Grąžinti permokų už šilumą neskubama

Grąžinti permokų už šilumą neskubama

Grąžinti permokų už šilumą neskubama

Šilumos mokesčiai galėtų mažėti dėl „Gazpromo“ pritaikytos nuolaidos dujų kainai. Vyriausybei apie tai tylint, prabilo šilumos tiekėjai. Vartotojams reikia grąžinti per 130 milijonų litų, bet patys šilumininkai nežino, ar sulauks permokėtų dujininkams sumų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Mina Vyriausybei ant kulnų

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) šią savaitę paviešino, kad valstybė neskuba šilumos vartotojams grąžinti permokų už dujas, naudotas šilumos gamybai.

Rusijos koncernas „Gazprom“ po derybų su bendrove „Lietuvos dujos“ pritaikė 20,95 procento dydžio nuolaidą dujų, vartotų Lietuvoje nuo 2013 metų sausio 1 dienos iki 2014 metų balandžio 30 dienos, kainai.

LŠTA skaičiuoja, kad gyventojams, vartojusiems iš dujų pagamintą centralizuotą šilumą, turėtų būti grąžinta per 130 milijonų litų permokų.

Išankstiniu skaičiavimu, pavyzdžiui, 60 kv. metrų ploto buto savininkui Vilniuje turėtų būti grąžinta apie 400 litų, Panevėžyje – apie 165 litus, Klaipėdoje – apie 130 litų, Anykščiuose – apie 560 litų, o Šalčininkuose net apie 600 litų kompensacija.

LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas sako, jog neskaičiuota, kiek Šiauliuose turėtų būti grąžinta, nes bendrovė „Šiaulių energija“ tuo laiku dujas pirko ne vien iš „Lietuvos dujų“.

„Lietuvos dujos“ tik dujų vartotojams pradėjo grąžinti permoką. Nuo šių metų liepos 1 dienos dėl to yra perskaičuoti ir sumažinti dujų tarifai.

„Dujų buitiniams vartotojams permoką grąžina, o dėl šilumos vartotojų, šilumos tiekėjų įmonių permokų nieko nekalbama, – sakė „Šiaulių kraštui“ V. Stasiūnas. – Todėl ir iškėlėme tą klausimą į viešumą. Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius dabar pasakė, jog paves Kainų komisijai nustatyti permokų grąžinimo tvarką ir metodiką.“

V. Stasiūnas mano, jog ir šilumos vartotojams realiausia būtų grąžinti permoką atitinkamai kuriam laikui sumažinus šilumos tarifus.

„Bet pirmiausia reikia tvarkos, kaip šilumos įmonės atgaus pinigus iš „Lietuvos dujų“ ir kitų dujų pardavėjų, – sako V. Stasiūnas. – Jie tyli, nėra suinteresuoti, šilumos įmonės, matyt, turės su jais persiderėti.“

Kainų komisija negali kištis

Darius Biekša, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkės pavaduotojas, „Šiaulių kraštui“ teigė, jog komisija neturi galių inicijuoti permokų kompensavimo šilumos vartotojams.

Nuolaidos padarytos „Lietuvos dujų" ir „Gazpromo" sutartimi. „Lietuvos dujos“ – valstybinė įmonė. Jos valdyba turinti spręsti, kaip dėl nuolaidos gautus pinigus grąžinti šilumininkams.

„Neturime galimybių įsikišti į tą rinkos dalį, kuri reguliuojama dvišalėmis sutartimis, – sakė D. Biekša. – Ką galėjome padaryti, tą padarėme – dėl dujų buitinių vartotojų nustatėme mažesnius tarifus keturiems pusmečiams. Ne buitiniams vartotojams negalime nieko nustatyti – įmonės dujas perka sutarčių pagrindu, jų sąlygos reguliuoja santykius, ir mes neturime teisės kištis.“

Jis pabrėžė, jog kol kas kalbama tik apie „Lietuvos dujas“. Kaip atgaus pinigus šilumos tiekėjų įmonės, perkančios dujas ne iš „Lietuvos dujų“?

„Sunku atsakyti, – teigė D. Biekša. – Kiti dujų tiekėjai lyg taip pat yra iš „Gazpromo“ išsiderėję nuolaidas, bet kokias, pagal kokią formulę?“

Jis mano, jog nuo šių įmonių apsisprendimo priklausys, ar permokas atgaus dujas iš jų perkantys šilumininkai.

Laukia sprendimų iš aukščiau

Bendrovės „Šiaulių energija“ atstovas spaudai Justinas Visockas informavo, jog įmonė visus 2013 metus dujas pirko iš „Lietuvos dujų“.

Nuo 2014 metų sausio perka iš bendrovės „Grata group“, kuri laimėjo konkursą, pasiūliusi mažesnę kainą.

Kokios permokų sumos skaičiuojamos šiauliečiams, kaip jos būtų grąžinamos, bendrovė dar negalinti atsakyti.

Audronės Čepulienės, bendrovės ekonomikos direktorės, teigimu, pirmiausia laukiama valstybės lygmeniu patvirtinimo, kad „Lietuvos dujos“ privalo permoką grąžinti šilumos įmonėms.

Kai bus toks patvirtinimas ir bus nustatyta permokų kompensavimo tvarka, tada atsirasiantis pagrindas bendrovei kreiptis ir į „Grata group“.

„Šiaulių energija“ šilumai gaminti naudoja ir dujas, ir biokurą. Dujų dalis minimu laikotarpiu sudarė 60 procentų.

ELTA nuotr.

INICIATYVA: Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas: "Dujų buitiniams vartotojams permoką grąžina, o šilumos vartotojams – ne. Todėl ir iškėlėme tą klausimą į viešumą.“