Lyderiai – be ambicijų ir idėjų

Lyderiai – be ambicijų ir idėjų

KOMENTARAS

Lyderiai – be ambicijų ir idėjų

Savivaldybių rinkimų kampanija artėja prie finišo – tik viena savaitė liko rinkėjų vilionei. Pirmą kartą tiesiogiai renkami merai. Šiauliečiai merą rinksis iš 11 politikų. Visi jie tikisi laimėti rinkimų čempionatą, o ką laimės rinkėjai?

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Debatai televizijose ir viešose auditorijose politikams gera proga pasireikšti. Parodyti išmintį, ambicijas, iškelti naujas idėjas.

Juoba kad Lietuvos kontekste Šiauliai nelabai kuo turi pasigirti. Emigracijos srautas nemažėja, jaunimas išvažiuoja, atlyginimų vidurkis pats mažiausias tarp didžiųjų miestų.

Požiūris į Šiaulius iš šalies vėlgi verčia susimąstyti. Vienoje debatų laidoje pacituotas sostinės meras Artūras Zuokas – paklaustas, koks šiandien yra Šiaulių įvaizdis, atsakė: „Joks“.

O kokius Šiaulius mato potencialūs merai?

Vizijos gražios: „Šiauliai – verslo ir kultūros centras“, „Augantis, gyvybingas“. „Meras – šeimininkas – gerąja prasme ūkiškas“, „Bus švara, tvarka“, „Žinau, ko reikia Šiauliams“, „Turių ryšių, žinau iš kur pinigų paimti.“ Ir taip toliau, ir panašiai.

Bet neteko išgirsti nė vienos ambicingos idėjos, kuri Šiauliams suteiktų postūmį ir dėl kurios visos politinės jėgos galėtų susivienyti.

Miesto veidas keisis tik dėl ateinančių europinių pinigų – visi už juos tvarkys Prisikėlimo aikštę, parkus, bulvarą, amfiteatrą.

Stumdytas pirmyn atgal Menų inkubatoriaus projektas pasirodo esąs „fantastinė idėja“ net tiems, kurie jį skundė įvairioms instancijoms. „Jeigu atsiras rangovas, o būsiu meras – vykdysiu“, – žada didžiausias inkubatoriaus statybos priešininkas.

Tie, kurie yra opozicijoje, pabrėžia pokyčių svarbą. Bet sieja su mintimi, kad didžiausias pokytis būtų, jeigu jie vėl ateitų į valdžią.

Įspūdis toks, kad, be bendrų frazių, nelabai ką yra rinkėjams pasiūlyti.

Skirtingose rinkėjų auditorijose vyko du vieši būsimų miesto merų debatai. Vienoje vyravo senjorai, kitoje – jaunimas. Pastaruosius rengė jaunimo iniciatyva „Žinau, ką renku“.

O ne vienam kyla klausimas: „Ką pasirinkti?“

Senjorams lyg paprasčiau. Štai rūpi, ar būsimi merai veš juos nemokamai miesto autobusuose? Ir kone kas antras tikina, jog vežtų, „Busturo“ monopolį karpytų. Ir galbūt ne tik į vežimo rinką pritrauktų privatininkų.

Jauniems žmonėms rūpi, kaip būsimi merai stabdys jaunimo emigraciją iš Šiaulių? Ką darys, kad didėtų Šiaulių universiteto potencialas?

Deklaruojamos ne kartą girdėtos frazės: bendradarbiausime su verslu, pritrauksime investicijų, sukursime 1000 darbo vietų, plėtosime kultūrą, laisvalaikį, jaunimo užimtumą. „Šiauliai – be universiteto – miestas be ateities“. „Universitetui – regioninis statusas.“

Dar primenama: bendradarbiavimo su universitetu programos pradėtos remti, finansuojama jaunimo verslumo skatinimo programa. Kiek efektyvios tos programos, rezultatų dar nėra.

Vienas būsimas meras svarsto, jog jaunimą atleis nuo žemės ir turto mokesčių. Matyt, mano, jog jauni žmonės pertekę sklypais ir būstais.

Kai auditorija klausia, iki kokio amžiaus žmogus laikomas jaunu pagal įstatymus, debatų dalyviai, išskyrus dabartinį merą, tik spėlioja.

Kitas potencialus meras yra pasiryžęs jaunus verslininkus „vedžioti už rankos“, kad įveiktų biurokratinius barjerus. Verslo inkubatorius – seniai tą daro.

Kai jaunimas pasigenda idėjų, klausimas auditorijai peradresuojamas: „Jūs turite generuoti idėjas“.

Visi įsivaizduoja, jog meras turi būti lyderis ir idėjų generatorius. Telkti bendram tikslui į valdžią atėjusias politines jėgas.

Tiesioginiai merų rinkimai tam ir įteisinti, kad meras, mandatą gavęs iš rinkėjų rankų, o ne partijoms susitarus pasodintas į postą, būtų laisvas nuo grupinio, partinio spaudimo.

Bet kandidatai į merus jau perspėja, kad didelių galių neturės – sprendimus priiminės miesto Taryba. Iš esmės meras, kaip buvo, taip ir lieka Tarybos posėdžių pirmininku.

Jeigu bus išrinktas be „savo komandos“, gali likti vienas lauke karys. Tik tiesiogiai išrinktą merą bus sunkiau nuversti – be teismo sprendimo to neįmanoma bus padaryti.

Rinkėjams verta atidžiau žvelgti į merų „komandas“ – kandidatų sąrašų viršūnėles, kurios turi daugiausia galimybių patekti į miesto Tarybą. Kokie jų nuopelnai, patirtis ir vertybės?

Bet įdomu, kad būsimi merai negarsina, ką skirtų miesto „premjeru“ – Savivaldybės administracijos direktoriumi.

Tokios „paslaptys“ dėsningos. Politikai nė neslepia, kad kovo 1-osios vakarą, kai tik paaiškės rinkimų į miesto Tarybą rezultatai, vėl neišvengiamai prasidės postų dalybos: vicemerų, direktorių, patarėjų.

Kandidatų sąrašų yra net 13 – tiek partijų ir visuomeninių judėjimų siekia laimėti mandatus miesto Taryboje. Todėl nerealu tikėtis, kad kokia viena politinė jėga turės daugumą. O kuo didesnis bus margumynas, tuo intensyvesnis bus ir „paklodžių tampymas“.

Bet gal Savivaldybės politikai bus brandesni? Gal ne tik per debatus, bet ir laimėję rinkimus mąstys apie savivaldos stiprinimą, atsakomybę rinkėjams ir jų lūkesčių išpildymą.