Su „Toksikos“ vadovais – apie tiesą

Su „Toksikos“ vadovais – apie tiesą

Su „Toksikos“ vadovais – apie tiesą

Vakar Šiaulių miesto savivaldybėje bendrovės „Toksika“ vadovai susitiko su meru Artūru Visocku. Jis paragino apie pavojingų atliekų įrenginį kalbėtis dalykiškai ir tik tiesą.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Yra kaip yra

Susitikti su meru atvyko bendrovės „Toksika“ valdybos pirmininkas Marius Busilas, generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas. Taip pat Aukštrakiuose, Šiaulių rajone, veikiančio „Toksikos“ pavojingų atliekų deginimo įrenginio vadovas Matas Mizera.

„Įmonė veikia prie Šiaulių ir norime prisidėti prie miesto aplinkos gerinimo ir švarinimo iniciatyvų, patys jų turime“, – sakė M. Busilas.

Bet meras pokalbį pasuko į „Toksikos“ deginimo įrenginio problemas.

A. Visockas, praeitą kadenciją būdamas Tarybos nariu, ne kartą kėlė „Toksikos“ problemas ir priminė: „Gal vienintelis Šiauliuose jas gerai žinau“.

„Buvo daug emocijų – jų dabar nebus, bus dalykinis bendravimas, – pažadėjo A. Visockas. – Žinom, kad tas įrenginys niekam tikęs. Bet priimu realybę.“

Jo nuomone, Lietuva turėjo „unikaliai gerą“ sutartį dėl įrenginio statybos, bet sutarties pati neįvykdė. Nusileido rangovams, kad nereikėtų grąžinti europinės paramos.

„Mes patys neseniai dirbame, radome tą, ką radome, – sakė A. Dirvinskas. – Mes taip pat už pragmatišką bendravimą.“

Jis informavo, jog nedeginamos pavojingos atliekos yra išvežamos į Vokietiją.

Šiais metais įmonė degino atliekas tris mėnesius, sudeginta 2000 tonų atliekų – ketvirtadalis metinio kiekio.

Šiuo metu įmonė sustabdyta planiniam patikrinimui. Tikrinama, kaip rangovai ištaisė defektus. Po poros savaičių vėl pradės veikti.

Klausimai – į kaktą

Merui rūpėjo, ar rengiamasi tvarkyti kelią į įmonę? Jis prastas, duobėtas, o vežamos pavojingos atliekos.

Patikinta, jog dėl kelio jau kreiptasi į Šiaulių rajono savivaldybę. „Toksika“ pasiryžusi kelią tvarkyti „bendromis jėgomis“.

A. Visockas žinąs, jog ketinta įrenginio teritorijoje įrengti vandens gręžinį.

„Atsisakėme, negavome leidimo“, – sakė vadovai.

Meras turįs ir informacijos, jog įmonės darbuotojai gali būti siunčiami „triūbų“ valyti. Ar bus tokia komanda?

„Kitus samdysime – specialistus“, – atsakyta.

„Jeigu tokia informacija pasikartotų, pats iškelsiu bylą“, – perspėjo meras.

Vasarą ketinama atidaryti pavojingų atliekų sąvartyną, kuriame bus laidojami tūkstančiai tonų deginimo šlakų ir stabilizuotų pelenų.

Paraginti galvoti apie perspektyvą „Toksikos“ vadovai teigė, jog ketinama spręsti pelenų panaudojimo problemą. Vokietijoje, pavyzdžiui, jie perdeginami ir naudojami kelių statybai.

Leistinų normų neviršija

Nepriklausoma laboratorija šiemet du kartus atliko dioksinų ir furanų išmetimų matavimus – vasario 3 dieną ir balandžio 15 dieną. Jie esą parodė, jog šių pavojingų sveikatai junginių išmetimai yra 10 kartų mažesni už leidžiamas normas.

Tikinta, jog nuolat pačiame įrenginyje fiksuojami kitų išmetimų parametrai taip pat nebuvo viršyti.

Bet meras abejojo, ar prieš išmetimų matavimus „nepasistengiama“, kad rezultatai būtų geri.

Siūlė nuolat naudoti daugiau reagentų deginimo procese: „Geriau brangiau, bet švariau.“

„Mano pozicija nukreipta išsaugoti mus pačius, – sakė meras. – Norėčiau girdėti tik tiesą. Jeigu įvyko sprogimas, koks jau buvo, tai ir kalbėkime tiesiai šviesiai.“

Gali būti naudingi

„Toksikos“ vadovai prašė mero paskatinti verslininkų kūrimąsi šalia įmonės.

Teritorijos yra daug. Įrenginys gamina elektrą ir šilumą. Šilumos pertekliaus neturi kur panaudoti, galėtų tiekti verslo įmonėms.

„Apie tai kalbėsime po pusmečio ar aštuonių mėnesių, įmonė pirmiausia dar turi parodyti, kad viskas yra gerai“, – neskubėjo žadėti A. Visockas.

„Toksika“ galėtų padėti ir matuojant oro taršą Šiauliuose. Municipalinė laboratorija dabar neturi galimybių atlikti amoniako ir chloro junginio matavimų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NUOSTATA: Marius Busilas, ūkio ministro patarėjas, bendrovės „Toksika“ valdybos pirmininkas, tikina: „Jeigu įmonė blogai dirbs, patys stabdysime.“

SITUACIJA: „Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas sako: „Mes patys neseniai dirbame, radome tą, ką radome.“