Ieškoma būdų verslo aplinkai gerinti

Ieškoma būdų verslo aplinkai gerinti

Ieškoma būdų verslo aplinkai gerinti

Šiaulių verslo taryboje trečiadienį aptartos miesto konkurencingumo didinimo, verslo aplinkos gerinimo aktualijos. Savivaldybei siūloma numatyti vystyti daugiau pramoninių teritorijų, neapsiriboti vien Pramonės parku.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Reikia teritorijų ir „angelų sargų“

Verslo taryba yra pasitelkusi ekspertų grupes analizuoti investicinės aplinkos, darbo rinkos, mokestinės bazės situaciją mieste.

Posėdyje pristatytas Pramonės parke įsikūrusių verslininkų nuomonės tyrimas.

Vidmantas Japertas, Verslo tarybos pirmininkas, komentuodamas aptartus klausimus „Šiaulių kraštui“, pabrėžė, jog Pramonės parkas yra patrauklus verslui ir jau beveik užpildytas. Verslininkai planuoja gamybos plėtrą.

Į parką atėję investuotojai, V. Japerto žodžiais, turėjo „angelus sargus“ – Savivaldybėje šių verslininkų problemos spręstos sparčiai.

„Turime galvoti, kodėl visas miestas nėra toks patrauklus investicijoms? Kodėl vietos verslininkai neturi „angelų sargų“, – sakė V. Japertas.

Jo nuomone, bent 20 miesto teritorijų galėtų būti patrauklios verslui, pramonei vystyti. Bet plėtrą stabdo galiojantis miesto bendrasis planas, jį būtina koreguoti. Bus rengiami siūlymai ir Savivaldybės administracijos darbui efektyvinti, biurokratiniams trukdžiams mažinti.

Meras Justinas Sartauskas, kuris yra ir Verslo tarybos narys, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog miesto bendrąjį planą jau yra apsispręsta koreguoti. Konkretūs verslo atstovų siūlymai pasitarnautų plano koregavimo užduotims formuluoti.

„Kai kurios teritorijos, kurios dabar įvardijamos tik komercinėmis, galėtų būtų komercinės-pramoninės, – sutinka su verslininkais meras.

Pigi darbo jėga – ne privalumas

Diskutuota, jog Šiaulių patrauklumui didinti labai svarbu gyventojų skaičių sugrąžinti į „geriausius laikus“, kai artėta prie 150 tūkstančių gyventojų. Dabar jų yra 105,6 tūkstančio.

Pabrėžta, jog būtina didinti atlyginimus. Šiauliuose vidutinis darbo užmokestis yra mažiausias tarp didžiųjų miestų.

2014 metų antrąjį ketvirtį Šiauliuose vidutinis atlyginimas (bruto) sudarė 2077 litus, Panevėžyje – 2241 litą, Kaune – 2344, Klaipėdoje – 2535, Vilniuje – 2714 litus.

Kvalifikuotos darbo jėgos, specialistų nerandama dėl mažų atlyginimų. Teiktas pavyzdys, jog įmonė specialistų problemą išsprendė, kai darbo užmokestis padidėjo iki 2500 litų į rankas.

Meras J. Sartauskas kelia idėją Šiauliuose, kaip Vilniuje, vidutinio atlyginimo dydžio sąlygą iškelti įmonėms, dalyvaujančioms viešuosiuose pirkimuose.

V. Japertas mano, jog viešuosiuose pirkimuose apskritai reikėtų atsisakyti mažiausios kainos kriterijaus. „Laimi su mažiausia kaina, vadinasi, ir darbuotojams moka mažiausius atlyginimus, o kai nesugeba įsipareigojimų įvykdyti, kai bankrutuoja, paskui save nutempia ir kitas įmones, – sakė V. Japertas.

Šiaulių aktualijos apžvelgtos ir Lietuvos kontekste.

V. Japertas pabrėžė, jog Vilnius ne tik pagal tiesiogines užsienio investicijas, bet ir pagal europinės paramos lėšas, skiriamas regionų skirtumams mažinti, lenkia kitus miestus. Vienam Vilniaus gyventojui europinės paramos, skirtos regionų plėtrai, tenka dvigubai daugiau, nei Šiaulių.

„Tai kokia čia regioninė politika? – sakė V.Japertas. – Galime verkšlenti, bet verčiau patiems ieškoti efektyvių sprendimų, kaip didinti miesto konkurencingumą.“

Verslo taryba yra sudaryta Savivaldybės ir verslo dialogui stiprinti, teikti miesto Tarybai rekomendacijas. Posėdžiavo dar tik antrą kartą. Posėdžius nuspręsta tankinti, rengti ne kas ketvirtį, o kas mėnesį.

Šioje naujoje struktūroje verslui atstovauja Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų, Šiaulių pramonininkų asociacijos vadovai, o Savivaldybei – miesto vadovai.

Jono TAMULIO nuotr.

NAUDA: Meras Justinas Sartauskas tikisi, jog dialogas su verslo atstovais stiprės: „Verslo taryboje pasitikrinsime, kiek Savivaldybėje rengiami sprendimų projektai atitinka verslo lūkesčius.“

NUOSTATA: Verslo tarybos pirmininkas Vidmantas Japertas sako: „Galime verkšlenti dėl prastos regioninės politikos, bet verčiau patiems ieškoti efektyvių sprendimų, kaip didinti miesto konkurencingumą.“