
Naujausios
Jaunimas valdžios klausė: ką remiate?
Šiaulių miesto savivaldybėje antradienį surengta diskusija „Jaunimas – Šiauliams, Šiauliai – jaunimui“. Ką padaryti, kad miestas taptų geresnis, patrauklesnis, kad jaunimas neišvažiuotų? – toks buvo pagrindinis diskusijos motyvas.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Veikia, bet nori būti išgirstas
22 tūkstančiai jaunų žmonių gyvena Šiauliuose. Aktyviai veikiančių jaunimo organizacijų yra per dvidešimt.
Diskusiją, skirtą Savivaldos dienai, inicijavo Šiaulių universiteto (ŠU) Socialinių mokslų fakulteto Viešojo administravimo katedra, Viešojo administravimo akademinis centras, Savivaldybė.
Apie dešimt jaunimo organizacijų atstovų pristatė savo veiklą, bet apie jaunimo nuveiktus darbus mieste mažai žinoma.
Jaunimas norėtų būti geriau girdimas Savivaldybėje.
„Išnaudokite mus, galime prisidėti prie miesto koncepcijos plėtotės, kartu rengti jaunimo politikos strategiją, – sakė jaunųjų „rotariečių“ atstovė Jurgita Mikolaitytė. – Miestas vienas negali augti, turi augti kartu su jaunimu.“
Ko stinga – ką daryti?
Savivaldybei įteikta ŠU Viešojo administravimo akademinio centro atlikta jaunimo vaizdo apklausa.
Apklausos dalyviai vardijo, jog mieste trūksta renginių, dviračių takų tinklo. Miesto bendruomenėje jie pasigenda nuoširdumo, šypsenų, pozityvios mąstysenos.
Jaunimas norėtų būti įtrauktas į miesto gyvenimą, bet tam reikia sudaryti veiklos ir darbo sąlygas, skirti resursų.
Šiemet jaunimo iniciatyvoms remti iš miesto biudžeto skiriama 20 tūkstančių litų, o poreikis yra daugiau nei tris kartus didesnis. Pirmą kartą 150 tūkstančių litų yra atseikėta jaunimo verslumui skatinti.
Savivaldybė turinti būti lankstesnė, spręsdama ne tik jaunimo problemas.
„Man, pavyzdžiui, labai rūpi estetinis miesto vaizdas, – sakė vienas diskusijos dalyvis. – Bet kai Savivaldybės tinklalapyje prašoma parašyti nuomonę, kaip jį keisti – tai tuščias reikalas. Tam turi būti rengiami specialistų konkursai, o ne apklausos tinklalapyje.“
Diskutuota, jog reikia mažinti pasyviųjų masę ir didinti aktyviųjų kritinę masę.
Klausta: „Ką remiame? Ar pasyviuosius, kuriems reikia mokėti pašalpas, ar aktyviųjų, kurie sako: padarysiu, – idėjas?“
Atkreiptas dėmesys, jog ne visi gali būti lyderiais, pirmūnais. Gal verčiau orientuotis į tai, kad mieste žmonės būtų laimingi? Bendraminčių sukurtoje erdvėje gerai jaustis gali ir neaktyvus žmogus. Pavyzdžiui, kaip visus išjudina „Šiaulių naktys“.
Kas toliau?
Alius Valys, Šiaulių verslo inkubatoriaus vadovas, sakė pastebįs, jog ne idėjų ir projektų stinga, o jų išbaigtumo ir tęstinumo: „Yra projektas – darom, jis baigiasi – o kas toliau?“
Verslo inkubatorius šiuo metu vykdo Savivaldybės remiamą jaunimo verslumo skatinimo programą. Dvi dešimtys jaunuolių turi galimybę mokytis verslumo ir suformuluoti savo verslo idėjas. Programos tikslas būtų pasiektas, jeigu nuo idėjos būtų nueita iki savos įmonės įregistravimo.
Vicemerė Danguolė Martinkienė jaunimo organizacijų atstovus pakvietė kartu su Savivaldybėje sudaryta Jaunimo reikalų taryba susirinkti buvusio MAX’o patalpose ir spręsti, kaip šias tuščias patalpas panaudoti jaunimo veikloms.
Jono TAMULIO nuotr.
PASIŪLYMAS: Jeigu jaunimo problemos liks antraeilės, valdžiai gali tekti pasinaudoti Šiaulių universiteto studentų atstovybės prezidentės Gabrielės Gendvilaitės (pirmoje eilėje iš dešinės) siūlymu – uždengti miestą didžiuliu kupolu, kad niekas neišvažiuotų.