
Naujausios
Į kišenę – 82, iš kišenės – 84 milijonai eurų
Šiaulių miesto taryba vakar patvirtino Savivaldybės 2015 metų biudžetą – 82,2 milijono eurų pajamų ir 84,2 milijono eurų asignavimų išlaidoms. Kadenciją baigiančios Tarybos patvirtintas biudžetas įvardytas „metų darbu“, tačiau už jį balsavo vos 14 narių.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Kone pusė nelaimino
Biudžeto priėmimas palydėtas skystais plojimais. Už biudžetą balsavo 14 miesto Tarybos narių, o 12-a susilaikė.
Frakcija „Už Šiaulius“ iš karto pagarsino, jog už biudžetą nebalsuos. Nuo socdemų atsiskyrę šios frakcijos nariai mano, kad jis sudarytas „tik valdančiosios koalicijos – koalicija ir turinti prisiimti atsakomybę“.
Nebalsavo už biudžetą ir opozicinė Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcija. Frakcijos seniūnas Jonas Bartkus gerai įvertino Savivaldybės finansininkų pirmą kartą eurais sudėliotą biudžeto projektą, bet pareiškė, jog gaudavo „tik techninio pobūdžio paaiškinimus, o bendro vaizdo, ko siekiama, – trūksta“.
Oponuojantys politikai kritikavo sudarytą biudžetą ir dėl to, kad nesilaikoma strateginio plano. Išlaidos vienose biudžeto eilutėse – didesnės, nei planuota, kitose – mažesnės. Pavyzdžiui, Šiaulių oro uosto įmonės veiklai planuota 580 tūkstančių eurų, o skiriama 144 tūkstančiai eurų.
„Biudžetas formuojamas atsižvelgiant į finansines galimybes“, – sakė Finansų skyriaus vedėjos pavaduotoja Irmina Volskienė.
Pageidavimų koncertas neįvyko
Kai kurie politikai bandė siūlyti perskirstyti lėšas projekte nenumatytiems poreikiams.
Tarp jų – Gytarių parke įrengti suoliukus, treniruoklius, žaidimų aikšteles, darželinukams nupirkti lovyčių ir pakeisti senąsias „spyruoklines“ lovas, Ginkūnų kapinių drenažui ir t. t.
Bet pasiūlyta „baigti pageidavimų koncertą“.
Taryba niekaip nereagavo ir į svečių – verslininko Alfonso Armalo, krepšinio klubo „Šiauliai“ valdybos pirmininko, bei Algirdo Ulčino, Šiaulių oro uosto įmonės atstovo, prašymus.
Vienas prašė „neskriausti sporto“, kitas – apsispręsti, ar Savivaldybė vysto Šiaulių oro uosto įmonę, ar palieka ją likimo valiai. Ne tik aerodromo turto panaudos reikalai pakibo ore. Kauno, Vilniaus savivaldybės į savo oro uostus, nors jie valstybiniai, investuoja daug daugiau lėšų.
Nepriklausomas Tarybos narys Stasys Tumėnas nusistebėjo: „Kam žmones kviesti kalbėti ir neatsižvelgti į tai, ką sako?“
„Šuo loja, o karavanas eina“, – replika jam atsakė tik J. Bartkus.
Išlaidos viršija pajamas
Savivaldybės šiųmetinio biudžeto pajamos viršija išlaidas 1,93 milijono eurų. Šia suma iš skolintų lėšų bus finansuojami investicijų projektai.
Palyginti su praėjusių metų biudžetu, šiųmetinis didesnis 10 procentų – apie 4 milijonus eurų.
Meras Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog palyginti su praėjusiais metais biudžetas didėja dėl perduotų Savivaldybei vykdyti valstybės funkcijų.
„Bet yra ir realus padidėjimas, nes savivaldybėms skiriama didesnė gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis nei pernai, – sakė meras. – Šalyje tokių savivaldybių, kurioms dėl padidėjusios GPM bazės didėja pajamos, yra tik devynios. Tarp jų ir mes.“
Į biudžetą įskaičiuotos ir iki 2015 metų sausio 1 dienos įplaukusios ir 2014 metais nepanaudotos apyvartinės lėšos – 2,7 milijono eurų. Šios lėšos bus panaudotos daugiausia įsiskolinimams dengti.
Kas ką išloš
Komentuodamas pokyčius J. Sartauskas pabrėžė, jog didesnių algų sulauks ikimokyklinių įstaigų darbuotojai. Pagal valstybės programą numatytos lėšos jų atlyginimus didinti 10 procentų.
„Savivaldybės veiklos programoms numatyta daugiau lėšų“, – teigė meras.
Pabrėžė, jog tęsiamas jaunimo verslumo skatinimo programos finansavimas, daugiau lėšų skiriama Šiaulių universitetui remti.
Bus toliau remontuojami daugiabučių kiemai, atnaujinami įvažiavimai į biudžetines įstaigas. Už 1 milijoną eurų numatyta suremontuoti buvusios nuovados Tilžės gatvėje pastatą ir čia perkelti Socialinės paramos skyrių.
Kultūros programoje atsiranda naujo finansavimo objektas – bigbendų festivalis.
Iš mokesčių numatoma surinkti 44,1 milijono eurų, valstybės dotacijos sudarys 29,1 milijono eurų.
Paskutiniu momentu paaiškėjo, jog 3,3 milijono eurų tikslinė dotacija pagal valstybės investicijų programą yra skirta Reabilitacijos centro ir Slaugos namų projektams.
Laisvės nedaug
Tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog iš esmės biudžetas panašus į pernykštį.
„Jis didėja daugiausia dėl valstybės perduotos funkcijos skirstyti socialinę paramą – dotacijos dėl to didėja, – sakė A. Lankauskas. – Tai atmetus, nelabai skiriasi nei pajamos, nei pati biudžeto struktūra.“
Jis pabrėžė, jog valstybė nustato, kaip panaudoti didžiąją dalį biudžeto. Daugiau nei pusę jo sudaro išlaidos švietimui, o mokinio krepšelio lėšas skiria valstybė.
„Perskirstyti lėšas sudėtinga net turint politinės valios ir daugumą miesto Taryboje, – teigė A. Lankauskas. – Gal tik apie 15 procentų visų lėšų galime patys paskirstyti, ir tai silpniausiose pozicijose – kultūros, sporto, neformaliojo ugdymo.“
Didesnės miesto infrastruktūros bei verslo plėtros galimybės atsivers, jeigu į miestą ateis investicijos pagal URBAN programą.
„Bet tam reikia, kad Vyriausybė patvirtintų numatytas plėtoti tikslines teritorijas“, – sakė komiteto pirmininkas.
Pagal URBAN programą miesto Taryba yra nusprendusi lėšas investuoti į Prisikėlimo aikštės, jos prieigų, taip pat pėsčiųjų bulvaro senosios dalies ir dar kelių miesto centro erdvių sutvarkymą.
Vakar nuspręsta tikslinėmis integruotos plėtros teritorijomis tvirtinti Gubernijos ir Pramonės gatvės teritorijas. Tai – paslauga verslui. Kai verslo projektai yra įgyvendinami tikslinėse teritorijose, teikiant paraiškas europinei paramai gauti, pridedami papildomi balai.
Martyno AMBRAZO (ELTA) nuotr.
BIUDŽETAS: Šiaulių miesto savivaldybė vakar patvirtino pirmąjį biudžetą eurais.