Žiūrėk savęs ir būk malonus kitiems

Žiūrėk savęs ir būk malonus kitiems

Pastebėjimai iš Honkongo (3)

Žiūrėk savęs ir būk malonus kitiems

Pradžia Nr. 92 (7015)

Nijolė SAIMININKIENĖ

Neklausiu, kaip pradedate savo dieną – tai asmeniškas jūsų reikalas. Galiu tik įsivaizduoti, kad kažkas, kasydamas šonus ir žiovaudamas, eina kaisti kavos, kažkas mankštinasi, kažkas plakasi žalią kokteilį, kažkas rūko balkone.

Kai anksti rytą Honkonge su reikalais einu per netoliese esantį parką Šam Šui Po, čia žmonės mankštinasi.

Visaip. Kažkas grupelėse pagal kinų muziką daro tai-či, kažkas vaikšto su žingsniamačiu, kažkas bėgioja ristele ar daro lėtus tempimo judesius tiesiog sėdėdami ant suolo. Niekas nieko nestebi, niekas niekuo nesistebi.

Šam Šui Po parke negalima vedžioti šunų, bet nebūtinai visi turi rytais bėgioti su šunimis. Čia, pavyzdžiui, yra įrengtos vietos kitiems augintiniams – paukščiams. Kas netingi, eidamas rytą į parką atsineša savo augintinį su narveliu, pakabina po metaliniu pavėsinės stogu ir užsiima rytine meditacija.

Porą kartų sutikau moterį, kuri, ant parko tvorelės pasikabinusi grotuvą su varpelių muzika, mojavo sportiniu (?) kardu. Liekna, malonaus veido, žilus plaukus susipynusi į dvi kasas, stodama įvairiomis kovinėmis pozicijomis kardu švaistosi tiesiai per tako vidurį.

Aš nežinau, gal tas kardas ir neaštrus, bet eiti tuo taku jau nesiryžtu. Nusišypsau, linkteliu, ji man atsako tuo pačiu, ir aš pasuku aplinkui.

„Čia reikia žiūrėti savo reikalų“, – universalų paaiškinimą dar viešnagės pradžioje išdėstė man duktė, Honkonge periodiškai gyvenanti ir dirbanti jau septynerius metus.

Tai reiškia, jeigu kažkas mankštinasi ant tako, kuriuo man patogu būtų eiti, aš turiu rinktis kitą kelią. Jeigu vaikų krykštavimas man trukdo ilsėtis ant suoliuko, aš turiu susirasti ramią vietą, nes vaikų erzelis nepatinka tik man. Tai MAN negerai, o ne jiems.

Jei man negerai, aš turiu susirasti būdų pagerinti savo būtį. Netrukdydama kitiems ir neversdama jų elgtis pagal mano norus. Nes jie manęs neverčia (net neagituoja) nei rytais mankštintis, nei valgyti jų maisto, nei erzelioti su vaikais, nei klausytis kinų muzikos. Čia ieškoma išeičių, o ne kaltųjų.

„Žiūrėk savęs ir būk malonus kitiems“ – tai viena iš taisyklių, kurių išmokau Honkonge. Jei to nedarysiu, galiu netikėtai nukentėti.

„Mama, atsargiai, tu jo vos neužkliudei“, – sako man duktė, kai, užsižiopsojusi į margas lentynas, pirkinių vežimėliu vos neužkliudau senyvo vyriškio.

„Na ir kas, juk dar neužkliudžiau, o jau atsiprašiau“, – atremiu aš.

„Jei tu jį būtum užkliudžiusi, jis galėtų kreiptis į apsaugą, ir tu turėtum nemalonumų“, – paaiškino man.

Senyvi žmonės čia gerbiami, bet savo saugumu jie rūpinasi ir patys. Ne rėkdami, ne pykdami ar šiurkščiai apkeikdami skriaudiką. Jie tiesiog žino savo teises ir jomis gali pasinaudoti, jei matys, kad kažkas kėsinasi į jų ramybę. Žmonės tai žino. Ir tarnybos. Tai yra pagarbos senatvei teisinis pamatas, ir Honkonge jis veikia.

Tačiau  Honkonge tikrai ne visi rytą mankštinasi.

Auklės mažuosius honkongiečius lydi į darželius ir mokyklas, tarnautojai dailiais kostiumais žingsniuoja į tarnybą, turgaus prekeiviai krauna ant prekystalių prekes.

Trumpiau tariant, dirbantys skuba į darbą, bedarbiai ir benamiai stumia dėžių ir skarmalų prikrautus vežimėlius į pavėsį. Ten dieną bus vėsu – viso labo kokie dvidešimt septyni laipsniai šilumos ir septyniasdešimt penki procentai drėgmės. Saulėkaitoje įkais iki trisdešimt penkių laipsnių. Ir tai – gegužės mėnesį, nes čia – subtropikai.

Kai vienoje vietoje, centrinėje Honkongo dalyje, kurioje man tenka laimė reziduoti, kiek daugiau nei 80 kv. km plote gyvena beveik pusantro milijono žmonių (19 proc. viso Honkongo gyventojų), sunku tikėtis, kad visi gyventų vienodai.

Tačiau reikia išmokti gyventi taip, kad tu netrukdytum kitiems, o kiti nemaišytų tau. Juk gatvėje, ypač prekybiniuose rajonuose, nuolat žmonių tiek, kiek Vilniuje per Kaziuko mugę. Dar nė karto neteko matyti susistumdžiusių, apsižodžiavusių, netelpančių, neprasilenkiančių ar nepraeinančių. Žmonės čia žiūri savo kelio. Bet...Nebūtinai visi.

Bus daugiau

Manksta: Rytinė mankšta Šam Šui Po parke.

Papūgos: Sparnuotieji augintiniai Honkonge taip pat turi savo vietą „pasivaikščiojimams“ gryname ore.

Honkongo gatvėse išsitenka daugybė žmonių.