Savivaldybių vadams prireikė regiono vado

Savivaldybių vadams prireikė regiono vado

Savivaldybių vadams prireikė regiono vado

Šiaulių regiono tarybos pirmininkas, Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas iškėlė idėją, kad regionui reikia „vykdomosios institucijos“.  Regiono projektams 2014–2020 metais skiriami 133 milijonai eurų. Bet lėšos suplanuotos pagal „ministerijų matymą“. O kokie regiono tikslai?

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pinigų bus daugiau

Taryba patvirtino Šiaulių regiono 2014–2020 metų plėtros plano pakeitimus. Šiaulių regione suplanuota įgyvendinti 201 projektą ir 14 rezervinių projektų.

Iš viso skiriama 133 milijonai eurų, o su rezerviniais būtų 135 milijonai eurų. Iš jų europinės paramos – 105 milijonai eurų, nors planuotas poreikis buvo 782 milijonai eurų.

Didžiausias lėšų poreikis dabar suplanuotas vandentvarkos projektams ir pagal didžiųjų miestų kompleksinę plėtrą (kiekvienai sričiai – po 23 milijonus eurų). Iš kitų sričių didesnis lėšų limitas (po 8 milijonus eurų) skiriamas komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūrai, vietinių kelių vystymui, rajonų miestų kompleksinei plėtrai.

Palyginti su 2007–2013 metų finansavimo periodu Šiaulių regionui skiriamų lėšų limitas didėja 35 procentais.

Kokie regiono tikslai?

Vidmantas Japertas, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, atkreipė dėmesį, jog praėjusį finansavimo laikotarpį Vilniaus regionui atiteko 2,5 karto daugiau lėšų, nei kitiems regionams.

„Tai kokia čia regioninė politika? – klausė V. Japertas. – Apie 20 procentų europinių lėšų dabar skiriama pagal regioninę dimensiją, bet ministerijos numato, kiek mums priklauso. Gal turėtų būti kitaip. Bet tam reikia turėti savų argumentų.“

Tarybą, joje dirbančius savivaldybių merus jis ragino mąstyti apie bendrus regiono tikslus, teikti ministerijoms siūlymus, nelaukiant jų sprendimų.

„Kalbame apie integruotų teritorijų programą, o ar jos įgyvendinimas suformuoja regioninę politiką? – klausė V. Japertas.– Regiono plėtros planas yra pamirštas, nors visi projektai jame turi atsispindėti. Ar regione turime tikslą, į kokį lygį pakilsime po 7 metų? Kokie yra augimo kriterijai: ar didės atlyginimai, ar mažės migracija?“

Regiono tarybos pirmininkas, Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas pritarė, jog reikia turėti „savo politiką“ ne tik savivaldybių, bet ir regiono lygmenyje.

Jo nuomone, klaida buvo naikinti apskritis. Jų administracijos koordinavo savivaldybių veiklą.

„Jau yra diskusijų, kad ir regionų tarybos nereikalingos, – sakė V. Mitrofanovas. – Kalbama, kad dešimt regionų yra per daug, perskirstomi regionų plotai.“

Jo nuomone, regione reikėtų „vykdomosios institucijos“. Dabar Tarybos posėdžius surengti padeda Regioninės plėtros departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Šiaulių apskrities skyrius.

Idėja dėl agentūros

Galbūt Šiaulių regiono plėtros agentūra galėtų tapti tokia „vykdomąja institucija“?

Agentūros vadovė Jolita Butkutė tikino, jog galėtų padėti konsultacine veikla.

Agentūros dalininkės yra visos regiono savivaldybės, bet didžioji dalininkė – Šiaulių miesto savivaldybė. Kitų balsas nieko nelemia.

Šiaulių miesto Savivaldybės sprendimai įklampino agentūrą į skolomis pasibaigusių „Tafisos“ žaidynių ir Menų inkubatoriaus projektus.

„Bet ar jūs nebankrutuojate?“ – klausė V. Mitrofanovas, pagarsinęs, jog Akmenės rajono savivaldybė traukiasi iš agentūros dalininkų. Kelmės, Joniškio rajonų – taip pat žada trauktis.

J. Butkutė neneigė, jog buvo bandoma agentūrai iškelti bankroto bylą, bet to esą nepavyko padaryti.

„O gal bankrutuokite ir tada jūsų pagrindu mes sukursime naują įstaigą“, – pasiūlė V. Mitrofanovas.

Tarybos nariai sutarė, jog reikia diskusijos dėl agentūros statuso, kad visi dalininkai turėtų „vienodą svorį“. Dabar šios agentūros pavadinimas nė neatitinka esmės – „regiono joje nėra“.

Jono TAMULIO nuotr.

KLAUSIMAS: Vidmantas Japertas, Šiaulių prekybos pramonės ir amatų rūmų prezidentas: „Ar Šiaulių regione turime aiškų tikslą, į kokį lygį pakilsime po 7 metų?“

IDĖJA: Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas, Regiono plėtros tarybos pirmininkas, siūlo kas pusmetinę „pirmininkavimo rotaciją“ – kad ir kiti merai pajustų „regiono skonį“.