Kam atstovauja ponas A. Visockas?

Kam atstovauja ponas A. Visockas?

Kam atstovauja ponas A. Visockas?

Šiaulių meras Artūras Visockas žiniasklaidai įveda „uždarų durų“ tvarką. Neįsileido žurnalistų į miesto garbės piliečių pagerbimą, vengia tiesioginio bendravimo su žiniasklaida. Ne tik opozicijos, bet ir valdančiosios koalicijos atstovai nustebinti tokio mero elgesi. 100 dienų moratoriumą nekritikuoti naujojo mero, kol jis „apšils“, visiems jau sunku išlaikyti.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nauja tvarka

„Šiaulių kraštas“ vakar rašė apie mero A. Visocko nuostatą už uždarų durų pasveikinti miesto garbės piliečius Aloyzą Gudavičių ir Antaną Sireiką, švenčiančius savo gimtadienius.

Savivaldybės tinklalapyje įdėtoje oficialioje mero darbotvarkėje buvo skelbiama apie „garbės piliečių pagerbimą“. Bet apie jį informuoti atvykusiems žurnalistams parodytos durys.

Meras pakeltu balsu auklėjo Viešųjų ryšių skyriaus vedėją Vitalį Lebedį, kad sukvietė žurnalistus. Be jų norintis su svečiais kalbėtis „iš širdies į širdį“, ir tokia nuo šiol būsianti „nauja tvarka“.

Įsileisti tik fotografai, užfiksuoti, kaip A. Visockas įteikia svečiams dovanas.

Privatus sveikinimas, privatus bėgimas?

„Čia buvo asmeninis pono A. Visocko sveikinimas ar mero A. Visocko?“ – klausia vienas iš „Šiaulių krašto“ internetinių komentatorių.

Iš Savivaldybės tinklalapyje įdėtos informacijos galima spręsti, jog asmeninis.

Cituojami mero žodžiai, jog norėjo „ne tik pasveikinti, bet ir susipažinti“ bei pasidžiaugti galimybe „pažinti garbingus Šiaulių žmones“.

Visuomenės informavimo įstatymas įpareigoja valstybės ir savivaldybės institucijas informuoti visuomenę apie savo veiklą. Teikti informaciją žiniasklaidai.

Šiaulių meras kol kas renkasi netiesioginį bendravimą su žurnalistais – siunčia pranešimus spaudai, kuriuose „stebisi“ arba mero nuomonę išsako Viešųjų ryšių skyrius.

Savivaldybės tinklalapyje plačiai nušviečiama mero veikla.

Pavyzdžiui, ypač reklamuojama A. Visocko gegužės 8 dieną inicijuota akcija „Bėk su meru“. O nuotraukose – meras, bėgantis su apranga, reklamuojančia vieną sporto klubą.

Negarsinama, koks buvo šios akcijos tikslas. Tik informuojama, jog akcijos iniciatorius meras „pasidžiaugė gyventojų aktyvumu ir žadėjo daug dėmesio skirti panašioms iniciatyvoms“.

100 dienų nebeišeina ištverti

Politikų reakcija į A. Visocko pademonstruotą siekį rengti „uždarus“ priėmimus – vienareikšmė.

Du buvę merai, dabar opozicijos atstovai Justinas Sartauskas ir Alfredas Lankauskas neslepia, jog yra šokiruoti.

Opozicija, pasak jų, yra nusprendusi laikytis nerašytos 100 dienų taisyklės, mero „kol kas nekritikuoti“. Bet pastarasis įvykis verčia netylėti.

„Meras turi suprasti, jog jis yra viešas asmuo ir visuomenė turi žinoti, ką meras kalba per priėmimus, kodėl svečius pasikvietė, – sakė J. Sartauskas. – Privačius pokalbius gali rengti po to. Savivaldybės renginiai turi būti vieši.“

Politikas teigia pats patyręs, jog meras vengia tiesioginio bendravimo.

„Per koalicijos formavimą su mumis bendravo per „Facebook“, SMS žinutėmis, bet ne gyvai, – pasidalijo J. Sartauskas. – Aš tokio bendravimo nesuprantu, matyt, jis yra šiuolaikiškesnis – nori bendrauti tik per ryšio priemones“.

Ne „karaliuku“ yra išrinktas

„Skaičiau „Šiaulių krašto“ žinutę apie tą keistą mero „pasirodymą“ ir buvau nustebintas, – sakė A. Lankauskas. – Manau, A. Visockas iki šiol nesuvokė, į kokias pareigas yra išrinktas. Perskaitė įstatymo dalį apie mero teises, bet neperskaitė ar sąmoningai ignoruoja dalį apie mero pareigas.“

Politikas pabrėžia, jog vienintelę galimybę neįsileisti žurnalistų ar kitų bendruomenės atstovų meras turi tik tada, kai svarstomas klausimas, susijęs su valstybės paslaptimis, arba kai kuriais atvejais – su komercinėmis paslaptimis.

Tai retos išimtys. Net miesto Tarybos posėdis gali būti uždaras tik tokiais atvejais.

Jis prisiminė, jog anksčiau Savivaldybėje „nė vienos priemonės nebuvo uždaros“. Žurnalistai dalyvaudavo net Savivaldybės vadovų informaciniuose pasitarimuose su skyrių vedėjais.

„Kai meras neįsileidžia žiniasklaidos atstovų, tai nesuvokia, ką privalo daryti, kaip viešas asmuo, – teigė A. Lankauskas. – Jis išrinktas ne į „karaliuko“ pareigas, o į atstovaujamosios valdžios pareigas. Ir ne jam vienam spręsti, kaip turi atstovauti Šiauliams. Tai turi spręsti ir miesto Taryba. Kol kas jis mūsų miesto nepuošia.“

Bėgimas – autoreklama

Mero inicijuotą „bėgimą“ abu opozicijos politikai taip pat vertina vienareikšmiai.

„Tai „autoreklama“ naudojantis Savivaldybės tinklalapiu, – sakė A. Lankauskas. – Dar ir sporto klubą reklamuoja? Tai tik rodo, kad nesuvokia, kur atėjo dirbti ir kokiais principais turi vadovautis.“

„Norėjo prisistatyti – logiška – meras turi būti žinomas, – teigė J. Sartauskas. – Bet tai buvo viešųjų ryšių akcija sau populiarinti. Tokio bėgimo iniciatyvą galėjo perimti sporto bendruomenė, o meras – dalyvauti, bėgti kaip statistas.“

Valdantieji pataria keisti stilių

Vicemeras Stasys Tumėnas dalyvavo mero ir garbės piliečių susitikime.

Mero elgesį su žurnalistais aiškina „nenusistovėjusiu jo darbo stiliumi“.

„Gal dar nusistovės, – svarsto S. Tumėnas. – Bet meras, kaip jam įprasta, atvirai ir tiesiai pasakė, jog nori pasišnekėti su svečiais asmeniškai, o paskui su žurnalistais bendrauti. Norėjo privatumo.“

Kaip vicemeras negalėjęs rodyti iniciatyvos: „Paprašytų patarimo, patarčiau. Manau, jog tai yra bendravimo problema, daugiau reikia komunikuoti, bet tos patirties dar nėra.“

„Aš būčiau žurnalistus įsileidęs, jeigu būčiau sveikinęs kaip Tarybos narys“, – sakė valdančiosios koalicijos narys Vaidas Bacys.

Jis taip pat pabrėžė, jog meras – viešas asmuo. Jeigu apie susitikimą buvo skelbta darbotvarkėje, tai galėjo dalyvauti ir žurnalistai.

„Svečiai – miesto garbės piliečiai, o jūs, žurnalistai, – miesto piliečiai“, – sakė politikas.

Pats palaikąs Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus nuostatą, jog kuo valdžia yra atviresnė – net sunkiais klausimais, tuo didesnė tikimybė, kad „būsime suprasti ne tik džiaugsmuose, bet ir problemose.“

„Kuo daugiau atvirumo, tuo daugiau yra ir pasitikėjimo valdžia“, – įsitikinęs V. Bacys.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.

ASMUO: Mero regalijomis pasipuošęs Artūras Visockas neatsirenka, ar yra viešas ar privatus asmuo?

PATARIMAS: Valdančiosios koalicijos atstovas Vaidas Bacys įsitikinęs: „Kuo daugiau atvirumo – tuo daugiau yra pasitikėjimo valdžia.“

NUOMONĖ: Politikos senbuvis Alfredas Lankauskas mano, jog A. Visockas dar nesusivokia, į kokias pareigas yra išrinktas.

OPOZICIJA: Buvęs meras Justinas Sartauskas norėtų laikytis 100 dienų nekritikavimo taisyklės, bet nebeišeina.

STILIUS: Vicemeras Stasys Tumėnas svarsto, jog mero darbo stilius dar nenusistovėjęs: „Gal dar nusistovės?“