Kvartalo renovacija: kiek ji kainuos gyventojams?

Kvartalo renovacija: kiek ji kainuos gyventojams?

Kvartalo renovacija: kiek ji kainuos gyventojams?

Šiauliai ir dar du šalies miestai įgyvendins demonstracinius kvartalo renovacijos projektus. Organizacinę ir finansinę paramą skirtų Vokietijos vyriausybė. Šiaulių atstovai vizito į Vokietiją metu kvartalinei renovacijai atlikti pristatė miesto centro Kaštonų kvartalą. Kaip gyventojai turės prisidėti, kol kas neaišku.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Lėmė viešieji pastatai

Iš Berlyno grįžęs Šiaulių miesto vicemeras Juras Andriukaitis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog pasirinktam atnaujinti Kaštonų kvartalui vokiečiai pritarė.

Lietuvos Vyriausybė, bendradarbiaudama su Vokietijos vyriausybe, įgyvendinti demonstracinius kvartalo renovacijos projektus numato trijose šalies savivaldybėse – Šiauliuose, Utenoje ir Birštone.

„Utena kvartalinei renovacijai pristatė gyvenamąjį kvartalą, Birštonas – kurortinį, – sakė J. Andriukaitis. – Mes – kompleksinį, kuriame yra ir gyvenamųjų, ir viešųjų, ir komercinių pastatų.“

Savivaldybėje buvo svarstomi ir kiti variantai – Aukštabalio gyvenamojo kvartalo bei Draugystės prospekto, Dubijos, P. Višinskio ir Vytauto gatvių ribojamo kvartalo renovacijos.

Kaštonų kvartalo pasirinkimą lėmė galimybė atnaujinti daugiau viešųjų pastatų.

Kaštonų kvartalą riboja Aušros alėjos, Dvaro, Vilniaus ir Žemaitės gatvės. Čia yra ir Kultūros centras, Policijos komisariato pastatas, Didždvario gimnazija.

„Kultūros centrą planuojame atnaujinti, tam reikia daug milijonų litų, – sakė vicemeras. – Didždvario gimnazija renovuota, bet negalutinai.“

Kvartale yra ir prekybos centrų, gyvenamųjų pastatų, kurių pirmuosiuose aukštuose yra verslininkų komercinės patalpos.

Vokiečiai lietuviams Berlyne rodė savo atnaujinamus kvartalus. Jie dar nėra baigti, darbai trunka penkerius metus.

Kvartalai atnaujinami Rytų Berlyne, kuriame po Vokietijos susijungimo imtasi renovuoti atskirus pastatus. Dabar prieita prie išvados, jog didesnį energetinį efektą duoda ne atskirų pastatų, o viso kvartalo renovacija.

Kvartalas tvarkomas nuo magistralinių vamzdynų ir kitos bendros infrastruktūros iki pastatų ir jų kiemų atnaujinimo.

Kam kiek kainuos?

Garsinta, jog gyventojams demonstracinių projektų įgyvendinimas gali nieko nekainuoti.

Vokietijos federalinė gamtos apsaugos, statybų ir branduolinės saugos ministerija 100 procentų finansuos vadinamąją „minkštąją“ projektų dalį – detaliųjų planų, techninių projektų ir energetinio efektyvumo koncepcijos rengimą.

Projektų įgyvendinimas iki 80 procentų būtų finansuojamas per šią Vokietijos ministeriją iš europinių lėšų. 20 procentų turėtų prisidėti minėtos Lietuvos savivaldybės arba valstybė.

Tačiau vicemeras sako, jog projektų finansavimo sąlygos galutinai paaiškės, kai bus pasirašytas susitarimas tarp Lietuvos Aplinkos ministerijos ir Vokietijos federalinės gamtos apsaugos, statybų ir branduolinės saugos ministerijos. Tai padaryti numatoma dar šiemet.

J. Andriukaitis abejoja, ar gyventojai neturės prisidėti. Jo žodžiais, „nemokamo sūrio nebūna“. Berlyne projektų finansavimo sąlygos su savivaldybių atstovais nebuvo detaliau aptartos.

Vicemero teigimu, vokiečiai savo kvartalus renovuoja, finansuodami darbus iš įvairių programų.

„Manau, kad „vieno krepšio“ kvartalinei renovacijai finansuoti nebus, – sakė J. Andriukaitis. – Manau, jog reikės pastatus finansuoti pagal dabar šalyje veikiančias daugiabučių bei viešųjų pastatų modernizavimo programas.“

Jis pabrėžė, jog Savivaldybei ir miestiečiams yra gera galimybė pasiremti vokiečių patirtimi, konsultacijomis ir dar gauti finansinę paramą.

„Kad Šiauliai atrinkti, tik džiaugiamės, – sakė vicemeras. – Buvo orientuojamasi į vieną didesnį miestą, vieną mažesnį ir vieną kurortinį miestą. Bet mums tai ir iššūkis.“

Savivaldybei reikės surinkti specialistų komandą, kuri identifikuotų situaciją. „Kokio lygio renovacijos kur reikės? Nekeisime vamzdžių ten, kur jie jau pakeisti. Reikės tartis ir su gyventojais, verslininkais“, – sakė J. Andriukaitis. Jis priminė, kad dėl daugiabučių renovacijos interesus suderinti ypač sudėtinga.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

GALIMYBĖ: Su Kaštonų kvartalo renovacija atsiveria galimybė greičiau atnaujinti ir Kultūros centrą.