
Naujausios
Partiniai ruošiasi praryti idealistą
Nelaukdamos, ką Šiauliuose meru pasirinks rinkėjai, partijos pradeda jungtis prie potencialaus „lokomotyvo“, kuris jas atvežtų į valdžią. Tokiu lokomotyvu ir kairieji, ir dešinieji mato didžiausią savo kritiką Artūrą Visocką. Iš didelės „meilės“ gali ir „praryti.“
Rūta JANKUVIENĖ
Socialdemokratai – jau už A. Visocką
Socialdemokratai pirmieji apsisprendė antrajame rinkimų ture palaikyti nepartinį Artūrą Visocką. Nugarą atgręžė buvusiam bendražygiui V. Simulik.
Ketvirtadienį tokį sprendimą beveik „vienbalsiai“ priėmė miesto socialdemokratų konferencija.
Partijos skyriaus pirmininku konferencijoje perrinktas Edvardas Žakaris įsitikinęs, jog rinkimų socialdemokratai „nepralaimėjo“. Konferencija rinkimų rezultatų nė neanalizavo, nors prarastas mero postas. Tik nuspręsta siekti vėl būti valdančiojoje koalicijoje.
E.Žakario nuomone, su 6 mandatais Taryboje, tokia galimybė yra reali.
„Meras formuos koaliciją, bet lengviau tartis su šešiais iš vienos partijos, negu su trimis partijomis, kurios turi po 2 mandatus“, – teigia E. Žakaris.
Partijos skyriaus pirmininko pirmuoju pavaduotoju tapęs Justinas Sartauskas įpareigotas pradėti derybas.
Su meru A. Visocku socdemai būtų koalicijoje, jeigu jis kviestų. Nepaisydami, kad dabar Taryboje A.Visockas buvo pagrindinis jų kritikas.
Ar su meru V. Simulik, eitų?
Pasak E. Žakario, pastarasis socialdemokratų palaikymo iki šiol nesiekęs.
A. Visockas to taip pat neprašė. Bet jo atveju socdemai atsižvelgę į „rinkėjų pasirinkimą“.
A. Visocko persvara prieš V. Simulik pirmajame ture buvo minimali – vos 1,22 procento balsų. Naivu manyti, jog šis trupinėlis balsų galėjo lemti socdemų posūkį link jų kritiko.
E. Žakaris tikina, jog socialdemokratai nekerštauja V. Simulik „už išdavystę“. Tačiau jų nuoširdžia meile A. Visockui sunku patikėti.
Patyrę partijų politikai, ne tik socialdemokratai, gerai jaučia, kad A. Visockas ir jo komanda, skirtingai nuo V. Simulik, neturi administracinio potencialo. Partijoms tai šansas užimti strateginį direktoriaus postą.
Direktoriaus rankose yra visi Savivaldybės finansai, projektai, jis atsako už biudžeto vykdymą.
Neatsitiktinai pats A. Visockas vienam naujienų portalui pareiškė, jog jungtųsi su socialdemokratais. Tiesa, su sąlyga – Savivaldybės administracijos direktoriumi turįs tapti jaunas socialdemokratas Domas Griškevičius.
Be valdžios nenori
Opozicijoje buvę liberalai laimėjo keturis mandatus, konservatoriai – tris. Jie iš pincipo jau yra sutarę, jog ir toliau laikysis kartu. Su septyniais mandatais jie taip pat pretenduoja būti valdančiojoje koalicijoje.
To neneigia nei liberalų lyderis Vaidas Bacys, nei konservatorių lyderis Tomas Petreikis.
Pirmadienį abiejų partijų skyrių tarybos spręs, kurį kandidatą palaikyti antrame ture ar nė vieno nepalaikyti. Pagal ką spręs?
Atsakymas standartinis – pagal programas: „Jeigu sutaps su mūsų nuostatomis“.
A. Visockas rinkėjams jokios programos nepateikė. Todėl politikai dabar aiškinasi jo nuostatas akis į akį – susitikimuose.
V. Baciui susidaręs įspūdis, kad liberalų nuostatoms jos „neprieštarauja“. Kaip ir V.Simulik. Abejonių kyla tik dėl to, kokius partnerius gali rinktis laimėjęs A. Visockas ar V. Simulik.
Jeigu socialdemokratus, tai į tokią koaliciją neitų – jau turi neigiamos patirties. O A. Visockas neatmeta koalicijos su socialdemokratais. Todėl greičiausiai liberalai nepalaikys nė vieno kandidato.
Konservatoriams, pasak jų lyderio Tomo Petreikio, artimesnis A. Visockas, nes jo komanda yra „daugiau dešinioji, negu kairioji“. Mat jo komandoje yra Gintautas Lukošaitis, kuris nėra palikęs konservatorių, tik sustabdęs narystę partijoje.
V. Simulik žaidimas
Net V. Simulik neatmeta jungtis į koaliciją su A. Visocko nepartiniu sąrašu. Politikos vilkas gerai išmano koalicijų mezgimo reikalus – konkurento balsai pravers ir laimėjimo, ir pralaimėjimo atveju.
Ir prieš rinkėjus galima gražiai atrodyti – du nepartiniai judėjimai susijungė. Krūvoje – 10 balsų, bereikia dar šešių balsų ir minimali dauguma Taryboje jau yra.
Be to, V. Simulik garsina, jog yra „atviras visiems“. Kaip vienam naujienų portalui pareiškė, „koks skirtumas, ar miesto parkas bus tvarkomas iš kairės, ar iš dešinės.“
„Auksiniai balsai“
Į kairę ar į dešinę kryptų išrinktas meras – valdančiosios koalicijos jis nepajėgs sudaryti be „mažiukų“.
Buvę valdžioje „tvarkiečiai“, „darbiečiai“ turės vos po 2 atstovus miesto Taryboje.
Jų lyderės Danguolė Martinkienė ir Daiva Matonienė vienareikšmiai nusiteikusios dirbti valdančioje koalicijoje su bet kokiu meru: „Jeigu tik pakvies“.
Abiejų argumentai vienodi – „reikia darbus tęsti“, „gali padaryti daugiau nei opozicijoje.“
Du mandatus „valstiečiams“ laimėję nepartinis Stasys Tumėnas ir „centristas“ Arūnas Gumuliauskas, taip pat gali tikėtis, jog jų balsų prireiks.
Opozicijoje nenorintis būti „liaudininkas“ Andrius Šedžius tikina, jog jungsis prie to mero, „kuris pensininkus veš nemokamai“.
Kitą savaitę abu kandidatai susigrums debatuose. Sąžininga būtų patiems pagarsinti užkulisines derybas ir savo nuostatas.
Rinkėjai merą pastatys prie miesto vairo. Tai turėtų bent žinoti, ir kokius „partinius vagonus“ jis temps į valdžią. Neužtenka aiškinti – „būsiu visiems atviras“.