
Naujausios
Sovietinis lėktuvas – Šiaulių reprezentacijai
Šiaulių miesto savivaldybė ketina perimti iš Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės orlaivį Su-7B. Rusišką karinį naikintuvą bombonešį sumanyta panaudoti reprezentaciniams reikalams. Dizaineris Vilius Puronas tikina, jog lėktuvas gali tapti išskirtiniu akcentu.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Kokias sąsajas simbolizuos?
Miesto Tarybai jau siūloma sutikti perimti lėktuvą Su-7B. Jis yra valstybės nuosavybė.
Tarybos sprendimo projekte paaiškinta, jog kariuomenės tikslams Su-7B nebereikalingas. Savivaldybė jį panaudotų „miesto reprezentacijos tikslams“, „gyventojų bendros kultūros ugdymui“.
Taip esą būtų akcentuojama „Šiaulių miesto istorijos sąsaja su Lietuvos aviacijos raida, Šiaulių karinio tarptautinio aerodromo svarba“.
Miestas lėktuvą gautų dykai, kainuotų tik atsigabenti iš Aviacijos bazės.
Bet iš politikams teikiamų raštų neaišku, ką konkrečiai Savivaldybė su juo darys?
Meras neskraidys
Meras Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštą“ patikino, jog reprezentacijos tikslais juo tikrai neskraidys. Šis rusiškas karinis naikintuvas bombonešis seniai surūdijęs, netinkamas skrydžiams.
„Aviacijos bazė jį tik į metalo laužą gali supjaustyti, o mes rasime tam orlaiviui vietą: gali stovėti kaip dekoracija – Šiauliai juk yra karinio aerodromo miestas, – dalijosi sumanymu meras. – Arba kaip eksponatas pramonės įdomybių parkui, kai jį įkursime. Kur statyti, kaip panaudoti, tegu spręs architektai, dizaineriai.“
Mero teigimu, idėja panaudoti seną karinį orlaivį kilo dizaineriui Viliui Puronui, nugirdusiam, jog lėktuvas bus nurašytas.
„Su Aviacijos bazės vadu kalbėta. Perduotų lėktuvą, reikia tik oficialaus mūsų prašymo“, – sakė J. Sartauskas.
KOP Aviacijos bazė turi teikti siūlymus Krašto apsaugos ministerijai, kaip panaudoti fiziškai ir techniškai nusidėvėjusį lėktuvą.
Monumentu jau buvo
KOP Aviacijos bazės vado padėjėja Ieva Gulbinienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog lėktuvas Su-7B kažkada aerodrome buvo pastatytas kaip monumentas. Po Nepriklausomybės atgavimo nuo postamento nugriautas. Daugiau nei dešimtmetį laikomas tiesiog „ant pievos“.
Būtų išskirtinis akcentas
Vilius Puronas idėjos autorystės vien sau neprisiima. Tikina, jog iniciatyvą seniai rodo visuomenininkai. Pats turi sumanymų, kaip galima būtų lėktuvą panaudoti.
„Iš to rusiško lėktuvėlio padarysiu lietuvišką – su kojomis ir rankomis, su šypsena“, – sako V. Puronas.
Jis įsitikinęs, jog lėktuvas gali pasitarnauti kaip išskirtinė Šiaulių įdomybė. Juolab kad „Šiauliai yra oro miestas“.
„Aviacijos muziejų su lėktuvais pasaulyje pilna, o mes galėtume jį pastatyti, pavyzdžiui, kaip nuorodą į oro uostą, – svarstė V. Puronas. – Variantų ir siūlymų gali būti įvairių. Ne vienam man spręsti. Bet pirmiausia jį gaukime.“
Jono TAMULIO nuotr.
OBJEKTAS: Savivaldybė reprezentacijos tikslais nusitaikė į šį seną rusišką karinį lėktuvą.
SĄSAJOS: Su-7B sukurtas Sovietų Sąjungoje praėjusio šimtmečio šeštame dešimtmetyje, tada tai buvo pagrindinis sovietų naikintuvas-bombonešis.
ATGYVENA: Prieš daugiau nei dešimtmetį nuimtas nuo postamento ir „nutūpdytas“ ant pievos.
BOMBOS: Prie šio naikintuvo buvo kabinamos bombos.
ŠŪVIAI: Piloto kabina suvarpyta.
GRĖSMĖ: Iki šiol grėsmingas – bet jau tik savo smaigaliu.
KOP Aviacijos bazės nuotr.
MONUMENTAS: Atitarnavęs Su-7B kažkada buvo monumentu.
V. PURONO eskizas
ESKIZAS: Viliaus Purono eskizas – vienas iš variantų, kaip panaudoti „lėktuvėlį“ – pastatyti miesto gatvių sankryžoje kaip nuorodą.