
Naujausios
Apie vandentvarkos ūkį vaikams pasakoja višta
Paaiškinti vaikui apie vandentvarkos ūkį sunku. Sudėtingus faktus pateikti žaismingai ir aiškiai vandens tiekimo įmonė „Šiaulių vandenys“ pasikvietė rašytoją, dailininką Dainių Šukį. Knygoje „Karališkas vanduo“ višta paaiškina, kaip smirdantį skystį paversti švariu vandeniu.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Paskatino vaikų klausimai
Ketvirtadienį Šiaulių universiteto bibliotekoje teatrališkai pristatyta knyga „Karališkas vanduo“ miesto priešmokyklinio ugdymo grupių auklėtojams, mokytojams bei vaikams.
„Vandeniu“ pavadintas „Šiaulių vandenų“ technikos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Jakubonis aiškino, jog šios knygos atsiradimą paskatino patys vaikai.
Besilankydami bendrovės Vandentvarkos muziejuje, vandenvietėse ar nuotekų valykloje jie pateikia darbuotojams klausimų, į kuriuos atsakyti būna sunku, nes vandentvarkos ūkis sudėtingas, galingi technologiniai įrenginiai valdomi kompiuteriais, kai kurie procesai yra nematomi.
„Tikimės, kad ši knyga bus puiki priemonė, padėsianti mokytojams supažindinti vaikus su miesto vandentvarkos ūkiu. Tuo pačiu tai padės nuo mažens ugdyti vaikų sąmoningumą atsakingai vartoti Žemės išteklius bei labiau tausoti aplinką“, – vylėsi įmonės atstovas.
Kuo minta bakterijos
Šiaulietis rašytojas, dailininkas, „Šiaulių krašto“ dizaineris D. Šukys yra išleidęs pasakų knygas „Višta, kurią prarijo rūkas“, „Ežys, kuris mylėjo slapčia“, iliustravęs knygeles prancūzų kalba apie poliarinius žvėrelius.
Šiuo metu jis iliustruoja naują savo sukurtą pasaką „Pats skaniausias vaikas“, kurioje ragana vargsta dėl mylimo katino užgaidos – paragauti vaiko.
Knygos „Karališkas vanduo“ dilema – kur miško karaliui briedžiui rasti gėlo, tinkamo gerti vandens? Pasirodo, šiais laikais tai nėra lengva: kojas vandenyje mirko sušilęs kiškis, dantų pastą spjaudo bebras, net Vandenis sumišęs purve murkdosi.
Švarioji višta paaiškina, kaip atsiranda žmonių naudojamas karališkas vanduo, kaip nešvarus ir smirdantis skystis tampa švariu vandeniu ir kuo minta bakterijos. Galiausiai ypatingas vanduo suvilgo briedžio lūpas.
„Parašyti apie rimtus dalykus paprastai ir šmaikščiai buvo sudėtinga. Visada labai išgyvenu, kai tenka parašyti juokingai, kad būtų nevulgaru, nebanalu, nelėkšta, kad nenusišnekėčiau, suprastų vaikai ir mielai skaitytų tėvai“, – sakė D. Šukys.
Knygoje atsirado bakterijos bezdukai, vandens gydytojai, ragana su stiklainyje kliuksinčia varle. Dailininkas siekė, jog iliustracijos ne dubliuotų, bet papildytų tekstą – piešinius galima tyrinėti kaip komiksą su mažomis detalėmis.
Jis džiaugiasi, jog užsakovai suteikė kūrybinę laisvę, buvo proga sužinoti apie vandentvarką, kuo nesidomėjo anksčiau. Rašydamas knygą jis lankėsi įmonės ekskursijoje, aiškinosi vandentvarkos ūkio subtilybes.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
AUTORIUS: Į knygos pristatymą gausiai susirinkusios priešmokyklinių ir pradinių klasių pedagogės norėjo gauti autoriaus Dainiaus Šukio autografą.
KNYGA: Teatrališkame knygos „Karališkas vanduo“ pristatyme du kolegos atkakliai ieškojo paslėptų knygų, o jas atradę šokinėjo iš džiaugsmo.