Keiptaune – marga bibliotekų panorama

Keiptaune – marga  bibliotekų panorama

Keiptaune – marga  bibliotekų panorama

Šiaulių miesto savivaldybės bibliotekos Lieporių filialo vedėja Regina Vertelienė dalyvavo Keiptaune, Pietų Afrikos Respublikoje (PAR), vykusioje 81-ojoje tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) generalinėje konferencijoje. Į konferenciją R. Vertelienė vyko laimėjusi Kultūros Tarybos stipendiją. Kelionės įspūdžiuose – ne tik įgyta patirtis, išklausyti pranešimai, bet ir žavintys juodojo žemyno vaizdai.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Pranešimų gausa

81-oji tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) generalinė konferencija ir asamblėja tema „Dinamiškos bibliotekos: prieinamumas, plėtra ir transformacijos“ ("Dynamic Libraries: Access, Development and Transformation") vyko rugpjūčio 15–21 dienomis.

Konferencijoje dalyvavo per 3 100 bibliotekininkų iš viso pasaulio. 1 700 dalyvių buvo iš Afrikos žemyno. Lietuvai atstovavo 8 bibliotekininkai, iš jų – keturios stipendijos laimėtojos. R. Vertelienė konferencijoje buvo vienintelė iš Šiaulių apskrities.

Ji konferencijoje dalyvavo paraginta bibliotekos direktorės Irenos Žilinskienės.

„Fantastinis renginys“, – įvertina Regina.

Kongresas vyko moderniame Keiptauno konferencijų centre. Pasak R. Vertelienės, atidarymo ceremonija buvo jaudinanti – tarsi Olimpiada.

„Stipri biblioteka – stipri visuomenė“, – ir konferencijos atidaryme, ir uždaryme iškėlė motto IFLA prezidentė Sinikka Sipila.

Konferencijoje veikė viešųjų bibliotekų, mokyklų, akademinių institucijų, vadovybės bibliotekų sektoriai.

„Kadangi daug dėmesio skiriu darbui su įvairiomis socialinėmis grupėmis, neįgaliaisiais, bendruomenėmis, dalyvavau sesijose, kurios atskleidžia tokio darbo ypatumus bei problemas“, – sako R. Vertelienė.

Sesijoje „Ar jie turi teisę į informaciją?“ Kroatijos, JAV bibliotekų darbuotojai pasakojo, kaip šalia bibliotekų susiburia labdaros organizacijos, padedančios benamiams.

Bibliotekininkai iš Taivano ir Vokietijos kalbėjo apie kalinių aptarnavimą. Pavyzdžiui, Taivano biblioteka jiems nuomoja planšetinius kompiuterius.

Skandinavai demonstravo, kaip naujausios technologijos, kompiuteriniai žaidimai pritaikomi bendraujant su senjorais, turinčiais dimensiją. Žaidimai jiems padeda susikoncentruoti. Čilės biblioteka pristatė, kaip dirba su autistais.

Aktualus prancūzų pranešimas „Bibliotekos – saugi vieta tarpreliginiam ir tarpkultūriniam bendradarbiavimui skatinti“ apie Prancūzijos bibliotekų bendradarbiavimą su tautinėmis mažumomis ir įvairiomis religinėmis konfesijomis.

Daug temų, sako R. Vertelienė, buvo fokusuota į Afrikos žemyno problemas, pristatyti bendri JAV ir Afrikos, Skandinavijos ir Afrikos projektai. Pavyzdžiui, Tanzanijoje vykdyto projekto „Vaikščiojantis bibliotekininkas“ metu asmuo, tarsi kvieslys, vaikščiojo po miestelį su kompiuteriu ir susidomėjusius vaikus kvietė lankytis bibliotekoje.

Įvairi veikla

„Suomijos, bibliotekų mekos, atstovė sakė, kad pas juos daugelyje mokyklų nėra bibliotekų, todėl iškilo vaikų skaitymo problema. Pas mus kalbama, kad reikia taupyti mažinant bibliotekų tinklą. Konferencijoje pro ausis nepraslydo frazė: geriau penkios mažos bibliotekos negu viena didelė“, – sako Regina.

Afrikoje tik septyni procentai mokyklų turi bibliotekas. Greta mokyklų statomos konteinerinės bibliotekos.

R. Vertelienė lankėsi Windmeul pagrindinės mokyklos konteinerinėje bibliotekoje. Ji atidaryta 2013 metais.

Bibliotekininkai vyko ir į Paarl miesto viešąją biblioteką, esančią už 58 kilometrų nuo Keiptauno. Bibliotekoje vykdomos projektinės veiklos, mokoma kompiuterinio raštingumo.

Konferencijos metu vyko socialiniai projektai. Konferencijoje pristatytas socialinis „Moterų zonos" projektas PAR moterims. Pristatyme pateiktos istorijos apie moterų prostituciją, jų išnaudojimą. Moterys, susibūrusios prie Keiptauno bibliotekų, įgyja pasitikėjimo. Apie jų likimus išleistas atskiras leidinys.

„Socialiniai projektai būtini. Turi dirbti su visuomene, kokia ji yra, ne tik su tais, kurie motyvuoti skaityti“, – sako R. Vertelienė.

Konferencijoje nuolat veikė parodų salė, kurioje buvo demonstruojama naujausia kompiuterinė įranga knygoms restauruoti, dokumentams skaitmeninti, pateikta daug leidybinių projektų. Daug dėmesio skirta informacinių lentų (posterių) ekspozicijai, demonstruota per 100 eksponatų.

Lietuva pristatė keturias informacines lentas: „Knygų Kalėdos“, „Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos furšetas“, „Marijampolės bibliotekos inovatyvios paslaugos šeimai“ bei ypač daug lankytojų sulaukusį jaunųjų bibliotekininkų sukurtą stendą „Jaunasis bibliotekininkas. Kas aš esu?“ (Young librarian. Who am I?).

Konferencijoje vyko naujausių technologijų paroda, dailiųjų amatų mugė, PAR kolektyvų koncertai. Per pertraukėles vietos vizažistės puošė konferencijos dalyvių veidus.

„Konferencijoje visi bibliotekininkai panašūs, bet bibliotekininkų vakarėlyje temperamentai išsiskyrė – buvo akivaizdu, kas yra iš Šiaurės, kas iš Pietų. Į Afrikos bibliotekininkus buvo gražu žiūrėti – koks temperamentas, kaip gražiai dainuoja!“ – žavisi R. Vertelienė.

Konferencijoje susibūrė margas bibliotekų pasaulis, tačiau, sako Regina, profesinės aktualijos – panašios ar tos pačios. Šiauliuose – Savivaldybės bibliotekoje – einama tais pačiais takais: darbas su vaikais, atskirties grupėmis, neįgaliaisiais.

„Pasaulio žemynuose – bibliotekos jau seniai nėra tik knygų išdavimo punktai. Tai ir kultūros, socialinės integracijos centrai. Ne tik šioje konferencijoje, bet ir kitose valstybėse teko domėtis bibliotekų veikla, todėl galiu teigti, kad mūsų profesinės aktualijos – panašios. Daug kur sostinėse užburia bibliotekų erdvės, valstybės ir municipalitetų dėmesys, tačiau dirbame tą patį darbą. Ir Šiauliuose mes turime geros patirties“, – sakė R. Vertelienė.

Rugpjūtis – žiemos mėnuo

Laiko skirtumas tarp PAR ir Lietuvos – tik viena valanda. Temsta anksti – septintą vakaro jau tamsu. Tokiu laiku ištuštėja net centrinės Keiptauno gatvės.

Rugpjūtis Pietų Afrikoje – žiemos mėnuo, žiema čia baigiasi rugsėjo 18 dieną. Temperatūra dieną svyravo nuo 20 iki 25 laipsnių. Vasarą svilina 40 laipsnių karštis.

Rugpjūčio gamta – sodri, žydinti. Šalikelėse bėgioja stručiai, tolumoje kinkuoja zebrai, nuo kalno leidžiasi antilopės. Auga vynuogynai – Pietų Afrikos gyventojai didžiuojasi savo vynu, įvertintu medaliais pasaulinėse parodose.

Konferencijos metu organizuota ir kultūrinė programa. Įsimintina ekskursija į Stalo kalną. Jis – miesto simbolis.

„Mums pasisekė, kad buvo geras oras, nes kalną dažnai dengia rūkas“, – sako R. Vertelienė.

Aplankė ir „VI rajono“ muziejų, skirtą apartheido istorijai. R. Vertelienę sužavėjo pagarba Pietų Afrikos simboliui, Nobelio premijos laureatui Nelsonui Mandelai. Bibliotekininkė lankėsi name-muziejuje, kuriame N. Mandela kurį laiką gyveno.

„Muziejaus vadovas su tokia didele meile pasakojo apie žmogų, kuris be pilietinio karo suvienijo šalį! Pietų Afrikos žmonės jam labai dėkingi“, – sako R. Vertelienė.

Keiptaunas, pasak bibliotekininkės, labai kontroversiškas miestas, 2 milijonai gyventojų gyvena lūšnynuose.

Vietos gyventojai – labai nuoširdūs. Parduotuvėse, kavinėse paspaus ranką, padėkos, kad atėjai. Pietaujant paklaus, iš kur atvykai. Lietuva ne visiems buvo negirdėta žemė. Buvo net žinančių istorijos faktus, kad Lietuva buvo Sovietų Sąjungoje, kad vyko Sąjūdis.

Keiptauno gyventojai nebijo įvardyti problemų: aukštas prostitucijos lygis, didelis sergamumas ŽIV.

Šalies privalumai – puikūs keliai, visur galima atsiskaityti banko kortele.

Kaip be vietos virtuvės! Itin gardi antilopės mėsa, daug žuvies patiekalų, gardžios saldžios bulvės.

Bendros vakarienės metu pristatyta per 20 nacionalinių  patiekalų. Baigiantis vakarienei patiekalų skanautojams padėkojo visas personalas – nuo padavėjų iki virėjų.

„Labiausiai norėjau pamatyti vandenyną“, – sako bibliotekininkė. Atlanto vandenyno artumas žavėjo. Nepamirštama kelionė – stebėti banginių: vandenyno gaivalas, iškylantis banginio kalnas. Gerosios Vilties iškyšulyje norėjo išvysti, kaip susiduria du vandenynai, bet pritrūko 100 kilometrų ir laiko.

Kitąmet pasaulio bibliotekininkai į 82-ąją IFLA konferenciją rinksis JAV, Ohajo valstijoje, Kolumbo mieste.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

BIBLIOTEKININKĖ: Šiaulių miesto savivaldybės bibliotekos Lieporių filialo vedėja Regina Vertelienė dalyvavo Keiptaune, Pietų Afrikos Respublikoje, vykusioje 81-ojoje Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos generalinėje konferencijoje. Į konferenciją R. Vertelienė vyko laimėjusi Kultūros Tarybos stipendiją.

Asmeninės nuotr.

KONFERENCIJA: Šiaulių miesto savivaldybės bibliotekos Lieporių filialo vedėja Regina Vertelienė (dešinėje) su kolegomis iš Lietuvos. „Mūsų, lietuvaičių, grupę vadino „Lithuanian group – strong group“ (lietuvių grupė – stipri grupė)“, – juokiasi R. Vertelienė.

ATIDARYMAS: Regina Vertelienė iškilmingoje konferencijos atidarymo ceremonijoje.

STENDAS: Lankytojus domino stendai, ypač daug dėmesio sulaukė jaunųjų bibliotekininkų sukurtas stendas „Jaunasis bibliotekininkas. Kas aš esu?“

BIBLIOTEKA: Konteinerinė biblioteka.

PRAMOGA: Vietinė vizažistė puošia veidą.

EGZOTIKA: Regina Vertelienė su nacionaliniais kostiumais vilkinčiomis afrikietėmis.

LŪŠNOS: Keiptauno lūšnynai.

MIESTAS: Keiptauno vaizdas.

SAUGUMAS: Namus saugo spygliuota viela.

STADIONAS: Keiptauno stadionas, jame 2010 metais vyko pasaulio futbolo čempionatas.

PANORAMA: Vaizdas nuo Stalo kalno.

AUGALAI: Augmenija UNESCO saugomame botanikos sode Keiptauno priemiestyje.

MUZIKA: Vietos muzikantų pasirodymas.

ATIDARYMAS: 81-osios tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) generalinės konferencijos atidarymas.

KELIONĖ: Reginą Vertelienę žavėjo Afrikos gamta.

PAMINKLAS: Pietų Afrikos Respublikoje didžiulė pagarba skiriama Nelsonui Mandelai.

PINGVINAI: Afrikietiški pingvinai – nedidukai.

AKIMIRKA: Banginio uodega Atlanto vandenyne.

KRANTINĖ: Ruonio šėrikas uosto krantinėje.

PROGRAMA: Vizitas Windmeul pagrindinėje mokykloje.