
Naujausios
Ūkininkas ruošiasi „atsarginiam variantui“ dėl Rusijos sankcijų
Dėl kurstomo karo židinio Rytų Ukrainoje Europos Sąjunga pritaikė Rusijai trečiąjį sankcijų paketą. O Rusijos atsako sulaukė lenkai ir latviai. Ūkininkas Linas Šateika, iš Lietuvos ūkininkų didžiausias daržovių eksportuotojas į Rusiją, ruošia pirmąją siuntą, bet rengiasi ir „atsarginiam variantui“.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Nerimo yra
Nuo rugpjūčio 1 dienos Rusija sustabdė vaisių ir daržovių importą iš Lenkijos. Vakar paskelbė stabdanti žuvies konservų ir pieno miltelių importą iš Latvijos.
„Jaučiu, kad bus negerai, – sako Šiaulių rajono ūkininkas Linas Šateika. – Santykiai su partneriais Rusijoje normalūs, ruošiamės prekybai, bet ir iš jų girdžiu, jog visko gali būti.“
Ūkininkas jau kitą savaitę ruošiasi išsiųsti pirmąją morkų siuntą, bet svarsto, ar neteks grįžti nuo sienos.
L. Šateika ketvirtus metus Rusijoje parduoda didžiąją dalį auginamų morkų. Dar augina svogūnus, kuriuos parduoda vietos rinkoje ir Estijoje bei Latvijoje.
Stabdžiai – keliems mėnesiams
Ūkininko nuomone, Rusija, stabdydama daržovių importą iš Lenkijos, pati greitai pajus padarinius.
„Lenkai labai daug produkcijos jiems siuntė, – sako ūkininkas. – Rusijoje daržovės baigiasi iki Naujųjų metų. Po Naujųjų, manau, bus priversta vėl savo rinką atidaryti.“
Jis svarsto, jog Rusija gali lenkų daržoves keisti belgų, olandų ar arabų šalių, Maroko užauginama produkcija. Bet tokie pokyčiai greitai nevyksta. Juos riboja ir šalių klimato sąlygos. Izraelis, pavyzdžiui, nemažai tiekia daržovių Rusijai, bet šiuo metu jos baigiasi – Izraelyje karščiai ir nebeauga.
„Priimti politiniai sprendimai, bet rinka procesus sureguliuos“, – mano L. Šateika.
Bet gal Rusija pradės pati užsiauginti pakankamai daržovių?
„Kiek rusų esame sutikę lauko dienose Olandijoje, vis girdėjome: pirksime technologiją, patys užsiauginsime, išlaikysime ir sufasuosime, bet dvidešimt metų kaip neužsiaugina, – sako ūkininkas. – Tai nėra taip paprasta.“
Jis pritaria, kad sankcijos Rusijai buvo būtinos.
„Negalima užsileisti, – mano L. Šateika. – Teisūs tie, kurie klausia: kada Rusijoje baigsis didysis Tėvynės karas? Tai, kas dabar dedasi, yra kaip to karo tąsa. Rusai, matyt, be to negali, kitaip gyvenimo neįsivaizduoja. Tada galima daug ko nematyti šalyje.“
Nuojauta neapgavo
L. Šateika turi atsarginį variantą. „Kaip nujausdamas, pernai ėmiau paskolą ir pradėjau statyti sandėlį, rugsėjį jau bus baigtas, – sako ūkininkas. – Sudėsiu ten produkciją ir lauksiu pavasario.“
Paskutiniais metais baigdavo prekiauti sausį – vasarį. Dabar gal teks net iki naujo derliaus morkas palaikyti.
Jis prognozuoja, jog Lietuvoje daržovių kainos ims kristi, nes dar labiau plūstelės lenkų produkcija. Kai kurie ūkiai gali prieiti ir prie bankroto ribos.
Net stambiam ūkininkui pasukti į kitas rinkas būtų sudėtinga. Kaimynai latviai, baltarusiai, estai patys daržovių užsiaugina. Vakarų Europos rinka jomis persotinta.
Skandinavai, ūkininko žodžiais, labai saugo savo rinką. Ten žmonės palaiko savo ūkininkus ir perka jų produkciją.
„Skandinavijos prekybos tinklai importuoja daržoves tik tada, kai daržovių augintojų asociacija pasako, jog nebėra savos produkcijos ir galite importuoti, – sako L. Šateika. – Pas mus, jeigu tik centu pigiau nuperka, veža iš kitur – neina nė į kalbas.“
Redakcijos nuotr.
NUOJAUTA: Į Rusiją didelius kiekius morkų eskportuojantis Šiaulių rajono ūkininkas Linas Šateika, kaip nujausdamas, statosi sandėlį – jeigu reikės, produkciją galės išlaikyti iki pavasario.