
Naujausios
Socialdemokratų laivą siūbuoja neramumai
Šiauliuose socialdemokratai partijos skyriaus pirmininku trečiai kadencijai perrinko Edvardą Žakarį. Po šio sprendimo dalis delegatų paliko salę – tylus protestas ar maištas?
„E. Žakaris stumia partiją į aklavietę“, – sakė į redakciją atėjęs Augustas Vaitaitis, Socialdemokratų partijos tarybos narys, viešai apsisprendęs apie tai kalbėti.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Susispendavusi“, bet su būstinės raktais
A. Vaitaitis, partijos senbuvis, vadovauja partinei grupei, yra ir skyriaus tarybos narys. Savo nuomonę raštu surašė ir žodžiu patvirtino.
Yra įsitikinęs, jog E. Žakaris per ataskaitinę-rinkimų konferenciją, kuri skubiai buvo sušaukta tuoj po Savivaldybės tarybos rinkimų, turėjo atsistatydinti.
„Mero nebeturėsime, tik šešios vietos Taryboje, o turėjome dešimt – tai koks čia laimėjimas?“ – sakė A. Vaitaitis. – Kodėl rinkimus pralaimėjome? Dėl skandalingų įvykių, kokių pas mus niekada nebuvo.“
Prieš pat rinkimų kampaniją „kaip perkūnas iš giedro dangaus“ nugriaudėjo Virginijos Račienės 90 procentų neregos skandalas. Ji – E. Žakario padėjėja, „dešinioji ranka“.
„Niekada V. Račienės nemačiau su akiniais, – pabrėžė A. Vaitaitis. – Spauda kai parašė, skambinu E. Žakariui, kad nedelsiant reikia suspenduoti jos narystę partijoje, kol paaiškės tyrimo rezultatai, bet nė neatsiliepia.“
Jo žiniomis, E. Žakaris jokių sprendimų nenorėjęs priimti dėl V. Račienės ir išbraukti ją iš kandidatų sąrašo.
„Pati turėjo iš karto susispenduoti, bet to nepadarė. Dėl savo nesusivokimo, apdergė partiją per visą Lietuvą“, – piktinosi socialdemokratas.
Pasak jo, V. Račienė, nors jau yra „susispendavusi“ iki šiol pasirodo partijos būstinėje, turi jos raktus.
Niekam nenori aiškintis
A. Vaitaičio teigimu, E. Žakaris nesiteikiąs nei partijos nariams paaiškinti, kas vyksta, nei juolab šiauliečiams.
Parodė miesto Centro, Gubernijos, Kalniuko bendruomenės nario Igno Radžvilo ir kitų pasirašytą kreipimąsi į Seimo narį Arvydą Mockų.
Prašoma pateikti informaciją dėl V. Račienės neįgalumo, nes E. Žakaris į jų kreipimąsi nieko neatsakęs.
Šiauliečiai nori žinoti, ir kodėl kita E. Žakario padėjėja Danutė Ona Statulevičienė neprisiėmė jokios atsakomybės dėl vagystės lopšelyje-darželyje „Bangelė“, kuriam vadovavo. Negana to, tapo miesto Tarybos nare pagal partijos sąrašą.
„Dingo apie 165 tūkstančiai litų, bet teigia, jog vadovė neatsakinga – tik buhalterė. Iš kur tokie naivumo požymiai ar apsimetinėjimas kvaileliu?“ – klausė A. Vaitaitis.
Kadrų politika
„Nesugeba pasirinkti sau komandos“, – kritikavo skyriaus lyderį ne tik dėl „abejotinos reputacijos“ padėjėjų pasirinkimo.
Gedeminas Vyšniauskas taip pat E. Žakario „kadras“ – pagal jo rekomendaciją buvo paskirtas Savivaldybės administracijos direktoriumi. Atėjo „nė neuostęs Savivaldybės koridorių“, neišmanė darbo ir buvo atstatydintas.
Bet G. Vyšniauskas aukštai buvo įrašytas partijos kandidatų sąraše ir pateko į miesto Tarybą, kaip ir E. Žakario žmona Jolanta Žakarienė ir sūnus Lukas Žakaris.
„Žakarienės nesu girdėjęs kalbant nė viename partiniame susirinkime, o iš paskutinės vietos sąraše reitinguota į šeštą – spektaklis, – stebisi A. Vaitaitis. – Lukas Žakaris, kiek žinau, miesto Taryboje nė nepasisako. Sūnų gal stums ir į Seimo narius – vietoj savęs?“
Jokių išvadų E. Žakaris nepadaręs nė tada, kai iš partijos vienas po kito pasitraukė miesto Tarybos nariai Vytautas Juškus, gydytoja Elena Mockuvienė, finansininkė Aušrelė Šalkauskienė.
„Rinkimus pralošėme dėl tokios situacijos, žmonės gi viską mato“, – sakė socialdemokratas.
Tikino, jog atvirai kalba ne dėl to, kad „trinktelėtų durimis“ ir išeitų.
„Aš siekiu trinktelėti, kad E. Žakaris pats garbingai atsistatydintų, – sakė A. Vaitaitis. – Senų partijos narių nenori girdėti, o ką kalbėti apie jaunus – tie susinervinę išėjo iš konferencijos. Apsistatė „darželių auklėmis“, už jį balsuojančiomis. Nesuvokia, kad jo resursai yra išsekę ir su tokiais vadovavimo metodais veda tik į aklavietę. Perspektyvų jaunimą reikia kelti, jam padėti, bet dabar ne į priekį einame, o atgal.“
Vadovų rotacijos reikia
„Šiaulių kraštui“ savo nuomonę sutikę išsakyti kiti socialdemokratai vienareikšmiai teigė, jog pokyčiai yra būtini.
Laimuntas Kleinauskas, neseniai perėjęs į Šiaulių skyrių iš Joniškio skyriaus, patvirtino, jog E. Žakario „metodais“ dalis partijos narių yra nepatenkinti.
„Ta dalis nėra jau tokia maža – tai parodė pirmininko rinkimai“, – sakė L. Kleinauskas.
Už E. Žakarį balsavo 99 konferencijos delegatai. Bet su juo varžęsis Arvydas Mockus ne pavienius balsus laimėjo – už jį balsavo 58 delegatai.
V. Kleinausko žodžiais, kai „į viešumą pradeda lįsti ylos, tai jau nebe vidinis reikalas“.
„Bylos keliamos – o skyriuje tyla, – stebėjosi socialdemokratas. – Paaiškinimas vienas – buhalterė prisiėmė atsakomybę – apie buvusią direktorę nėra ko ir kalbėti. V. Račienė „susispendavusi“, jeigu kas nors bus įrodyta, bus atleista – ir taškas.“
Jo nuomone, nereikėtų nei skyriui, nei pačiam E. Žakariui baimintis skyriaus vadovų rotacijos.
„Kai šalyje rinkimai buvo pralaimėti, Gediminas Kirkilas pats atsistatydino iš partijos pirmininko pozicijos, buvo išrinktas Algirdas Butkevičius, bet G. Kirkilas išliko tarp partijos lyderių, – prisiminė pavyzdį L. Kleinauskas. – E. Žakaris neabejotinai yra lyderis, bet skyriuje yra ir kitų lyderių – ir A. Mockus, ir J. Sartauskas, ir D. Griškevičius.“
Kitas partijos skyriaus tarybos narys Algimantas Kačiuška taip pat mano, jog pokyčiai būtini.
„Reikalingi pasikeitimai, arba skyriaus vadovas turi daryti labai rimtas išvadas, – sakė socialdemokratas. – Mažumos nuomonės nebegalima ignoruoti.“
Apie atsistatydinimą negalvojo
Su E. Žakariu „Šiaulių kraštui“ vakar nepavyko susisiekti. Bet po ataskaitinės-rinkimų konferencijos, kuri vyko praeitą savaitę, jis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog į skyriaus pirmininkus sutikęs eiti „paskutinį kartą“.
Tada klausiamas, ar nemąstė apie atsistatydinimą dėl blogesnių socialdemokratams rinkimų rezultatų nei 2011 metais, atsakė, jog „šie rinkimai nebuvo pralaimėti“.
„Už partijos sąrašą ir dabar balsavo daugiausia rinkėjų, mes trečdaliu daugiau balsų surinkome nei antras likęs A. Visocko sąrašas“, – pabrėžė E. Žakaris.
Tik pasvarstė, jog „gal buvo klaidų“ rinkimų kampanijoje, kad J. Sartauskas nepateko į antrą mero rinkimų turą.
Sutiko, jog įtakos rinkėjams galėjo daryti V. Račienei mesti įtarimai ir tai, jog ji ne iš karto pasitraukė iš rinkimų sąrašo.
Bet pabrėžė, jog tyrimo rezultatų vis dar nėra. Jo padėjėja nebedirbanti, ir iš viso nesuprantąs, kodėl šią istoriją bandoma jam primesti.
„Jeigu jūsų darbdavys sužinotų, kad kažkuriam darbuotojui skirtas neįgalumas galbūt „nupirktas“, tai kuo jis būtų dėtas? – teikė pavyzdį E. Žakaris. – Niekaip nesuprantu, tai kodėl tai siejama su manimi?“
Tačiau V. Račienė buvo ir politikė.
„Slogus“ įspūdis
Algirdas Sysas, Socialdemokratų partijos vicepirmininkas, dalyvavo Šiaulių skyriaus konferencijoje. Jis „Šiaulių kraštui“ situaciją komentavo trumpai:
– Nuotaika konferencijoje buvo slogi, – neslėpė A. Sysas. – Matėsi, jog tai nėra vieninga komanda, ir rinkimų rezultatai tai parodė. Aš atvirai pasakiau, jog tas jaunimas iš konferencijos išėjo ne alaus gerti ar vaikų iš darželio parsivesti. Ir vienai, ir kitai pusei reikia sėsti ir kalbėtis. Kai reikia viešai nuoskaudas lieti – tai abiejų pusių bėda.
Per rinkimus aiškiname, kad reikia eiti pas rinkėjus, su jais kalbėtis, o viduje nenorime su partijos bičiuliais kalbėtis, tai ką tuomet rinkėjams gali paaiškinti?
Leonido VOEOBJOVO pieš.
Jono TAMULIO nuotr.
NUOMONĖ: Socialdemokratas Augustas Vaitaitis įsitikinęs, jog Edvardas Žakaris „ne į priekį veda skyrių – o atgal.“
POZICIJA: Partijos senbuvis A. Vaitaitis siekia, kad Edvardas Žakaris pats atsistatydintų iš partijos skyriaus pirmininko posto.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NUOSTATA: Edvardas Žakaris trečią kadenciją vadovaus partijos skyriui, tikina, jog „paskutinę“.