Savanoriai moko vaikus džiaugtis

Savanoriai moko vaikus džiaugtis

Savanoriai moko vaikus džiaugtis

Radviliškio rajono vaikų globos namų „Nykštukas“ auklėtiniams ši savaitė ypatinga – pas juos atvyko savanoriai iš Singapūro, Vengrijos ir Turkijos. Tarptautinės organizacijos AIESEC nariai šešias savaites bendraus su vaikais iš skirtingų globos namų.

Lukas ŠNIOLIS

vasara@skrastas.lt

Savanorius pakvietė šiauliečiai

Savanorystės projektą „Bring it on“ vykdo AIESEC Šiaulių filialas. Projekto tikslas – suteikti galimybę vaikų namų auklėtiniams susipažinti su kitomis kultūromis, padėti integruotis visuomenėje ir geriau pažinti save.

Penki jaunuoliai iš Turkijos, Vengrijos, Čekijos ir Singapūro daugiau nei mėnesį praleis Kuršėnų vaikų globos namuose, Radviliškio rajono vaikų globos namuose „Nykštukas“ ir Akmenės rajono vaikų globos namuose. Po dešimt dienų – kiekvienoje globos įstaigoje.

Vaikams trūksta pasitikėjimo

Radviliškyje savanoriaujantis 24 metų kinas Han Xu Singapūre studijuoja finansų valdymą. Vaikinas sako, kad savanorių tikslas yra padėti vaikams geriau jaustis, įgyti pasitikėjimo savimi. Jis pastebėjo, jog vaikams globos namuose labiausiai reikia paprasto bendravimo, geros draugų kompanijos.

18-metė Emine Koseoglu  iš Turkijos pasakojo, kad savanoriai spėjo aplankyti ir Kuršėnų vaikų namus.

„Su vaikais žaidžiame, piešiame, sportuojame, šokame, pristatome jiems savo šalį“, – pasakojo moksleivė. Jos bendraamžė moksleivė iš Vengrijos Zsofia Szombati mano, jog tokie projektai yra puiki galimybė susipažinti su žmonėmis iš kitų šalių. Bendravimas gerina ir savanorių, ir vaikų anglų kalbos įgūdžius.

Vaikai susiduria su diskriminacija

„Kinijoje vaikų namai yra prastesnės būklės, dažnai vaikai juose neturi net batų. Mane labai nustebino, kad Lietuvoje vaikų namai yra taip gerai įrengti,“ – „Šiaulių kraštui“ sakė Han Xu. Bet Lietuvoje, jo nuomone, vaikai iš globos namų dažnai diskriminuojami visuomenės.

Emine Koseoglu nustebino vaikų globos namai Kuršėnuose. „Neįtikėtina! Jie apsupti labai gražaus miško, su vaikais kiekvieną rytą gamtoje darydavome mankštą“, – pasakojo savanorė ir svarstė, kad dėl aplinkos, kuri supa vaikus, jie jaučiasi laisvesni, laimingesni. Gyvendami miesto globos įstaigoje, jos nuomone, vaikai turi daugiau problemų, dažniau pabėga.

Savanoriai pasakojo, kad vaikai globos namuose yra draugiški, tačiau nedrąsūs. Vaikai sunkiai kalba angliškai, žino tik pagrindinius žodžius.

Kinas neturi nei brolių, nei seserų

Paklausus apie šeimas Kinijoje, Han Xu pasakojo, kad šeimos politika Kinijoje nesikeičia jau keturis dešimtmečius.

Beveik visi vaikino kartos jaunuoliai neturi nei brolių, nei seserų. Miestuose gyvenančios šeimos gali turėti tik po vieną vaiką. Norint turėti antrą, valstybei reikia sumokėti didžiulę pinigų sumą.

Daugiau vaikų leidžiama susilaukti tik sutuoktiniams, kurie abu yra vienturčiai, etninių mažumų atstovams ir ūkininkams, kurių pirmasis vaikas yra mergaitė.

Nustebino maži miestai

Paklausti apie skirtumus tarp gimtųjų šalių ir Lietuvos, savanoriai išskyrė pagrindinį skirtumą – miestų dydį. Jie gyvena didžiuosiuose šalies miestuose, todėl juos nustebino mažos ir glaudžiai susijusios mūsų miestų bendruomenės.

„Gyvenu Budapešte, todėl mane nustebino maži Lietuvos  miestai. Žmonės juose vienas kitą gerai pažįsta, Vengrijos sostinėje to pasigendu,“ – sakė Zsofia Szombati.

Kinas Han Xu labai domisi Lietuvos istorija. Vaikinas daug skaitė apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, karus, sovietines represijas.

Savanorė iš Turkijos labai džiaugėsi Lietuvos gamta, nes Stambule yra labai mažai žaliųjų plotų. Ją džiugina ir tai, kad Radviliškyje labai tylu ir ramu, kitaip nei gimtajame Stambule.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SAVANORIAI: Iš kairės – turkė Emine Koseoglu, kinas Han Xu ir vengrė Zsofia Szombati Šiaulių apskrities vaikų globos namuose praleis šešias savaites.