinti, jie statomi ateičiai, kad žmonės žinotų, kas vyko", – sako R. Balza.