Vietoj rinkimų revoliucijos – kosmetinė reforma

Vietoj rinkimų revoliucijos – kosmetinė reforma

Vietoj rinkimų revoliucijos – kosmetinė reforma

Seimo rinkimų sistema 2016 metais dar nesikeis, paaiškėjo trečiadienį po Seimo frakcijų vadovų pasitarimo. Skubama tik įvykdyti Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą dėl vienmandačių apygardų. Politikai tikisi, jog Šiauliai ir Šiaulių rajonas nebus taip išdraskyti, kaip siūlyta mokslininko.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Liks ta pati sistema

„Seimas skubiai įgyvendins Konstitucinio Teismo sprendimą dėl rinkimų apygardų ribų perbraižymo, tačiau esminių rinkimų sistemos pakeitimų 2016 metais nebus“, – pranešė Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė po susitikimo su visų parlamentinių frakcijų seniūnais.

Socialdemokratai kėlė idėją atsisakyti vienmandančių apygardų ir Seimo narius rinkti daugiamandatėje apygardoje pagal partijų sąrašus.

Tačiau Seimo frakcijos sutarė, kad likus mažiau negu metams iki Seimo rinkimų imtis kardinalios rinkimų reformos būtų „neprotinga ir nelogiška“.

„Artimiausiuose Seimo rinkimuose liksime prie šiuo metu galiojančios rinkimų sistemos, t. y. 71 Seimo narys bus renkamas vienmandatėse apygardose, o 70 – daugiamandatėje apygardoje, – sakė L. Graužinienė.

Ji taip pat informavo, jog KT nutarimas, pagal kurį skirtumai tarp rinkimų apygardų negali viršyti 10 procentų nuo bendro rinkėjo skaičiaus vidurkio, bus įgyvendintas dar šioje Seimo sesijoje.

Konstitucijai prieštaraujančia pripažinta įstatymo nuostata, pagal kurią leidžiamas iki 20 procentų rinkėjų skaičiaus nuokrypis nuo vidurkio.

Atitinkamos įstatymo pataisos bus priimtos lapkričio mėnesį.

Seimui priėmus įstatymą, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atliks apygardų ribų korekciją.

VRK pirmininko Zenono Vaigausko teigimu, dėl rinkimų apygardų ribų bus nemažai diskusijų.

„Padaryti rinkimų žemėlapį taip, kad tenkintų visus Seimo narius, yra praktiškai neįmanoma“, – sakė Z. Vaigauskas.

Kritikuoja drastišką perbraižymą

Frakcijų vadovų pasitarime dalyvavusi kraštietė Seimo narė Rima Baškienė „Šiaulių kraštui“ teigė, jog mokslininko parengtą projektą sutarta „dėti į stalčių“.

Pagal jį radikaliausiai siūlyta perbraižyti Šiaulių regiono vienmandates apygardas. Mažėtų regiono atstovų Seime – rinktų septynis vienmandatininkus vietoj aštuonių. „Dingsta“ Šiaulių rajonas.

„Paaiškėjo, jog mokslininkas orientavosi, kas galėtų būti 2020 metais įvertinus migraciją, jo įžvalgose toliau gyventojai trauks į Vilnių“, – sakė parlamentarė.

Ji kritikavo idėją suskaldyti Šiaulių rajoną į gabalus.

„Reikalaujama turėti 35,9 tūkstančio rinkėjų, o Šiaulių rajone yra 36 tūkstančiai rinkėjų, kodėl jį reikia dalinti į gabalus? – klausė R. Baškienė. – Akivaizdu, jog ne visi rajonai per Seimo rinkimus gali išlikti savo ribose. Bet pradedama pjaustyti nuo Šiaulių rajono. Ar dėl to, kad jis „valstietiškas“?“ (R. Baškienė yra vienintelė „valstiečių" atstovė Seime).

Lauks naujo varianto

Iki lapkričio 7 dienos VRK ir Teisingumo ministerija turi sudėlioti naują apygardų variantą.

R. Baškienė pripažino, kad „perskirstymas neišvengiamas, bet į tris dalis Šiaulių rajonas gal nebus padalintas“.

Šiaulių regione iš aštuonių tik dvi apygardos turi pakankamai rinkėjų – Šiaulių kaimiškoji ir Radviliškio.

Pagal VRK viešinamą dabartinės situacijos rinkimų žemėlapį didžiausias rinkėjų skaičiaus nuokrypis nuo vidurkio yra Akmenės-Joniškio apygardoje ir Kelmės apygardoje. Čia 20 procentų rinkėjų mažiau nei vidutiniškai apygardose.

Per 10 procentų nuokrypis yra Pakruojo-Joniškio ir Šiaulių miesto visose trijose apygardose.

Trims miesto apygardoms išlaikyti, pasak R.Baškienės, trūksta per 8 tūkstančių rinkėjų, dvi liktų – 9 tūkstančiais būtų per daug.

„Gal Kelmės apygarda iš Šiaulių rajono imtų Bazilionus ir Kurtuvėnus, o Šiaulių rajonui dalį rinkėjų atiduotų Šiaulių miestas – taip išspręstume ir Kelmės, ir Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono problemą“, – svarstė R. Baškienė.

Projektuojasi į pokyčius

Iš Kelmės kilusi R. Baškienė neatmeta, jog galėtų kandidatuoti į Kelmės–Šiaulių apygardą, jeigu tokia būtų sudaryta.

Šiauliečiai Seimo nariai vienmandatininkai Edvardas Žakaris ir Arvydas Mockus tikisi, jog jų apygardos išliks.

E. Žakaris ir toliau kandidatuos „Aušros“ apygardoje, o A.Mockus – „Saulės“.

Pasak E. Žakario, šias dvi apygardas paliestų tik „nedidelis perstumdymas“. Šiauliuose – „Aušros"apygardai būtų priskirta viena „Saulės“ apygardos rinkimų apylinkė, „Saulės“ – viena Dainų.

Dainų apygarda jungtųsi su Šiaulių rajono Kužių ir Vijolių rinkimų apylinkėmis.

Dainų apygardoje išrinktas Valerijus Simulik, jeigu Dainų apygardos neliks, neatmeta kandidatuoti „Saulės“ apygardoje. „Gyvena“ jos ribose – Pabaliuose.

Vienmandatininkai – prieš sąrašus

Visi „Šiaulių krašto“ kalbinti parlamentarai vienmandatininkai skeptiškai vertina idėją rinkti Seimo narius tik pagal partijų sąrašus.

R. Baškienė mano, jog turi likti tik vienmandatės apygardos: „Žmonės nori Seimo narius rinkti tiesiogiai“. Ji teiks siūlymą ir mažinti Seimo narių skaičių iki 101.

E. Žakaris pabrėžė, jog idėją pereiti prie proporcinės sistemos – rinkimų vien pagal partijų sąrašus –  kelia ne Socialdemokratų frakcija, o tik atskiri jos nariai.

Siūlomi du variantai. Ne tik viena apygarda visai šaliai, bet ir pagal regionus sudaryti 10 daugiamandačių apygardų.

„2020 metams tikrai bus pokyčių, – prognozavo E. Žakaris. – Bet daugiamandatės apygardos reikalingos partijų vadams. Kas stovi sąrašo priekyje, tam naudingiausia.“

A. Mockus taip pat įsitikinęs, jog tokiu atveju politikui iš regiono į Seimą prasiveržti bus sunku.

„Turėsi būti lojalus partijos vadovybei, kad iš viso į sąrašą patektum, ketverius metus turėsi jai įtikti, o ne galvoti apie rinkėjus, – teigė A. Mockus. – Vienmandatininko atsakomybė yra daug didesnė nei partijos sąrašo atstovo.“

ELTA nuotr.

RINKIMAI: Seimo rinkimuose iki šiol Šiaulių regiono rinkėjai vienmandatėse išsirinkdavo 8 savo atstovus. Kiek rinks per 2016 metų rinkimus, dar neaišku.

NUOSTATA: Seimo narė vienmandatininkė Rima Baškienė įsitikinusi, jog Šiaulių rajonas iš rinkimų žemėlapio negali būti ištrintas: „Rinkėjų turi tiek, kiek reikia.“